Görüş Bildir
Haberler
En İyi Netflix Dizileri 2021: Yabancı ve Yerli Netflix Dizi Önerileri

En İyi Netflix Dizileri 2021: Yabancı ve Yerli Netflix Dizi Önerileri

Dünyanın en büyük dizi film içerik platformu Netflix pek çok farklı ülkede kaliteli yapımları ile adından söz ettiriyor. Televizyon kanallarını yapımları ile geride bırakan Netflix’in yeni dizi ve filmleri her geçen gün artıyor. IMBD listelerinde yukarı tırmanan Netflix’in kaliteli dizileri ve filmleri izleyenlerini ekran başına kitliyor. Yüzlerce Türk ve yabancı aksiyon, macera, bilim-kurgu, komedi, romantik, dram, gerilim, korku dalında yapımı içerisinde barındırıyor. Peki, yabancı ve yerli Netflix dizi önerilerimiz nelerdir? İşte detaylar...

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

1. Breaking Bad (IMDb: 9.5)

1. Breaking Bad (IMDb: 9.5)

IMDb'in gelmiş geçmiş en iyi diziler listesinde 5 numarada bulunan Breaking Bad, Walter White adlı 50 yaşında bir lise kimya öğretmeninin hikayesini anlatıyor. Dizide kimya öğretmeninin ailesinin maddi gereksinimlerini karşılayabilmek için New Mexico'nun uyuşturucu imparatoruna evrilmesi ele alınıyor. Bryan Cranston, Anna Gunn ve Aaron Paul'ün başrol aldığı dizi toplamda 5 sezon ve bölümler ortalama 50 dakika sürüyor.

2. Our Planet (IMDb: 9.3)

2. Our Planet (IMDb: 9.3)

Our Planet, Planet Earth’ın yükselttiği çıtayı daha da yükseğe çıkaran, sunumunu doğa tarihçisi David Attenborough’un yaptığı doğa ve hayvan belgesel serisi. Our Planet, doğanın güzellikleri kadar dünyanın dört bir yanında insanın doğaya verdiği zararı da ele alıyor. Tek sezon ve 8 bölümden oluşuyor. Bölümler ortalama 50 dakika.

3. The Last Dance (IMDb: 9.3)

3. The Last Dance (IMDb: 9.3)

Efsanevi basketbolcu Michael Jordan’ın da forma giydiği Chicago Bulls basketbol takımının 1997-98 sezonundan yayınlanmamış görüntüleri ile dolu olan The Last Dance Michael Jordan’ın hayatını ve Chicago Bulls’un diğer oyuncularını arka plana alan belgesel mini dizisi. Basketboldan anlayan veya anlamayan herkesin izlemesi gereken bir içerik.

4. Avatar: Son Hava Bükücü (IMDb: 9.3)

4. Avatar: Son Hava Bükücü (IMDb: 9.3)

Japon animesinin ABD versiyonu olan Avatar: Son Hava Bükücü Netflix’in en beğenilen içerikleri arasında yer alıyor. Emmy Ödülü olan Avatar 3 sezonluk bir dizi. Avatar Aang ve arkadaşlarının dünyayı acımasız Ateş Kralı’ndan kurtarmak için çıktıkları macerayı ele alıyor. Büyük küçük herkesin severek izleyebileceği yapımlardan bir tanesi. Toplam 66 bölümü var ve 3 sezon. Bölümlerin ortalama süresi ise 23 dakika.

5. Rick And Morty (IMDb: 9.2)

5. Rick And Morty (IMDb: 9.2)

Çılgın bir bilim adamının torunuyla birlikte yaşamış olduğu olağan dışı olayları anlatan Rick and Morty komik bir dizi. İnsanın maceradan maceraya sürükleyen bu dizide ikili galaksilerarası ve boyutlararası yolculuklar yaparak inanılmaz olaylara tanıklık ediyorlar. 4 sezondan oluşan dizinin her bölümü ortalama 22 dakika sürüyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

6. Sherlock (IMDb: 9.1)

6. Sherlock (IMDb: 9.1)

Sherlock, Sir Arthur Conan Doyle’ın 1850'li yıllarda yazılan dedektif Sherlock Holmes romanının televizyona modern bir mini dizi uyarlaması olarak karşımıza çıkıyor. Günümüz Londra’sında geçen dizide, Baker Street’te yaşayan ünlü dedektif Sherlock Holmes, ev arkadaşı Doktor Watson ile macerasını ele alıyor. Çözülemeyen sırları ele alan Sherlock rolünde Emmy ödüllü Benedict Cumberbatch, Dr. Watson rolünde yine Emmy ödüllü Martin Freeman var. Her biri bir saati aşkın süren dizi toplamda4 sezon ve 13 bölümden oluşuyor.

7. When They See Us (IMDb: 9.0)

7. When They See Us (IMDb: 9.0)

When They See Us, Central Park’ta koşu yapan bir kadına cinsel saldırıda bulunmakla suçlanan Harlemli beş gencin hikayesini konu alıyor. Dizi, gerçekten yaşanmış bir olaydan uyarlanmış. 1989’da The Central Park Five olay sonrası 5 genç, işlemedikleri bir suç yüzünden, yoğun ırkçılığa maruz kalarak hapse gönderilmesini konu ediniyor. Fakat asıl gerçek yıllar sonra ortaya çıkıyor. Mini dizinin bölümleri ortalama 1 saat 10 dakika.

8. Friends (IMDb: 8.9)

8. Friends (IMDb: 8.9)

Netflix yapımı olamayan Friends 1994 ve 2004 yılları arasında hiç şüphesiz en efsanevi dizilerden bir tanesiydi. Toplam 10 sezonu bulunan Friends, 90’ların New York’unda yaşayan Phoebe, Rachel, Monica, Ross, Joey ve Chandler’ın maceralarını konu alıyor. Dizide bölümler 20 dakika sürüyor.

9. Narcos ve Narcos Mexico (IMDb: 8.8)

9. Narcos ve Narcos Mexico (IMDb: 8.8)

Narcos, ilk iki sezonunda, Kolombiya'nın uyuşturucu imparatoru Pablo Escobar'ın hayatına ve ABD ajanlarınca yakalanmasını ele alan polisiye dizisi. Üçüncü sezona geçildiğinde ise, ülkedeki diğer uyuşturucu imparatorlarının yaşamlarına odaklanıyor. Konusunun dikkat çekici olması kadar, işlenme şekli de bir o kadar başarılı bir dizi. Bölümler ortalama 45 dakika. Narcos: Mexico ise Kolombiya'dan sonra Meksika'daki Guadalajara kartelini ele alıyor.

10. Peaky Blinders (IMDb: 8.8)

10. Peaky Blinders (IMDb: 8.8)

Gerçek bir hikayeden esinlenilen Peaky Blinders, 1890’ların sonu 1900’lerin başında, sokak çeteleri tarafından yönetilen Birmingham çıkışlı Peaky Blinders çetesinin, İngiliz devleti içinde yükselişini ele alıyor. Cillian Murphy, Tom Hardy, Adrien Brody, Sam Neill, Helen McCrory gibi usta oyuncuların yer aldığı dizi inanılmaz başarılı bir yapım. Yayınlanmış 5 sezonu var. 6. sezonun yayın tarihi henüz belli olmadı. Bölümler ortalama 55 dakika sürüyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

11. Stranger Things (IMDb: 8.8)

11. Stranger Things (IMDb: 8.8)

İzleyenleri 80’li yıllara götüren Stranger Things korku, komedi, fantastik ve dram öğelerini başarılı bir şekilde harmanmış. Dizi, Hawkins adlı bir kasabada, bir çocuğun kaybolması ile başlayan gizemli olayları, kaybolan arkadaşlarının izini bulmaya çalışan bir grup çocuk ve ailelerinin başına gelenleri ele alıyor. Bölümler ortalama 50-55 dakika sürüyor. Şu anda yayınlanmış 3 sezonu var. 4. sezonun yayın tarihi ise henüz belli değil.

12. Black Mirror (IMDb: 8.8)

12. Black Mirror (IMDb: 8.8)

Her bölümde ayrı bir konu ve oyuncularla karşımıza çıkan Black Mirror drama, macera, hiciv ve bilimkurgu tarzında 3’er bölümlük sezonlardan oluşan İngiliz televizyon dizisi. Modern ve dijital çağın yarattığı farklı distopik durumları ele alan dizi işlediği konular ile kendisine hayran bırakıyor. Dizinin toplam 5 sezonu var. Her bölüm ortalama 2 saat sürüyor.

13. House Of Cards (IMDb: 8.8)

13. House Of Cards (IMDb: 8.8)

House of Cards, çevirdiği politik entrikalarla ABD’de kongre üyeliğinden en üst mevkiye kadar yükselen Francis Underwood’un hikayesini konu alıyor. David Fincher’ın yapımcıları arasında bulunduğu dizide Kevin Spacey ve Robin Wright’ın başrolde. Dizinin toplam 6 sezonu var. Bölümler ortalama 50 dakika.

14. Better Call Saul (IMDb: 8.7)

14. Better Call Saul (IMDb: 8.7)

Better Call Saul, Breaking Bad dizisinden tanıdığımız Saul Goodman'ın öyküsünü anlatıyor. Dizi 2002 yılı civarında Saul Goodman’ın, bir zamanlar Jimmy McGill olduğu zamanda geçiyor ve onun New Mexico, Albuquerque’deki hukuk bürosunu kurmadan önceki davalarını ve sıkıntılarını konu alıyor. Dizinin toplam 5 sezonu var fakat Netflix’te 4 sezonu yayında. Bölümler ortalama 45 dakika.

15. Bojack Horseman (IMDb: 8.7)

15. Bojack Horseman (IMDb: 8.7)

Bojack Horseman, insan-hayvanların ve insanların bir arada yaşadığı alternatif bir evrende geçen, 90’lardaki bir sitcomla üne kavuşan ama günümüzde ününü kaybetmeye başlamış, depresyonun eşiğinde bir at olan Bojack’in serüvenini anlatan bir animasyon dizi. Los Angeles’taki film endüstrisini konu alıyor. Toplam 6 sezonu var ve bölümler ortalama 25’er dakika sürüyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

16. Dark (IMDb: 8.7)

16. Dark (IMDb: 8.7)

Karmaşık zaman, karakterleri ve gizemi ile kendini izlettiren Dark, zamanın 33 yılda bir kendini tekrar ettiği Winden kasabasında yaşayan insanların, üç ayrı zaman diliminde yaşadıklarını konu alan bir bilimkurgu dizisi. Dizi toplamda 3 sezon ve bölümler ortalama 55 dakika sürüyor.

17. The Crown (IMDb: 8.7)

17. The Crown (IMDb: 8.7)

Hiç şüphesiz Netflix’in en pahalı yapımlarından bir tanesi. The Crown, Birleşik Krallık’ın en uzun süre tahtta kalan hükümdarı Kraliçe II. Elizabeth’in yaşamının yanı sıra ve İngiliz monarşisinde kapalı kapılar ardında gelişen olayları da ele alıyor. Kraliçenin gençlik yıllarını Claire Foy canlandırırken, orta yaşlılığını ise Olivia Colman canlandırıyor. Dizide 20’li yaşlarının ortasında ve yeni evli bir kadın olarak göreceğimiz II.Elizabeth’in Winston Churchill’le arasındaki iletişime dair önemli detaylara da şahit oluyoruz. Oyuncu kadrosunda Matt Smith, John Lithgow ve Victoria Hamilton gibi isimlerin yer aldığı dizinin yönetmen koltuğunda Stephen Daldry bulunuyor.

18. Anne With An E (IMDb: 8.7)

18. Anne With An E (IMDb: 8.7)

Anne with an E, genç bir kadının çocukluk yıllarından erişkin olmaya doğru giden yolculuğunu anlatıyor. Kanadalı yazar Lucy Maud Montgomery imzası taşıyan 'Anne of Green Gables' isimli kitaptan uyarlanan dizide bütün problemlere, bir zamanlar yaşanmış olan üzücü şeylere, zor engellere karşın sevilmeyi bekleyen, dünyadaki varlığını kabul ettirme arzusu taşıyan ve bu yolda önemli bir mücadele veren genç bir kadını görüyoruz. Dizinin senaristliğini ise Breaking Bad'in senaryosunu yazan Moira Walley-Beckett üstleniyor. Bölümler ortalama 1 saat ve toplam 3 sezon 27 bölümden oluşuyor.

19. The Queen’s Gambit (IMDb: 8.6)

19. The Queen’s Gambit (IMDb: 8.6)

The Queen’s Gambit, Walter Tevis’in 1983 tarihinde kaleme aldığı romanına dayanıyor. Amerikan dram mini televizyon dizisi 1950’li yıllarda Kentucky’de bir yetimhanede büyüyen satranç dâhisi bir kız Beth Harmon’un hikayesini anlatıyor. Sessiz ve somurtkan olan Beth’in oynadığı ilk satranç oyunuyla hayatı değişir. 16 yaşında büyük yarışmalara katılır. Dizi tek sezon ve bölümler ortalama 50 dakika sürüyor.

20. Vikings (IMDb: 8.5)

20. Vikings (IMDb: 8.5)

Kanada-İrlanda ortak yapımı olan Vikings tarihsel drama türünde bir televizyon dizisi. Cesur bir savaşçı Ragnar Lothbrok ve ailesinin hikayesi ele alınıyor. Vikingler’in ilgi çekici kültürünü, yaşayış biçimlerini ve efsanelerini, tarihsel verilere dayanarak ele alan dizinin 6 sezonu var. Bölümleri ortalama 45 dakika sürüyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

21. Love, Death & Robots (IMDb: 8.5)

21. Love, Death & Robots (IMDb: 8.5)

Love Death & Robots animasyon severlere hitap eden bir dizi. Her bir bölümü 5-15 dakika arasında ve her bölüm farklı bir konuyu ele alıyor. Tim Miller ve David Fincher gibi önemli isimlerin yapımcılığını üstlendiği dizinin konuları bilim kurgudan komediye, komediden fantastiğe, fantastikten korkuya kadar geniş bir yelpazeye sahip. Toplamda 2 Sezon 19 bölümde oluşuyor.

23. O Mecanismo (IMDb: 8.4)

23. O Mecanismo (IMDb: 8.4)

Brezilya'da yaşanan gerçek olaylardan esinlenilmiştir. Bir grup dedektif tarafından ortaya çıkarılan büyük bir yolsuzluk olayının ardından bunun çevredeki insanlara yansımalarını ele alır. Başrollerde Selton Mello, Carol Abras, Enrique Diaz gibi isimler var. Dizi toplamda 2 sezon ve 16 bölümden oluşuyor. Bölüm uzunlukları ortalama 41 dakika.

Yerli Netflix Dizi Önerileri

Yerli Netflix Dizi Önerileri

Netflix yapımı orjinal Türk dizileri diğer yabancı diziler kadar adından söz ettiriyor. Yayınlandığı günlerde Top 10 listelerine giriş yapan diziler uzun süre adından bahsettirdi.

1. Bir Başkadır (IMDb: 8.6)

1. Bir Başkadır (IMDb: 8.6)

Meryem türbanlı bir kadındır. Sürekli bayılır ancak hiçbir hastalığı yoktur Bunun üzerine psikiyatri servisine sevk edilir. Psikiyatristin Meryem’e göre bambaşka bir dünyadan geliyordur. Peri’nin psikiyatristi ise çok daha farklı bir dünyanın içindedir. Ancak hepsi birbiriyle bağlantılıdır. Dizi tek sezon ve 8 bölümü var. Ortalama bölümlerin uzunlukları ise 50 dakika.

2. Rise of Empires: Ottoman (IMDB: 8.1)

2. Rise of Empires: Ottoman (IMDB: 8.1)

Rise of Empires: Ottoman, tarihe damgasını vuran padişahlardan Fatih Sultan Mehmet’in yükselişini ve İstanbul’un fethini konu alırken dönemin Osmanlı İmparatorluğu’nu farklı bir açıdan ele alıyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

3. Fatma (IMDb: 7.9)

3. Fatma (IMDb: 7.9)

Fatma, sıradan bir temizlikçidir. Kocası Zafer hapisten çıktıktan bir süre sonra ortadan kaybolur. Zafer’i aramaya koyulan Fatma ise bu sırada beklenmedik bir cinayet işler. Zafer’in karanlık bağlantılarının bu cinayeti öğrenmesiyle, Fatma’nın hayatta kalmak için öldürmeye devam etmekten başka çaresi kalmaz.

4. Atiye (IMDb: 7.7)

4. Atiye (IMDb: 7.7)

Atiye'nin başrolünde bulunan Beren Saat, dizide Atiye karakterini canlandırıyor. Ailesi ve sevgilisiyle mutlu bir yaşamı sürdüren Atiye, karşılaştığı olaylar sonrasında annesi ve sevgilisiyle arası bozuluyor. Ailesinin zoruyla psikiyatri ile görüşen Atiye'ye şizeofreni teşhisi konuluyor. Atiye bu teşhise zaman zaman aldırmıyor çünkü kimsenin görmediği şeyleri kendi öyle gerçek gibi görüyor ki. İzleyenlerinde kafası karışıyor. Ressam olan Atiye çıktığı kişisel yolculukta Anadolu'daki arkeolojik bir alana dair evrensel sırları ve bu alanın kendi geçmişiyle ilişkisini ortaya çıkaracak.

5. The Protector: Hakan Muhafız (IMDb: 7.6)

5. The Protector: Hakan Muhafız (IMDb: 7.6)

Hakan: Muhafız dizisinin konusu ise, günümüz İstanbulu'nda yaşayan ve kadim bir gizli birlikle olan bağını keşfeden genç bir adam, şehri ölümsüz bir düşmandan kurtarmak için maceraya atılır.

6. Aşk 101 (IMDb: 7.5)

6. Aşk 101 (IMDb: 7.5)

1990'lı yıllarda Türkiye'sinde hayatta kendi yollarını bulmaya çalışan bir grup genç, çok sevdikleri öğretmenleri okuldan ayrılmasın diye onun aşık olması için uğraşırlar. 1998 yılında geçecek olan dizide gençler, öğretmenlerini okula yeni gelen basketbol koçuna aşık etmek için çaba harcarlar.

7. 50M2 (IMDb: 7.0)

7. 50M2 (IMDb: 7.0)

Dizi, Gölge (Engin Öztürk) adlı gizemli bir tetikçinin hikayesini anlatıyor. Gölge, kendisine uzun süredir kayıp olan babası gibi davranan Servet'in ihanetinin ardından, kendini aniden yabancı bir mahallede 50 metrekarelik bir terzi dükkanında yaşarken bulur. Durum düzelene kadar orada saklanırken, mahalledekilerin kendisini ölen dükkân sahibinin oğlu olduğunu düşündüklerini öğrenir. Ancak, bu kimliği korumanın düşündüğü kadar kolay olmayacağını çabucak anlar. Bu yeni mahallede ne kadar yaşarsa, geçmişine ve gerçek kimliğine dair sırları o kadar çok keşfedecek, etrafındakilere o kadar çok yardım edecek ve bir o kadar başka birine dönüşecektir.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
14
7
3
2
2
1
1
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın