Görüş Bildir
Haberler
Erdoğan'ın 'Rezil Ettik' Dediği Ayder Yaylası'nda Kentsel Dönüşüm Başladı: 'Geçmişimin Rakamsal Bedeli Yok'

Erdoğan'ın 'Rezil Ettik' Dediği Ayder Yaylası'nda Kentsel Dönüşüm Başladı: 'Geçmişimin Rakamsal Bedeli Yok'

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan dünyaca ünlü turizm merkezi Ayder Yaylası'nda kentsel dönüşüm projesinin ilk etabı için adım atıldı. 1.700 araç kapasiteli yer altı otoparkı için ihaleyi alan firma, inşaata başladı. Öte yandan yaylada kamulaştırmalar da başladı. Vatandaşlar kamulaştırma kararlarına karşı iptal davası açmaya hazırlanıyor. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 'Ayder’i kirlettik' çıkışı ile gündeme gelen, Rize'nin ünlü yaylasında kentsel dönüşüm projesi için ilk etap çalışması başladı. 1700 araçlık otoparkın inşası için yaylada şantiye kuruldu. Yaylanın girişinde dağ yamacının içine inşa edilecek yer altı otoparkının üzeri çimle kaplı olacak, dışarıdan görünmeyecek.

Yaylaya ulaşanlar, 1700 kapasiteli katlı otoparka araçlarını bıraktıktan sonra üstteki seyir terasına çıkacak. Ziyaretçiler, buradaki trambüslerle yayla merkezine ulaşacak. Yaylanın alt kodunda çift yönlü yeni yol yapılacak. Ayder Yaylası ve civardaki Ausor, Hüser ve Kavron yaylalarına gitmek isteyenler, bu yolu kullanacak. Yaylaya araç girişi sınırlandırılacak.

376 kişiye kamulaştırma tebligatı yollandı

376 kişiye kamulaştırma tebligatı yollandı

Ayder Yaylası'nın ortak alanında kamulaştırma çalışması da başladı. Yaylaya gelen turistlerin zaman geçirdiği, yaz kış eğlencelerinin yapıldığı vatandaşlara ait olan 35 adet parselde toplam alanı 21 bin 614 metre kare alanı kapsayan arazi için malik, hissedar, veraset intikal dahil 376 hak sahibine tebligatlar ulaştırıldı. 15 günlük itiraz süresi beklenirken tebligat ulaşan birçok hak sahibi kamulaştırmaların iptal edilmesi için dava açmaya hazırlanıyor.

"Burası benim geçmişim, iptal davası açacağım"

"Burası benim geçmişim, iptal davası açacağım"
İçeriğin Devamı Aşağıda

Kamulaştırma tebligatını alan Yusuf Yüksel, kararı mahkemeye taşımak için hazırlandıklarını belirterek, şunları söyledi:

'Yerel olarak binektaş dediğimiz alan kamulaştırılıyor. Burada 1 dönüme yakın yerim, hemen yukarıda da babadan kalma evim var ve kamulaştırmak istiyorlar. Ben İzmir'de yaşıyorum, kamulaştırma tebligat ulaştı, ben bunun için buraya geldim. Aslına bakarsanız buradaki çoğunluk buraların kamulaştırılmasını istemiyor. Buralarda 500-600 senelik geçmişimiz var. Burası benim geçmişim, tarihim. Buradan çıktığım zaman bir tarihi silmiş olacaksınız, bu yüzden de bunu rakamlandırmanın manasız olduğunu düşünüyorum. Benim geçmişimin hiçbir rakamsal bedeli yok, bunun içinde iptal davasına gideceğim. Metrekaresine 1500 lira gibi rakamlar telaffuz edildi, 10 bin lira verseler bile biz büyük bir çoğunluk olarak kamulaştırma iptal davası açacağız.'

"Arazilerimizi vermek istemiyoruz"

"Arazilerimizi vermek istemiyoruz"

Arazisi kamulaştırma kapsamında olan Yuvacan Çakır da 'Buralar dedelerden kalma arazimiz, biz bu arazilerimizden geçiniyorduk, halen de biz geçinmeye çalışıyorduk. Salıncaklarımız vardı, onu kaldırdılar. Şimdi bizim arazilerimizi elimizden almak istiyorlar. Arazimize metrekaresi 1500 lira veriyorlar. Buranın kıymetini burada yaşayanlar bilir. Benim çocukluğum burada geçti. Kaç para verdikleri önemli değil, biz yargıya başvurup iptalini isteyeceğiz, arazilerimizi vermek istemiyoruz” açıklamasında bulundu.

1350 metrede bir doğa harikası

1350 metrede bir doğa harikası

Ayder yaylası, 1350 metre yükseklikte yer alıyor. Fırtına Deresi boyunca eşsiz doğa güzellikleri izlenerek ulaşılan Ayder Yaylası, çevresini saran çam ormanları, şelaleleri, yöresel mimarideki evleri, çiçekleri ve bu çiçeklerden elde edilen balı ve şifalı kaplıcasıyla sırtını Kaçkarlar'a dayamış, çam örtülü yamaçlarla kaplı bulunuyor. Yaz aylarında yerli ve yabancı turistler 55 derece sıcaklıktaki şifalı kaplıca suyundan yararlanıyor. Yaylada trekking, cip safari, foto safari, kampçılık, dağcılık gibi birçok turizm aktivitesi de yapılıyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Otel, pansiyon ve eğlence yerleri inşa edilecek

Otel, pansiyon ve eğlence yerleri inşa edilecek

'Doğal sit alanı' ve 'milli park' özelliklerine sahip olan Ayder Yaylası'nda 1998 yılının ardından iki sene içerisinde 'koruma amaçlı imar planı' oluşturulması gerekiyordu. Ancak geçen bunca yıla rağmen bu plan gerçekleştirilmedi. Bu süre zarfında yayla kaçak betonarme yapılarla doldu. 

Geçtiğimiz yıl da Toplu Konut İdaresi (TOKİ) öncülüğünde ve beş bakanlığın ortaklaşa yürüteceği bir kentsel dönüşüm projesi hazırlandı. Bu projeyle yaylada, otopark, otel ve pansiyon alanları, seyir terasları, günübirlik eğlence alanları, çadır ve kamp bölgeleri yapılması kararı alındı.

Proje tamamlandığında Ayder'in oluşacak yeni görüntüsü geçtiğimiz yıl paylaşılmıştı:

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
119
23
7
6
5
4
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
colombian

rizelileeer hiiiiç şikayet etmeyin, o hakkı seçimde sandığa gömdünüz siz şimdi oturun oturduğunuz yere :))

Pasif Kullanıcı

Bu millet soyulup soydana bile cevrilse Tayyip der alnindan operler.

clearskies

Oy oranına bakın sonra siktir edin.

walkingdeathe

ulan onedio yine basmışsın yalan haberleri alttaki sümsük gerizekalısıda hemen seçime bağlamış olayı mal..yıllar önce de aynı muhabbet dönüyodu bir halt edem... Devamını Gör

colombian

hassssiktir lan ordan dingile bak sizde çok plaj kültürü varya mk millette dağ kültürü arıyor.Sadece ayder değil,trabzondaki uzungölde de aynı muhabbet oldu.... Devamını Gör