Doğu Perinçek'ten Bir 24 Haziran Analizi: 'Milyonlarca CHP'li Bonzai İçip HDP'ye Oy Verdi'

 > 
3bPAYLAŞIM

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, 24 Haziran seçimleri sonrası değerlendirmelerde bulundu. Perinçek, 'Milyonlarca CHP'linin, bonzai, esrar içip HDP'ye oy verdiğini' söyledi. HDP'nin kapatılmasına yönelik ifadelerini tekrarlayan Perinçek, doğu ve güneydoğu bölgelerini işaret ederek "HDP kapatılsın diyerek ben orada oy alırım. Oraları kimse benim kadar tanımaz" dedi.

BBC Türkçe'den Mahmut Hamsici'ye konuşan Perinçek'in açıklamalarından öne çıkan detaylar ise şöyle:

'Vatan Partisi duman altı oldu"

  • Seçim sonrası ilk açıklamanızda, esrar çeken CHP'liler tabirini kullandınız. Bunu açar mısınız?

  • "CHP'nin tabanı bonzai çekti. Ben onu ilk olarak Ankara-İstanbul yürüşü sırasında söyledim. FETÖ'yle, PKK ile yürüyorlar. Dediğim doğru çıktı, bonzai içmişler, milyonlarca CHP'li, bonzai içmese gidip, HDP'ye, PKK'ya oy verir mi? Bir de duman altı olanlar var: Vatan Partisi tabanı. Mesela bu odada esrar çekildiği zaman siz esrarı çekmeseniz de duman altı oluyorsunuz. Siz CHP ile aynı mahalledeyseniz, orada esrar, bonzai çekildiği zaman duman altı olursunuz. CHP intihar gibi bir şey yaptı. Kendi seçmenini PKK'ya yönlendirdi. Bizim tabanımız da bundan etkileniyor, bizim tabanımızda da Tayyip Erdoğan düşmanlığı var. O Erdoğan düşmanlığı seçmenimizin bir kısmını CHP'ye oy vermeye sürükledi. Yani duman altı oldular."

"CHP, PKK'yı Meclis'e soktu"

  • Seçim sonuçlarıyla ilgili en fazla CHP'yi eleştiriyorsunuz.

  • "Ben tahlil yapıyorum, CHP'ye bir eleştiri yapmıyorum. CHP sırtına alıp PKK'yı meclise soktu mu? Bu bir gerçek."

"HDP kapatılsın diyerek ben orada oy alırım"

  • HDP kapatılmalı söyleminiz devam ediyor mu?

  • "Evet. O hem hukukun gereği ama esas da vatanın gereği. Hiçbir ülke bir terör örgütüne hiçbir ülke yasal zeminde fırsat vermez."

  • HDP kapatılsın darken ona oy veren 5,5 milyon seçmene ne çağrı yapıyorsunuz?

  • Ama oyu düşüyor. HDP kapatılsın diyerek ben orada oy alırım. Oraları kimse benim kadar tanımaz. Oradaki ilk serhıldanları 1990'larda yapan benim. Köylülere yapılan baskılarda jandarmanın karşısına biz dikildik. Ben oraları çok iyi tanırım.

"Vatan Partisi'nin oyları bütün Güneydoğu illerinde beş kat ile on kat arasında büyüdü"

  • Partinizin aldığı oylar açısından seçim sonuçlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

  • "Bizimkiler öncü oy. Seçmen "Önce vatan" dedi ama teröre karşı mücadelede esas olarak AKP ve MHP mevzisine yığıldı çünkü onlar hükümette ve gelecek hükümetin sahipleri olarak gözüküyor. Vatan mücadelesini en tutarlı, en kararlı Vatan Partisi yönetebilir diyen öncü, dar, küçük bir kesim Vatan Partisi'ne oy verdi. Bir de daha stratejik olarak sürece bakanlar, yani önümüzdeki dönemde üretim ekonomisi mecburiyeti var oy verdi. Vatan Partisi'nin oyları bütün Güneydoğu illerinde beş kat ile on kat arasında büyüdü. CHP'nin güçlü olduğu Ege ve Trakya'da da düşüş oldu. Büyük kentlerde de daha zengin kesimlerin oturduğu Çankaya gibi, Beşiktaş, Kadıköy gibi Vatan Partisi'nin oylarını düşürürken varoşlarda yükseldi."

Perinçek'in bu açıklamaları sonra sosyal medyadan da tepkiler geldi...

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir