Donör Arayışı Sürüyor: İlik Nakli Bekleyen 3,5 Yaşındaki Öykü Arin Yazıcı İçin Yurt Dışında da Kampanya Başlatıldı

 > 
483PAYLAŞIM

İzmir'de lösemi teşhisi konulan ve ilik nakli bekleyen 3,5 yaşındaki Öykü Arin Yazıcı için tüm Türkiye'de ilik nakli kampanyası başlatılmıştı. Sanatçıların da destek verdiği ilik nakli kampanyası yurt dışına da taşındı. Minik Öykü için Kanada, ABD, Fransa ve Almanya'da Kızılhaç ve gönüllü kuruluşlar tarafından kampanya başlatıldı.

Geçtiğimiz kasım ayında 3.5 yaşındaki Öykü'ye nadir rastlanan Juvenil Myelomonositik Lösemi (JMML) teşhisi konuldu. Görülme olasılığı yüzde 2 olan JMML'nin tedavisi ise ilik nakli.

Teşhisin ardından Öykü'ye uygun ilik bulunması için kampanya başlatıldı. Tüm Türkiye'ye yayılan kampanyaya toplumun her kesiminden destek geldi.

İlik Nakli Bekliyor! Nadir Görülen Bir Lösemi Türü ile Mücadele Eden Minik Öykü'ye Umut Olalım - onedio.com
İlik Nakli Bekliyor! Nadir Görülen Bir Lösemi Türü ile Mücadele Eden Minik Öykü'ye Umut Olalım - onedio.com

Öykü için başlatılan kampanyaya sanatçılar da paylaştıkları mesajlarla destek verdi📹

'Önümüzde 2,5 ay gibi bir zaman var'

Öykü'nün hastalığı hakkında bilgi veren anne Eylem Yazıcı, kızının milyonda bir görülen bir hastalığa karşı mücadele ettiğini, uygun donör arayışlarının umutla devam ettiğini belirtti.

"Önümüzde 2,5 ay gibi bir zaman var" diyen Yazıcı, yüzde 100 uyumlu donör bulunmazsa yüzde 50 uyumu bulunan kendisi veya eşinden nakil yapılacağını, bunun da yüksek riskinin bulunduğunu söyledi.

Kampanyaya yurt dışından da destek geldi

İstanbul ve İzmir'de başlatılan kampanyanın oldukça iyi gittiğini söyleyen Anne Yazıcı, kampanyayı ellerinden geldiğince büyütmek istediklerini bu sayede sadece kendi çocuklarına değil bir çok çocuğa ve aileye umut olunacağını söyledi. Yazıcı yürütülen ilik kampanyası hakkında şu bilgiler paylaştı:

"Kampanyamız sadece yurt içinde değil, yurt dışında da devam ediyor. Kanada, ABD, Fransa ve Almanya'da da Kızılhaç ve gönüllü kuruluşların desteğiyle bağış kampanyası başlattık. Yurt dışında yaşayan gönüllülerden de bu merkezlere ulaşarak kampanyamıza destek olmalarını istiyoruz."

'Kemik iliği denilince ilginç sorular geliyor'

İnsanların ilik nakli hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığını söyleyen Yazıcı, uygun ilik bulunduğunda naklin nasıl yapılacağı hakkında şu bilgileri paylaştı:

"Kemik iliği nakli denince 'kemiğimizi mi kıracaklar, iliğim biter mi' gibi sorular geliyor. Aslında çok basit. Siz uygun donör seçildiğinizde Sağlık Bakanlığı sizi uçakla hastanın bulunduğu kente getiriyor. Hastanenin yakınlarında bir otelde misafir ediyor. İlk 4 gün size aşı yapılıyor. Kanınızdaki kök hücre sayısını artırmak üzere. Beşinci gün ise tıpkı trombosit alır gibi sizden kan alıyorlar, kök hücrelerini ayrıştırıp kanınızı size geri veriyorlar. Sadece 5 gün işinizden, gücünüzden ayrı kalacaksınız ama sizin sayenizde başka bir insan sevdikleriyle yıllar geçirecek."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir