Dövme Tutkunları Buraya! Farklı Ülkelerden Dövmelerle İlgili Birbirinden İlginç Kurallar ve Yasaklar

27PAYLAŞIM

Dövme yaptırırken düşündüğümüz tek şey ileride pişman olup olmayacağımız. Fakat bazı ülkelerde sorun sadece bu değil.

Georgia, ABD

Georgia’da yaşıyorsanız ve kalıcı eyeliner yaptırmak istiyorsanız, bu mümkün değil. Çünkü gözün yaklaşık 3 cm yakınına  dövme yaptırmak kesinlikle yasak. Yani kalıcı makyaj hatta kaş bile yaptırmanız mümkün değil.

Tayland

Tayland çoğunluğun Budist olduğu bir ülkedir ve Buda heykelleri ve imgeleri orada kutsal ibadet nesneleri olarak kabul edilir. Fakat bunun her zaman hayalini kurduğun o güzel Buda dövmesini yaptırmak için iyi bir neden olduğunu düşünüyorsan, kesinlikle yanılıyorsun.

Buda'nın resmini vücutta taşımak saygısızca, kültürel açıdan uygunsuz ve nüfusun Budist kesimine yapılan bir kabalık olarak kabul edilir. Bu nedenle Tayland, hem turistler hem de yerel halk için Buda dövmelerini yasakladı.

Danimarka

Danimarka'da el ve yüz dövmeleri yasaktır. Birinin ellerine, boynuna veya yüzüne dövme yapmak veya yaptırmak 1966'dan beri yasa dışıydı. Ancak, bugünlerde bu tarz dövmeler yaptıran pek çok Danimarkalı görebildiğimizden, bu yasanın o kadar sıkı bir şekilde uygulanmadığı anlaşılıyor.

Havai

Havai'de, bir doktorun gözetimi altında yapılmadıkça, kulağınızın arkasına veya göz kapaklarınıza bir dövme yaptırmak yasa dışıdır. Bu, tüm kalıcı makyaj uygulamalarının, dövme ustaları yerine lisanslı ve sertifikalı doktorlar tarafından yapılması gerektiği anlamına geliyor.

Kuzey Kore

View this post on Instagram

The rest is coming just wait #dovetattoo #tattoo

A post shared by skyler (@m3_muleysingwerson) on

Kuzey Kore'de, dövmelerin içeriği kesinlikle Komünist Parti tarafından düzenlenir. Dövmeler yapılmadan önce onaylatılmalıdır. Örneğin, aileniz için sevgi sözcükleri içeren bir dövme yaptıramazsınız, ancak dövmeniz ülkeye ve önde gelen partiye olan sevginizi ifade edecekse sorun olmaz.

En popüler Kore dövmelerinin bazıları; 'Anavatanın Savunması (Defense of the Motherland)' ile ilgili dövmeler, barışı temsil eden bir güvercin resmi ve gücü temsil eden bir kartal. Kim Jong-un’un dövmesini yaptırmak, tam tersi gibi düşünülse de bir ceza almanıza sebep olacaktır. Çünkü burada yönetici ailenin fotoğrafları kutsaldır. 

Kuzey Kore'de bir kadının dövmesi varsa, genellikle onun kötü bir aileden geldiği düşünülür.

Japonya

Japonya'da dövmelerle ilgili net bir yasak bulunmamakla birlikte, eğer dövmeniz varsa, istediğiniz yere giremeyebilirsiniz. Bunun nedeni geçmişte dövmelerin her zaman Japon suç çeteleriyle ilişkilendirilmiş olmasıdır. Hala bu ülkede dövme sanatına karşı büyük bir ön yargı var. Bu yüzden dövme yaptıran Japonların sayısı oldukça az. 

Bu nedenle bir yüzme havuzuna, spor salonuna, bara, restorana veya başka halka açık bir yere gitmeyi planlıyorsanız, dövmelerinizin kapalı olduğundan emin olun. Tabii ki dövmelere karşı olmayan insanların ve işletmelerin sayısı da oldukça fazla ama dikkatli olmakta fayda var.

Malezya

İslam inancında kalıcı dövmeler zaten yasaktır. Ancak dindar bir insan olmasanız bile, Malezya'da kalırken dövmelerinize dikkat etmeniz gerekiyor. Kur'an alıntıları, 'Allah' ve 'Hz. Muhammed' ile ilgili dövmeleriniz varsa bunları bir şekilde gizleyin.

Almanya

Almanya'da genel olarak dövme yasak olmasa da bazıları sizi ciddi sıkıntıya sokabilir.

Alman Ceza Kanunu'nun 86. bölümüne göre kesin olarak; gamalı haç, SS tarafından kullanılan Sig rune, Kelt haçı, güneş haçı ve Nazi kültürüyle ilgili diğer unsurların dövmesi yasaktır.

Bu ülkede yasaklanan diğer semboller ise çekiç ve orak, kırmızı yıldız, kırmızı bayrak ve genellikle Komünist Parti'yi simgeleyen diğer tüm semboller diyebiliriz.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mely

İslam inancında kalıcı dövmeler zaten yasaktır. Ancak dindar bir insan olmasanız bile, Malezya'da kalırken dövmelerinize dikkat etmeniz gerekiyor. Kur'an alıntıları, 'Allah' ve 'Hz. Muhammed' ile ilgili dövmeleriniz varsa bunları bir şekilde gizleyin. oysaki en hoşgörülü dindi :D bunlar hep çok hoşgörüden ötürü

tonguefu

onedio da birilerinin dövme dükkanı var da kirayı ödeyemiyor sanki.

Görüş Bildir