Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dündar ve Gül Tutuksuz Yargılanacak

 > 
297PAYLAŞIM

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara temsilcisi Erdem Gül, MİT TIR’ları haberi davasında bugün ikinci kez hakim karşısına çıktı. Gizlilik nedeniyle milletvekillerinin alınmadığı duruşmada, Savcı tutuklama talebinde bulunmadı. Mahkeme, Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuksuz yargılanmasına karar verdi. Duruşma 22 Nisan'a ertelendi...

Can Dündar ve Erdem Gül, duruşma salonuna davaya konu olan MİT tırları haberinin yayınlandığı Cumhuriyet gazetesi nüshasıyla geldi.

Can Dündar ve Erdem Gül’ün yargılandığı davanın ikinci duruşması bugün saat 10:00’da Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde başladı.

Mahkeme heyeti 24 Mart’taki ilk duruşmada davanın kapalı yapılmasına karar vermişti. Mahkeme ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MİT’in davaya müdahillik taleplerini kabul etmişti.

Gizlilik kararının ardından duruşmaya sadece Can Dündar ve Erdem Gül'ün aileleri ile avukatları katıldı.

Duruşma öncesi adliye önünde gazetecilere açıklama yapan Can Dündar, "Biz anayasayı tanıyoruz. O anayasa mahkemesi kararı, bu yasalar bizi beraate götürecek. Ona inanıyoruz, sonuna kadar bu davada savunma hakkımızı kullanacağız. Tarihte her zaman kazandık yine kazanacağız" dedi. 

Erdem Gül ise, "Bugün burada ne karar verilirse verilsin, burada gazetecilik yargılanıyor, haber yargılanıyor. Gazetecilik suç olmadığına göre bu davayı reddediyoruz. Bu davanın bugün düşmesi gerekiyor" dedi.

STK'lar, meslek örgütleri, çok sayıda milletvekili ile avukat ve basın mensupları adliyedeydi.

Can Dündar ve Erdem Gül'den duruşma öncesi mesaj

Can Dündar ve Erdem Gül'ün Yargılandığı İlk Duruşmada Neler Yaşandı? - onedio.com
Can Dündar ve Erdem Gül'ün Yargılandığı İlk Duruşmada Neler Yaşandı? - onedio.com

Savcı tutuklama talebinde bulunmadı

Gizlilik nedeniyle milletvekillerinin alınmadığı duruşmada, mütalaasını veren savcı tutuklama talebinde bulunmadı.

Adliye çıkışında Dündar: Tutuklanmamızı bekleyenleri hayal kırıklığıa uğrattık, özür dileriz

Video: Periscope / @selingirit

Yargılama tutuksuz devam edecek, bir sonraki duruşma 22 Nisan'da

Duruşma sonrası Can Dündar ve Erdem Gül açıklamalarda bulundu.

Can Dündar,"Duruşma salonunda DVD'den izin verildi. O görüntüler izlendi. Neden bunun bir suç olduğunu, neden bunun kamuoyunun neden bilmesi gerektiğini, neden bri gazetecinin buna duyarsız kalamayacağını anlatmaya çalıştım. Suçlamalara tek tek cevap verdik. Avukatlarımız savunmalarını yaptılar. Cumhurbaşkanı'nın ve MİT'in müdahil oldu.

Onların avukatları sorular sordu, onlara cevap verdik. Bahse konu olan terör örgütü ile hiçbir bağlantımız olmadığını tersine bununla mücadele ettiğimizi söyledik. Aksine iktidarın buy konudaki desteğini hatırlattık. Savcının tutuklama yönünde bir talebi olmadı. Sanıyorum birleştirme yönünde bir talebi olacak. Onu da önümüzdeki duruşmada göreceğiz. Henüz belli değil bir dahaki duruşma tarihi. Biz gelen bütün milletvekillerine,dostlarımıza, meslektaşlarımıza, konsoloslara, diplomatlara ve bizi başından beri yalnız bırakmayan herkese teşekkür ederiz.

Bu sadece bizim davamız değil susturulmak istenen diğer gazetecilerin de davası.Yargılanan gazeteciliktir, savunulan da gazeteciliktir." dedi.

Erdem Gül, "Ben savunmamda şunu anlattım: Basının bugünkü konjonktürel olarak özgürlükleri elinden alınmış, biraz fazla iktidar altında kenetlenmiş bir basın görüntüsüne çok kafayı takmayın. Türkiye'de basın geleneği çok köklü ve eskidir. Batı kadar bizim de tarihimizde sıkı bir basın geleneği var.Dolayısıyla bugünkü görüntü geçicidir. Ama bağımsız ve tarafsız yargı bugün burada gazeteciliğin yargılandığını görmelidir ve dolayısıyla gazetecileri adliyeden çıkarıp kendi haber alanlarına göndermelidir dedik kısaca. Sonuçta burada gazeteciliği savunduk.Bundan sonra da böyle olacak.

(Fethullah Gülen sorusu) Biz geçmişte eğer varsa beraber yaptılar.Bugünkü iktidar bir sabah kalktı ve dedi ki devlette bir paralel yapı kurulmuş. Bir sabah öğrendik. O paralel dediklerine ilişkin veriler vardı hatırlayalım hep birlikte.O çevrelere karşı kalkan olmuşlardı, sonra bir sabah 17 Aralık meselesi oldu. Dedik ki onların hesabını kendilerine versinler. Biz orada yoktuk zaten. O fotoğrafın içinde ikisi vardı. O yüzden hükümetin hesabını vermesi gerekir."

İddianamede Dündar ve Gül'e yöneltilen suçlamalar şöyle:

  • Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal ve askeri casusluk amacıyla temin etme,

  • Devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklama,

  • Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen ya da tamamen engellemeye teşebbüs etme,

  • Silahlı terör örgütüne üye olmaksızın bilerek isteyerek yardım etme.

Can Dündar ve Erdem Gül hakkında hazırlanan iddianamede her iki gazeteci için birer kez ağırlaştırılmış, birer kez de müebbet, 30 yıla kadar da hapis talep ediliyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir