Bu Ağaçlardan Hangisinin Daha Yaşlı Olduğunu Bulabilecek misin?

0PAYLAŞIM

Doğa gerçekten büyüleyici bir yer! Peki sen doğru ağacı seçebilecek misin?

1. Sence bu ağaçlar arasında en yaşlısı hangisi?

Methuselah
Porsuk Ağacı
Jaya Sri Maha Bodhi (Kutsal Hint İnciri)
Old Tjikko
Büyük Havza Kıllı Çamı
President (Başkan)
Pando
Sarv-e Abarkuh
Llangernyw Porsuk Ağacı

Çok yaklaştın!

Seçtiğin ağacın ismi Methuselah 2012'ye kadar bilinen en yaşlı ağaçtı. 4845 yaşında olan bu ağaç ne fırtınalar, ne kuraklıklar ve ne insanlar gördü anlatamayız! Pinus Longaeva türü olan Methuselah Kaliforniya'da bulunuyor fakat zarar görmemesi için tam yeri gizleniyor.

İlk çimlenmenin M.Ö 2.832 yılında olduğu düşünülüyor, nereden baksanız Mısır Piramitleri'nden eski!

Çok yaklaştın, tekrar dene!

Zonguldak'ta bulunan bu porsuk ağacı, porsuk ağaçları arasında en yaşlı olanı fakat genele baktığımızda en yaşlı ağaç değil. 4.116 yaşında olan bu porsuk ağacı kocaman gövdesi ile Zonguldak'taki Güneli Tabiat Parkı'nda görülmeyi bekliyor.

Maalesef en yaşlı ağaç bu değil, yeniden dener misin?

Buda'nın aydınlanmaya eriştiği ağaç olarak bilinen Jaya Sri Maha Bodhi, diğer adı ile Kutsal Hint İnciri 2.308 yaşında! Bir insan tarafından dikilen en yaşlı ağaç olarak adını tarihe yazdırmış bulunuyor.

Maalesef en yaşlı ağacı bulamadın, tekrar dener misin?

En yaşlı ağaç olmasa da yaşayan en eski Norveç Ladin'i olan Old Tjikko bir koloni ağacı değil, klon ağacıdır. 9.558 yaşındaki bu ağaç yapısı gereği gövdesini yenilemektedir. Şu anki gövdesinin en az bir kaç yüz yaşında olduğu tahmin edilmektedir.

Bilemedin, tekrar dene!

Büyük Havza Kıllı Çamı olarak bilinen bu ağaç 5.074 yaşında! 2012 yılında en yaşlı ağaç olarak seçilmesine rağmen ondan sonra bulunan ağaçlar ile birlikte birinciliğini kaptırdı. Ağaç Kaliforniya'da bulunuyor.

Bu ağaçtan daha da yaşlısı var, yeniden dene!

President yani Başkan olarak bilinen bu ağaç dünyanın en büyük 3. ağacı! 3.200 yaşında olan bu ağacın gövde hacmi tamı tamına 1.300 metreküp!

Evet, doğru bildin!

Trembling Devi de olarak bilinen Pando tam 80.000 yaşında! Erkek titrek kapağının kolonisi olan bu ağaçların yeraltında tek büyük bir köke bağlandığı düşünülmektedir. 

Aynı zamanda dünyadaki en eski klona ağaç kolonisi ve en ağır canlı organizmasıdır. Çünkü ağırlığının ortalama olarak 6.000.000 kilogram olduğu bilinmektedir.

Gerçekten müthiş bir ağaç!

Maalesef bulamadın, yeniden denemeye ne dersin?

İran'da bulunan Sarv-e Abarkuh isimli bu ağaç aslında bir selvi türüdür. 25 metre uzunluğu ve 18 metrelik gövdesi ile nereden baksanız kocaman olan bu ağacın yaşı 4.000!

Maalesef bu dünyanın en yaşlı ağacı değil, yeniden dene!

Britanya'da bulunan Llangernyw isimli bu porsuk ağacı geniş gövdesi ve her yöne doğru uzanan dalları ile devasa görünüyor fakat dünyadaki en yaşlı ağaç değil. Tam yaşı hesaplanamamış olan bu ağacın 4.500 ile 5.000 yaşları arasında olduğu düşünülüyor.

Tüm bu güzellikler kaybolmasın, gelecek nesillere güvenle aktarılabilsin diye seni de sürdürülebilir yöntemlere sahip çıkmaya, doğamızı, dünyamızı ve ülkemizi korumaya davet ediyoruz.

Ülker olarak, “Önce Ülkem, sonra Ülker” ilkesiyle “Güzel Ülkem İçin Doğa Bize Emanet” diyoruz ve sürdürülebilirlik konusunu önemsiyoruz!

#GüzelÜlkem #DoğaBizeEmanet

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
noitemoo_

cevap pando

noitemoo_

tekte yaptım yine 🙂 fazla basitti

Görüş Bildir