Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Rektörlük Seçiminde Aday Olmayan Prof. Dr. Mehmed Özkan, Boğaziçi'nin Yeni Rektörü

 > -

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmed Özkan'ı atadı. Özkan, 12 Temmuz'da yapılan ve 403 öğretim üyesinin 348'inin oyunu alan Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu'nun birinci seçildiği rektörlük seçiminde aday olmamıştı.

Boğaziçi Üniversitesi'nin yeni rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan oldu.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne Anayasa'nın 130'uncu ve 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 13'üncü maddeleri uyarınca Yükseköğretim Kurulunun önerdiği adaylar arasından Mehmed Özkan'ı atadığı bildirildi.

OHAL kapsamında 29 Ekim'de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren KHK ile, üniversitelerde rektörlük seçimleri kaldırılmıştı.

2 Yeni KHK Resmi Gazete'de - onedio.com
2 Yeni KHK Resmi Gazete'de - onedio.com

Prof. Dr. Mehmed Özkan, 12 Temmuz'da yapılan rektörlük seçiminde aday olmamıştı.

Mehmed Özkan

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri 31 Ekim'den bu yana rektörlük seçiminde oyların yüzde 86’sını alan Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu’nun halen atanmaması ve KHK ile rektörlük seçimlerinin kaldırılmasına karşı 'rektör nöbeti' tutuyordu.

12 Temmuz’da Boğaziçi Üniversitesi’nde yapılan rektörlük seçimlerinde 403 öğretim üyesinin 348’nin oyunu alan üniversitenin mevcut rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu sandıktan birinci çıkmış ve üniversite tarihinin rekorunu kırmıştı. 

Diğer adaylardan Prof. Dr. Vedat Akgiray ise 40 oy, diğer dört aday ise birer oy almıştı. 

Boğaziçi Üniversitesi ile birlikte seçim yapılan 19 üniversiteye rektörleri atanırken, sadece Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör atanmamıştı.

Gülay Barbarosoğlu'ndan veda mesajı

Gülay Barbarosoğlu, yayımladığı veda mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Çok değerli meslektaşlarım, 

Öncelikle 12 Temmuz 2016 rektörlük seçimlerinde şahsıma sunduğunuz teveccüh ve destek için bir kez daha teşekkür ederim.  Seçim sonrası yaşanan sürecin sonunda, 6 Ağustos 2012 tarihinden itibaren büyük bir gurur, mutluluk ve heyecanla sürdürdüğüm rektörlük görevimin sonuna gelmiş bulunuyorum. 

Kırk yılı aşkın bir süredir öğrenci, öğretim üyesi ve idareci olarak çeşitli düzeylerde katkıda bulunduğum üniversiteme veda ederken, her birinize teker teker en derin sevgi, saygı ve selamlarımı sunarım.

Yeni rektörümüz sevgili Mehmed Özkan’a ve yeni yönetime başarılar dilerim."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir