Görüş Bildir

Boşanan Anne 12 Yıllık İsim Davasını Kazandı

Haberler
> Boşanan Anne 12 Yıllık İsim Davasını Kazandı

Bursa'da Belgin Ürkel, boşandığı eşinden olan oğlunun adı ve soyadını değiştirmek için dava açtı. Ürkel hukuk mücadelesini 12 yıl sonra kazandı. Belgin Ürkel oğluna kendi soyadını verip, Özgür olan adını da 'Yağız' olarak değiştirdi. 

Bursa'da yaşayan Belgin Ürkel, 2006 yılında, 3 aylık hamileyken boşanma kararı aldı. Açtığı boşanma davası, 3 yıl sonra, yani 2009 yılında sonuçlanan Belgin Ürkel, o tarihte 3 yaşında olan oğlu Özgür’ün velayetini de aldı. 

Oğluyla, birlikte yaşamaya başlayan Belgin Ürkel, aynı yıl çocuğunun ‘Özgür' olan adını ‘Yağız’, soyadını da ‘Ürkel’ olarak değiştirmek için Aile Mahkemesi'ne başvurdu. Ancak oğlu henüz 3 yaşındayken açtığı dava, mahkeme tarafından kabul edilmedi.

15 yaşına gelince ikinci kez başvurdu

15 yaşına gelince ikinci kez başvurdu

Belgin Ürkel, oğlu 15 yaşına geldiğinde avukatı Batuhan Arısoy aracılığıyla Bursa 5'inci Aile Mahkemesi'ne 2’nci defa başvurdu. Avukat Batuhan Arısoy mahkemeye sunduğu dilekçesinde; lisanslı su topu sporcusu olan çocuğun anneyle soyadı farklılığı nedeniyle arkadaşları arasında sorun yaşadığını, bu sebeple psikolojisinin bozulduğunu ileri sürdü. 

Mahkeme, annenin talebini yerinde buldu. Karar doğrultusunda çocuğun babası tarafından verilen 'Özgür' adı Yağız olarak değiştirildi. Ayrıca çocuğa annesinin soyadı verildi.

"Soyadı farklı diye sorun yaşıyorduk"

"Soyadı farklı diye sorun yaşıyorduk"

Karardan duyduğu memnuniyeti dile getiren anne Belgin Ürkel, şunları anlattı:

'Daha önce de ismini değişmek istedim ama dava olumsuz sonuçlandı. Herhangi bir emsal dava da yoktu. Üzerinden biraz zaman geçti. Oğlum ilkokulda bir sıkıntı yaşamadı. Daha sonra ortaokula başladığı zaman bir gün ağlayarak eve geldi. 'Bana kimse Yağız demiyor, Özgür diye hitap ediyor' dedi. Bu duruma çok üzülmüştü. Yağız'ın biraz büyümesini bekledim. İsim ve soy isim değiştireceğimiz için oğlumun da karar vermesini istedim. 

Daha sonra avukatla görüşüp dava sürecini başlattık. Karşı taraf itiraz etmedi. O açıdan avantajımız oldu. Oğlum lisanslı su topu oyuncusu. Orada da adı ve soyadı farklılığından dolayı sıkıntı yaşıyordu. Resmi dairelerde de sorun yaşıyorduk. Gerekçeli kararla birlikte dava sonuçlandı. Oğlum da karardan memnun. Böyle düşüncesi olan insanlar, soyadı değişikliği yapmak isterlerse aynı yolu izleyebilirler. Her isteyen anne, dayatma olmadan kendi soyadını çocuğuna verebilmeli.'

"Boşanma psikolojisini yeniden yaşatıyor"

"Boşanma psikolojisini yeniden yaşatıyor"

Avukat Arısoy da anneyle yaşayan bir çocuğun soyadının farklı olmasının ailenin boşandığı hissini çocukta tazelediğini belirtti. 

Avukat Arısoy, 'Boşanmalarda en büyük psikolojik tahribatı alanlar çocuklardır. Bir de annesi ile soy isminin farklı olması, okula ya da hastaneye kayıt yaptırırken veya rezervasyonlarda sürekli annesinin boşandığı etiketini yapıştırıyor. Çocuk her defasında aynı psikolojik travmayı yaşıyor. Mahkeme gerekçelerimizi kabul edip, çocuğun hem adını hem de soyadını değiştirdi. Bu şekilde boşanan bütün annelerin çocuklarına soyadını verebilmeleri için dava yolu açılmış bulunuyor. Karar bizim için emsal teşkil ediyor. Burada önemli olan çocuğun psikolojisi. Çocuğun üstün yararına olabilecek her durumun aile mahkemelerince değerlendirilmesi gerekiyor. Bu soy isim değişikliği bizim davamızda çocuğun, yararına oluyordu. Bunun için mahkeme böyle bir karar verdi. Karardan aile de çok mutlu oldu' ifadelerini kullandı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
146
32
24
10
3
2
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Kadının soyisminin çocuğa verilmesi vayy 👍🏾 bir an norveç filan sandım, hadi bakalım Atatürk türkiyesi yükleniyor yeniden 👏

Oktay

Resmî dairede sorun yaşanma olasılığı imkansıza yakın. Kadın eski kocasına inanılmaz bir öfkesi var ve bunu o çocuk üzerinden çıkartıyor izlenimi oluştu bend... Devamını Gör

Kutsal Ateist

Ulan nerde görülmüş resmi dairede annenin soyadı farklı diye sıkıntı yaşandığı. Bu toplumda esas babasıyla soyadı farklıysa sıkıntı yaşar. Gelip burda anneni... Devamını Gör