Görüş Bildir
Haberler
Dağlıca Şehitleri Son Yolculuklarına Uğurlandı

Dağlıca Şehitleri Son Yolculuklarına Uğurlandı

Batuhan
18.10.2015 - 15:12 Son Güncelleme: 18.10.2015 - 18:56

Hakkari'nin Dağlıca bölgesinde yürütülen operasyonda meydana gelen çatışmalarda şehit olan askerler son yolculuğuna uğurlandı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Hakkari'nin Dağlıca bölgesi ve civarında yürütülen operasyonda şehit olan askerlerden Tankçı Yarbay İhsan Ejdar, Ankara'da son yolculuğuna uğurlandı.

43 yaşında şehit olan Yarbay Ejdar için Kocatepe Camisi'nde ikindi namazının ardından cenaze töreni düzenlendi.

Törene, şehidin eşi Nalan ve 13 yaşındaki kızı Altunay, annesi Fehmiye, kardeşleri Abdullah ve Emre Ejdar ile yakınlarının yanı sıra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkan Yardımcısı Şefkat Çetin, Adalet Bakanı Kenan İpek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, İçişleri Bakanı Selami Altınok, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ahmet Erdem, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve kuvvet komutanları ile vatandaşlar katıldı.

Şehit Yarbay İhsan Ejdar'ın naaşı kılınan cenaze namazının ardından top arabasına konuldu. Şehidin cenazesi daha sonra defnedilmek üzere Cebeci Askeri Şehitliği'ne götürüldü.

Çatışmada şehit olan 29 yaşındaki Üsteğmen Ünal Darboğaz'da memleketi İstanbul'da son yolculuğuna uğurlandı. 

Darboğaz için Ataköy 5'inci Kısım Ömer Duruk Camisi'nde, ikindi vakti cenaze töreni düzenlendi. 

Törende, şehidin ağabeyi Adnan Mete Darboğaz taziyeleri kabul ederken, annesi Suna ve eşi Tuğçe Darboğaz da Türk Bayrağı'na sarılı tabutun önünde gözyaşı döktü. 

Darboğaz'ın cenaze namazını, İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran kıldırdı. 

Cenaze namazının ardından, şehidin Türk Bayrağı'na sarılı tabutu, tören mangasınca bir süre omuzlarda taşındı. Top arabasına konulan Darboğaz'ın cenazesi, daha sonra Edirnekapı Şehitliği'ne götürülerek toprağa verildi. 

Törene şehidin yakınlarının yanı sıra İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu ve vatandaşlar katıldı. 

Bu arada, Darboğaz'ın 14 Eylül'de evlendiği, Ankara'da çalışırken geçici görevle Dağlıca'ya gittiği ve ailesine telaşlanmamaları için Hakkari'ye gittiğini söylemediği öğrenildi. Şehit Üsteğmen Ünal Darboğaz'ın yakınlarına, 'şehit olması durumunda Edirnekapı Şehitliği'ne defnedilmek istediğini' söylediği belirtildi. 

Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesindeki çatışmada şehit olan Astsubay Üstçavuş Samet Çakır, memleketi Trabzon'da düzenlenen törenle defnedildi.

Oğullarının şehit olduğu haberini, ikamet ettikleri İzmir'de aldıktan sonra uçakla Trabzon'a gelen baba Muammer, anne Zehra ve kız kardeşi Duygu Çakır, şehit Samet Çakır'ın (28) cenazesini Trabzon Havalimanı'nda bekledi.

Şehit Çakır'ın naaşının bulunduğu cenaze aracı, daha sonra konvoy eşliğinde Çakır'ın Aydınlıkevler Mahallesi'ndeki dayısının evine getirildi. Şehidin cenazesi, Türk bayrakları asılı evin önünde indirilmesinin ardından Kur'an-ı Kerim okundu, ailesi ve yakınlarından helallik istendi. 

Daha sonra Gülbaharhatun Camisi'ne getirilen şehit astsubay için ikindi namazına müteakip cenaze namazı kılındı.

'Ağlamayacağım ve dik duracağım'

Hakkari'nin Dağlıca bölgesi ve civarında yürütülen operasyonda şehit düşen Astsubay Üstçavuş Turgay Topsakaloğlu'nun cenazesi, Eskişehir'de defnedildi.

Askeri helikopterle kente getirilen şehidin naaşının bulunduğu Türk bayrağına sarılı tabut, Asker Hastanesi morgundan alınarak ambulansla Reşadiye Camisi bahçesine taşındı.

Şehidin eşi Filiz, çocukları Emir Kayra (7) ve Beren Balım (3), babası Yakup, annesi Vasfiye ve kardeşi Gürkan Topsakaloğlu, Ağrı'nın Eleşkirt ilçesi Kaymakamı da olan diğer kardeşi Tuncay Topsakaloğlu ile yakınları, Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan alanda taziyeleri kabul etti.

Vasfiye Topsakaloğlu, tören sırasında, 'Ağlamayacağım ve dik duracağım' diye konuştu.

AA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda