Deli mi Dahi mi Asla Karar Veremediğimiz Kova Burcundan Tarihe Damga Vurmuş 17 Kişi

106PAYLAŞIM

Kovalar doğmaya başladı. Zodyak'ın en orijinal, yer yer marjinal, kimi zaman deli kimi zaman da dahi dediğimiz kişileri bu burçtan yaygın bir şekilde çıkıyor. Kendine has mantıkları, asi duruşları, özgürlüklerine düşkünlükleri ve bitmek bilmeyen merakları ile bakalım kimmiş bu burcun tanınmış isimleri...

1. Köleliği sona erdiren Amerika Başkanı: Abraham Lincoln

12 Şubat 1809

Aslında Lincoln siyahların beyazlarla eşit olduğu gibi bir fikri savunmuyordu. Başkan, zencilerin beyazlardan daha aşağıda olduklarını ve aynı haklara sahip olmamaları gerektiğini düşünüyordu. Fakat siyahların da insan olduğunu, emeğin kutsal olduğunu ve bir insanın emeğinin karşılığını alması gerektiği yönündeki inancını ortaya koyması dünya tarihi açısından bir dönüm noktası oldu.

2. Teknoloji ile yakından ilgili olan Kova burcu kişilerini temsil edercesine, Microsoft’un kurucularından milyarder: Paul Allen

21 Ocak 1953

Microsoft’un kurucularından milyarder Paul Allen, Uranüs’ün çocuklarının sadece teknolojiye değil birçok alana ilgi gösterdiğinin kanıtlarından. IQ’su en yüksek insanlardan. Daha 7 yaşındayken makinelerin işleyişini anlayabilmek için bir sürü kitap devirmiş, okulu terk edip hayallerinin peşine düşmüş bir kişilik. Allen’ın şu anda kendisine ait spor takımları var, hatta bunlardan biri NBA’de. Bir müzik grubunun elektro gitaristi olarak albüm çıkarttığı gibi, insan beyni üzerine araştırmalar yapan bir enstitüsü de var. Dünya kadar insana yardımda bulunmuş kendi adına bir vakfı var. Çeşitli patentin sahibi olan Allen servetini bilimsel çalışmalara ve hayır işlerine bırakacakmış.

3. Tiyatroya yepyeni bir soluk kazandıran, Epik Tiyatro'nun yaratıcısı: Bertol Brecht

10 Şubat 1898

20. yüzyılın en etkili Alman şairi, oyun yazarı ve tiyatro yönetmeni olarak nitelendirilir. Eserleri uluslararası alanda da saygı ile kabul görmüş ve ödüllendirilmiştir. Daha önce Erwin Piscator tarafından adı konulan epik tiyatronun, diğer bir deyişle "Diyalektik Tiyatro"nun kurucusudur

4. 1955’te otobüste oturduğu yeri beyaz adama vermeyi reddedip tutuklanarak, ırkçılığa karşı verilen mücadelenin sembol isimlerinden biri haline gelen: Rosa Parks

4 Şubat 1913

Kendisi tam bir özgürlük savaşçısı. ABD tarihinde ayrımcılığa ve ırkçılığa karşı verilen mücadelenin sembol isimlerinden biri o. Rosa Parks, tarihe Montgomery Otobüs Boykotu olarak geçen 381 gün boyunca hiçbir siyahın otobüse binmediği boykotun başlamasına ve ABD'de Sivil Haklar Hareketi'nin büyümesine neden olmuştu.

5. Bir Kova burcu için yaratıcılığın ne kadar önemli olduğunun kanıtı: Virginia Woolf! Yazma yeteneğini kaybettiğini düşündüğü için intihar etti. :(

25 Ocak 1882

İngiliz edebiyatının en önemli isimlerinden olan Virginia Woolf, edebi kişiliğinin yanı sıra feminist hareketlerin de içinde yer alışıyla 20. Yüzyılın önemli kişiliklerinden bir tanesidir.

6. Elektirik ampulünü icat etmesiyle 20. yüzyılın en büyük mucitlerinden biri olarak bilinen: Thomas Edison

11 Şubat 1847

Thomas Edison, 1879 yılında bir elektrik ampulü icat etti. Kömürleştirilmiş iplikten Flamanlarla deneyler yaptıktan sonra karbonlaştırılmış kağıt flamanda karar kıldı. 1880’de evde güvenle kullanılabilecek ampuller üretti.

7. Sonucu ne olursa olsun bir Kova'nın fikirleri çok değerlidir! Dünya dönüyor savından vazgeçmeyerek müebbet hapse mahkum olan İtalyan astronom, fizikçi, filozof: Galileo Galilei

15 Şubat 1564

Galileo, dünyaya geldiği İtalya'da büyük bir gerçeğin peşine düşmüş ve dünyanın döndüğünü kanıtlamaya çalışmıştır. Çevresinde yaşayan herkes Galileo'nun deli olduğunu düşünse de, kendisini yaptığı bilimsel araştırmalar dolayısıyla bu savının arkasında durmuş ve büyük bir sansürle karşı karşıya kaldı.  Papa V. Paul tarafından kitaplarını tetkik için kurulan komisyon, Galileo'nun kitaplarını yasaklamadı fakat dünyanın döndüğü iddiasından vazgeçmesini istedi. Fakat asla fikirlerinden vazgeçmedi ve Kutsal Engizisyon'ca müebbet hapse mahkum edildi.

8. Ortaya atıldığı ilk günden bu yana tartışmalar yaratan Evrim Teorisi'nin sahibi İngiliz biyolog ve doğa bilimci: Charles Darwin

12 Şubat 1809

İnsan dahil tüm canlı türlerinin doğal seçilim yoluyla bir ya da birkaç ortak atadan evrildiğini öne sürmüş ve o günün şartlarına göre bu teoriyi destekleyen pek çok kanıt sunmuştur. Darwin'in fikirleri üzerine inşa edilen modern evrim teorisi, bugün biyoloji biliminin temeli ve birleştirici ögesidir. Evrimin gerçekleştiği gerçeği Charles Darwin'in yaşadığı dönemde, doğal seçilim teorisinin evrimin ana açıklaması olduğu ise 1930'lu yıllarda bilim dünyası tarafından kabul görmüştür. Darwin'in orijinal teorileri modern evrimsel biyolojinin temelini oluşturmakta, hayatın çeşitliliği üzerine birleştirici bir mantıksal açıklama sunmaktadır.

9. Kafasına koyduğunu yapan Kova burçları için en iyi örneklerden biri! Öldüğünde İspanya’nın en zengin kadını olan, Zara’nın kurucusu: Rosalia Mera

28 Ocak 1944

Rosalia Mera 11 yaşındayken okulu bırakıp kıyafet mağazalarında çalışmaya başlamış. Kocasıyla açtığı ilk mağazalarında moda ürünleri taklit edip ucuza satma stratejisini uygulayarak bugünlere gelmiş. Modayı pek sevmedikleri, kendi tarzlarını yarattıkları söylenir Kovaların; ama zaten daha çok kafayı kullanmış Rosalia.

10. Günümüzde Ferrari otomobillerinin, hız ve lüksle eş anlamlı olarak anılmasını sağlayan yarış pilotu: Enzo Ferrari

18 Şubat 1898

Enzo Ferrari araba yarışçısı olmaya daha 10 yaşındayken karar vermiş. Sonra da onun hız tutkusu, daha önce hiç kimsenin ulaşamadığı hızlarda virajları dönebilme kabiliyetinin yanı sıra; arabasının ergonomisinden, motor aksamına her şeyiyle ilgilenmesi, onu araba yarışları tarihinin ölümsüzleri arasına soktu.

Hayatı boyunca Ferrari araçları 4000’den fazla yarış ve 13 dünya şampiyonluğu kazandı. Enzo Ferrari adı bu başarılar nedeniyle 1994’te Uluslararası Motorsporları alanında onur listesine alındı.

11. Şampiyonlar Ligi tarihinin en golcü oyuncusu konumundaki, onlarca rekorun sahibi: Cristiano Ronaldo.

5 Şubat 1985

Önce İngiliz devi Machester United ile, 2009'dan bu yana da dünya devi Real Madrid ile birçok başarıya imza atan Portekizli futbolcu da Kova burcunun en önemli isimlerinden.

12. Aynı zamanda bir dünya markasıdır Kova burcu! NBA'in resmi sitesine göre tüm zamanların en büyük basketbol oyuncusu: Michael Jordan

17 Şubat 1963

Ünlü basketçi spor hayatında çok kısa bir sürede ligin yıldız oyuncuları arasında yer alarak, üretken ve skorcu oyunu ile seyircileri salona çekti. Sıçrama yeteneği, özellikle All Star Organizasyonu'ndaki slam dunk yarışmasındaki faul çizgisinden potaya smaç yapması ile, Jordan'a "Air Jordan" ve "His Airness" lakaplarını getirdi. Aynı zamanda, basketboldaki en iyi savunma oyuncularından biri olarak da ünlendi. Sonra da NBA'de sayısız şampiyonluk kazandı.

13. Yazarlığı kadar gezginliğiyle de ünlü olan ‘Bilim kurgunun Babası’: Jules Verne

 8 Şubat 1828

"Bilim kurgunun babası" olarak anılan yazarın, eserlerinde ayrıntılarıyla tarif ettiği buluşlar ve makinaların o sıralarda gelişmekte olan Avrupa sanayisi ve teknolojisine ilham kaynağı olduğu düşünülür. Özellikle uzay, hava taşıtları, denizaltılar hakkında yazmıştır.

Daha çok Denizler Altında Yirmi Bin Fersah (1870), Dünyanın Merkezine Yolculuk (1864) ve Seksen Günde Devr-i Âlem (1873) romanlarıyla tanınır. UNESCO’nun çeviri kitap veritabanına (Index Translationum) göre dünyada en çok çevrilen ikinci bireysel yazardır.

14. Bir zamanlar yerini kimsenin bilmediği Jamaika'yı tüm dünyaya tanıtan, gelmiş geçmiş en büyük reggae ustası: Bob Marley

6 Şubat 1945

Bob Marley, reggae müziğinin sadece Jamaika sınırlarında kalmamasını sağlamıştır ve onu bütün dünyaya duyuran en önemli isimlerden biri olmuştur. Büyük bir kesim tarafından bu tür müziğin kralı olarak ifade edilen Bob Marley; söz yazarı, şarkıcı ve gitaristtir. 1978 yılında Birleşmiş Milletler'den "Barış Madalyası" ödülünü aldı. Bunun sebebi ise Afrika insanına yapılan insancıl yardımlara şarkılarıyla destek olması idi. Bu ödülü aldığı sene ise Jamaika'da insancıl yardım amacıyla konser vermiştir.

15. 4 kez en iyi yönetmen Oscar'ı kazanan tek yönetmen: John Ford

1 Şubat 1894

Stagecoach ve The Searchers gibi western türü filmleriyle tanınan John Ford, en iyi yönetmen Oscar'ını, 1935, 1940, 1941 ve 1952 yıllarında kazanmıştır.

Akira Kurosawa, Martin Scorsese ve Steven Spielberg gibi yönetmenlerin de ilham kaynağı olmuştur.

16. 6 yaşında senfoni besteleyen, müzik tarihinin en büyük dehalarından biri olarak kabul edilen: Wolfgang Amadeus Mozart

27 Ocak 1756

Klasik Batı Müziği'nde Klasik dönemin etkili ve üretken bestekarlarından biridir. Yapıtları, senfonileri, konçertoları, oda orkestralarını, piyanoyu, operayı ve korolu müzikleri etkilemiştir. 35 yıllık ömrüne 626 eser sığdırmıştır. Mozart, Avrupalı bestekârların en popülerlerindendir ve birçok eseri standart konser repertuarlarında kullanılır.

17. Tam 9 kere nikah masasına oturmuş, evlilik konusunda bir dünya starı olan: Zsa Zsa Gabor

6 Şubat 1917

İlk eşi olan Burhan Asaf Belge Türk bir diplomattır. Akademisyen ve yazar Murat Belge'nin babası Burhan Asaf Belge ile evlilikleri dört yıl sürer. Türkiye’de bulunduğu yıllarda Mustafa Kemal’le altı ay süren bir ilişki yaşadığını anlatır Gabor biyografik eserinde. Yine Can Dündar’la yaptığı söyleşide de bu ilişkiye değinir ve hatta ölümünden sonra yazılmasını istediği detaylar verir. 

2. eşi Hilton Otellerinden tanıdığımız Conrad Hilton ile olmuştur.

3. evliliğini oyuncu George Sanders ile yapmıştır; 5 yıl sürer bu evlilik

4. evliliği Herbert Hutner ile gerçekleşip, 3,5 yıl sürecektir.

5. evliliği diğerlerine kıyasla daha az sürer. Joshua Cosden ile olan bu evlilik yalnızca 19 ay sürer.

6. evliliği yine 19 ay sürecektir. Bu kez Barbie bebek tasarımcısı olan Jack Ryan’dır eşi.

7. evliliği Jack Ryan’dan boşanması sırasındaki avukatı Michael O’Hara olur. 6,5 yıl sürmüştür bu evliliği.

8. evliliği kimilerince sayılmaz çünkü Felipe de Alba ile olan bu evlilik fes edilir. En kısa süreli evliliğidir. Sadece 1 gün sürer.

9. evliliğinde en sonunda hayatının sonuna kadar birlikte yaşadığı, en uzun süreli eşini bulur Gabor; Frederic Prinz von Anhalt. Prenses unvanıyla da hayata gözlerini yumar.

Kimler kimler yok ki! Aysel Gürel'den Ajda Pekkan'a, Tuncel Kurtiz'den Nuri Bilge Ceylan'a... Zodyak'ın en orijinal burçlarından biri olan Kova'lar, iyi ki doğdunuz... :)

Doğmaya Başladılar! Kova Burçlarının Gerçek Deliler Olduğunu Kanıtlayan 13 Ünlü - onedio.com
Doğmaya Başladılar! Kova Burçlarının Gerçek Deliler Olduğunu Kanıtlayan 13 Ünlü - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
lindseywilward

Gerçekten bunu anlamadım ya son zamanlarda hangi ünlüye, bilim insanına baksam kova burcu çıkıyor. Bir de benim burcum da kova olduğu için şaşırıyorum bir süre hep mi kova çıkar be kardeşim.

ozlem-soydan

Kişisel blogumdan kelimesi kelimesine aktardığınız kısımlar için kaynak belirtmenizi beklerdim. Günlerce süren uzun araştırmalar sonucu ve tamamen kendi cümlelerimle oluşturduğum bir yazıdır "Dahi Olan Kova Ayrı Yazılır" yazısı. Beni gerçekten çok şaşırttınız. Özellikle de 'Yayın İlkeleri' sayfanızda gördüğüm "Başka kaynaklardan alınan, toplanan, bir araya getirilen bilgileri ve içerikleri kaynak belirtilmeksizin, yayına sunmayız" maddesinden sonra... Onedio'ya yakıştıramadım.

sokaktayurumeyisevmeyenbiradam

Cristiano ronaldo'nun biiiiip sonuna kadar

cent

Kovalar candır. ) ) ) etrafımdakılara her zaman söylüyorum zaten siz şans lotosunda kazanmış birilerisiniz ki beni tanıyorsunuz ) ) )

eski-acik

Kova burcu olduğumdan şüphe etmeye başladım.

Görüş Bildir