CHP Meclis'in Yarın Olağanüstü Toplanmasını İstedi; AKP'li Bostancı 'Acil Bir Durum Yok' Dedi

 > -
Abone ol

CHP, İdlib’de 33 askerin Suriye saldırısı sonucu şehit olması üzerine TBMM’nin olağanüstü toplantıya çağırılması için teklif verdi. Ana muhalefet toplantının hemen yapılmasını isterken, AKP ise kapalı oturumun salı günü yapılmasını istiyor. AKP'li Naci Bostancı, konuyla ilgili "Meclisin acilen toplanmasını gerektirecek bir durum söz konusu değil." ifadelerini kullandı. Meclis Başkanı Mustafa Şentop ise, "Yarın verimli bir sonuç alınamayacağı için Genel Kurulu toplantıya çağıramayacağım. Salı günü Meclisimizi daha çok tatmin edecek bir görüşmenin yapılabileceği kanaatim var." dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Meclis'in yarın olağanüstü toplantıya çağrılmasına ilişkin partisinin talebini TBMM Başkanlığı’na sundu.

TBMM Başkanlığı çıkışında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun çağrısıyla Ankara'da bulunan Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyeleri ve grup başkanvekillerinin 5 saat süren olağanüstü bir toplantı yaptığını belirtti. Toplantı sırasında konuya ilişkin haberleri almaya devam ettiklerini anlatan Özel, şöyle konuştu:

Konu, Türk Silahlı Kuvvetleri, sınır ötesi operasyon, Suriye ile sıcak çatışma noktasına gelince TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerle ve meclis başkanı ile iletişim içinde olmaya gayret ettik. Genel başkanımız İstanbul'dan dönen ve Külliye'ye giden meclis başkanını aramıştı, kendisi ilerleyen saatlerde genel başkanımızı geri aradı, bir görüşme gerçekleştirdiler. Orada da genel başkanımızın da ifade ettiği gibi, MYK’nın almış olduğu karar doğrultusunda, bugün tüm milletvekillerimizin, başta genel başkanımız ve 3 grup başkanvekilimizin imzalarıyla TBMM'yi olağanüstü toplantıya çağırdık.

CHP'li Özel, partisinin Meclis'in olağanüstü toplantıya çağrılmasına yönelik başvuru dilekçesini TBMM Başkanlığı’na sunduğunu, öncesinde bu konuda diğer partilerin grup başkanvekillerine de bilgi verdiğini söyledi.

Görsel: Independent Türkçe

‘Salı günü toplantı var yaklaşımını doğru bulmuyoruz’

Yarın saat 14.00'te Meclis'in olağanüstü toplantıya çağrılmasını talep ettiklerini aktaran Özel "Bugünün gündemi, Meclis'in bir an önce zaman kaybetmeksizin toplanmasıdır. 'İçtüzük bize 7 günlük süre veriyor, salı günü zaten toplanacağız' yaklaşımını doğru bulmuyoruz" dedi.

Meclis'in yarın olağanüstü toplanarak Suriye ve İdlib konusunda bir genel görüşme yapmasını istediklerini ifade eden Özel, bu görüşmede yürütme organının meclise bilgi vermesini, bu bilgilerin kritik olabileceği dikkate alınarak da oturumun kapalı yapılmasını teklif edeceklerini söyledi.

Özgür Özel, "Kararı parlamento verecek. Burada yürütmenin, oturumun kapalı yapılmasıyla ilgili talebe nasıl yaklaştığı da son derece önemli. Ancak bu kapalı oturumda her şeyin konuşulmasını önemsiyoruz. Meclis'te bulunan tüm siyasi partilerin ve 600 milletvekilinin bilmesi gerekenleri bilmesi, sorulması gerekenleri sorması, akıllarda cevaplanması gereken hiçbir sorunun millet adına bırakılmaması gerekir." değerlendirmesini yaptı.

Kaybedecek dakika yok

Anayasa'nın 104 ve 117. maddelerinde TSK'nin başkomutanlığını temsil eden Cumhurbaşkanı'nın bu görevi TBMM adına yaptığının, başkomutanlığın TBMM'nin manevi varlığından ayrılamayacağının ve Cumhurbaşkanınca temsil edildiğinin belirtildiğini aktaran Özel, şöyle devam etti:

Konu savaş olduğunda yetki TBMM'dedir, yasama organındadır. Bu yetkinin kullanılmasıyla ilgili kararı verecek olan tek merci TBMM'dir. Bir an önce TBMM'nin talep ettiğimiz olağanüstü toplantısını gerçekleştirmesini bekliyoruz. Sayın Şentop'un geniş zamanlar ve genel durumlar için belirlenmiş 7 günlük süreyi suistimal etmesi yerine, böyle acil bir gündemde kaybedecek dakikaların olmadığı göz önüne alınarak Meclis'i derhal toplantıya çağırmasını bekliyoruz.

AKP: Meclisin acilen toplanmasını gerektirecek bir durum söz konusu değil

AKP'den de kapalı oturum çağrıları hakkında bir açıklama geldi.

Yaşanan gelişmeler karşısında kapalı oturum yapılmasını uygun gördüklerini bildiren AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı, "Meclisin acilen toplanmasını gerektirecek bir durum söz konusu değil. Bu yüzden bugün kendi önerimizi de Meclis Başkanlığına ileteceğiz. Teklifimiz, Meclis açıldığında salı günü kapalı oturumun yapılması ve Sayın Milli Savunma Bakanının Meclisi bilgilendirmesidir." ifadelerini kullandı.

CHP'li Barış Yarkadaş, Bostancı'nın 'acil toplanmaya gerek yok' sözlerine tepki gösterdi.

📌 Oturumun kapalı yapılacak olması sosyal medyada tartışılıyor

TBMM Başkanı Şentop: Meclis kapalı oturumu yarın değil salı günü yapılabilir 🎥

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Meclisin olağanüstü toplanması talebine ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, "Yarın verimli bir sonuç alınamayacağı için Genel Kurulu toplantıya çağıramayacağım. Salı günü, hem verilecek bilgilerin niceliği hem de niteliği bakımından Meclisimizi daha çok tatmin edecek bir görüşmenin yapılabileceğine dair kanaatim var." dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir