Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

2 Yeni KHK Resmi Gazete'de: YÖK Üç Rektör Önerecek, Cumhurbaşkanı Atayacak

 > 
88PAYLAŞIM

Resmi Gazete'de yayımlanan 675 ve 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'ler ile aralarında Dicle Haber Ajansı ve Özgür Gündem Gazetesi'nin de olduğu bazı medya kuruluşları kapatıldı. 10 bin 131 kişi kamu görevinden çıkarıldı. Üniversitelerde rektörlük seçimlerinin kaldırılması da KHK'larda yer alan düzenlemeler arasında. Bundan böyle YÖK üç rektör önerecek, Cumhurbaşkanı atayacak.

Resmi Gazete'de yayımlanan yeni KHK'lar ile yapılan düzenlemeler arasında, Dicle Haber Ajansı ve Özgür Gündem Gazatesi'nin de aralarında olduğu bazı medya kuruluşlarının kapatılması da var.

Kapatılan ajans, gazete ve dergiler:

KHK'lar ile 2'si general 39 asker, meslekten ihraç edilenler listesinden çıkarıldı. 

Bunun yanında TBMM'de 3, Milli Eğitim Bakanlığında 31, AFAD'da 1 görevli, ihraç edilenler listesinden çıkarıldı.

Rektörlük seçimleri kaldırıldı

KHK'lar ile üniversitelerdeki rektörlük seçimleri de kaldırıldı.

Bundan böyle Yükseköğretim Kurulu rektör önerecek ve profesör olarak en az 3 yıl görev yapmış üç aday arasından birini Cumhurbaşkanı atayacak.

Bin 82 emniyet teşkilatı mensubunun rütbesi alındı

Yayınlanan KHK ile resen emekli edilen, meslekten ihraç edilen ve kendi isteğiyle meslekten ayrılan bin 82 emniyet teşkilatı mensubunun rütbesi alındı.

10 bin 131 kişi kamu görevinden çıkarıldı

Resmi Gazete'de yayımlanan 675 sayılı KHK ile bazı bakınlıklar ve bağlı kuruluşlar ile bazı kamu kurumlarından toplam 10 bin 131 kişi kamu görevinden çıkarıldı.

'Geçici köy korucuları' artık 'Güvenlik korucuları' oldu

676 sayılı KHK'nın "Güvenlik ile ilgili düzenlemeler" başlıklı bölümünde 8. maddede 18 Mart 1924 tarihli 442 sayılı Köy Kanunu'nun bazı maddelerinde yer alan korucularla ilgili "Geçici köy" ibarelerinin "Güvenlik" şeklinde, "Gönüllü korucu" ibaresi "Gönüllü güvenlik korucusu" şeklinde, "Gönüllü korucular" ibaresi "Gönüllü güvenlik korucuları" şeklinde değiştirildi. 

Böylece "Geçici köy korucuları" artık "Güvenlik korucuları" olarak anılacak. 

KHK'lara ulaşmak için: KHK/675 - KHK/676

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir