Evde Deneyiniz: Dinletildiğinde Bebekleri Mutlu Ettiği İddia Edilen Bir Şarkı Bestelendi!

389PAYLAŞIM

Bebeklerin müzikle ilişkisi üzerine yapılan bir araştırma neticesinde, dinletildiğinde bebekleri bir hayli mutlu eden bir şarkı bestelendi geçtiğimiz günlerde. Gelin konuyla ilgili detaylara bakalım :)

Kaynak: https://medium.com/@CasparAddyman/music-...

Bilim dünyasında bebeklerin müzikle ilişkisine odaklanmış pek çok araştırma mevcut.

Hatta böylece, bebeklerin müzikte ahenge dikkat ettiğini ve ahenksiz şarkıları sevmediklerini biliyoruz. Bunun dışında bebeklerin daha önce dinledikleri şarkıların tempolarını ve tınılarını da hatırlayabildiklerini deneylerden öğrenmiş durumdayız.

Elimizdeki bir diğer bilgi ise kadın sesini daha çok seviyor olmaları.

Hatta kadın vokaller, yetişkinlerin bebeklerle konuşurken takındıkları çocuksu ses tonuna yakın bir tonda söylüyorlarsa, şarkı bebeklere daha da hoş geliyor.

Yeni bir araştırma bu sefer bir miktar daha farklı alanlara odaklandı.

Araştırmacının amacı olarak hangi müzik türlerinin bebekleri daha sakin ve mutlu hale getirdiğinin anlaşılması belirlendi.

Bu amaçla araştırmacılar, önceki deneylerden de yararlanarak bir bestenin ana hatlarını oluşturmaya başladı.

Buna göre şarkının basit ve tekrarlanan bir ana melodiye sahip olması gerektiği ve majör perdede olması kararlaştırıldı. Bunun dışında melodide ani ton değişimleri yapılması gerektiği de düşünülüyordu.

Bebeklerin kalp atış hızı yetişkinlerden daha yüksek olduğundan, şarkının da daha hızlı tempoda olması lazımdı.

Son olarak da vokalin kadın olmasına ve enerjik bir sesle söylemesine, hatta şarkının yanında gerçek bir bebek varken kaydedilmesine karar verildi. Bu kararların doğruluğunu test etmek için 4 adet melodi oluşturuldu. 2'si slow, 2'si hareketli olan bu melodilerin, hem sözlü hem de enstrümental versiyonları kullanıldı. Şarkılar yaşları 6-12 ay arasında değişen 26 bebeğe dinletildi. 

Deney sonucunda 26 bebeğin 20 tanesi, açık şekilde tek bir melodiye yönlendi ve o şarkı esnasında daha fazla eğlendi. Bu melodi tahmin edildiği şekilde hem hızlı, hem sözlüydü.

Tahminlerinin doğru çıktığını gören ekip, melodi üzerinde çalışmaya devam etti.

Şarkıya çocukça efektler eklenmesi kararlaştırıldı. Geniş çaplı oylamalarda bebeklerin en sevdiği sesler belirlendi ve şarkıya eklemeler yapıldı. Bebeklerin ayrıca "pa" ve "ba" gibi patlayıcı nitelikteki hecelere karşı daha ilgili olduğu görüldü.

Son olarak şarkının temposu net olarak belirlendi ve 163 bpm olması kararlaştırıldı.

Daha sonra şarkı tekrar bebeklere dinletildi, tüm bebeklerin şarkıyı sonuna kadar ilgiyle dinlediği görüldü. Özellikle nakarat kısmının en etkili kısım olduğu görüldü. Bu neşeli deney başarıya ulaşmış gibi gözüküyordu :) Peki şarkının son hali nasıl dersiniz?

Buyrun buradan dinleyin, bebeğinize de dinletin. :)

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ankebut77

denedim ama sallamadı minnakım :p

uc-boyutlu-gozluk

Evde denedik olmadı, değişelim belki bi büyüğü olur...

logicaldoor

Bıcırık uyansın denerim diycem ama saat de geç oldu. Sabah ilk iş denerim bakalım. Yalnız adamlar bir haftada hazırlamış şarkıyı ama yazıları okurken 3-5 yıl uğraşmışlar gibi geldi bana. Yine de olmuş bence. Uzmanına bir soralım da hele...

Gizli Kullanıcı

Ben ruhsuzum galiba ben o kadar da mutlu olmadım...

coolcrepeer12

Bende mutlu oldum :D

Görüş Bildir