Görüş Bildir
Haberler
Bilim Kurulu Üyesi Özlü: 'Şu Anda Virüsü Taşıyan Yaklaşık 250 Bin Kişi Var'

Bilim Kurulu Üyesi Özlü: 'Şu Anda Virüsü Taşıyan Yaklaşık 250 Bin Kişi Var'

Türkiye'de koronavirüs vakaları yeniden artışa geçerken, Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü'den uyarılar geldi. Özlü, Türkiye’de şu anda 250 bine yakın virüsü taşıyan ve bulaştıran hasta olduğunu belirtti. 

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Türkiye’de artışa geçen vaka sayılarını değerlendirdi. 

CNN Türk canlı yayınına katılan Prof. Dr. Özlü, İçişleri Bakanlığı’nın 81 ilde başlattığı koronavirüs denetimlerinin toplumda farkındalığın ve uyumun artmasına katkı sağlayabileceğini belirtti. Ancak denetimlerde cezai yaptırımların mutlaka uygulanması gerektiğinin de altını çizen Prof. Dr. Özlü, vaka sayılarında ciddi bir artış olduğunu ve dikkatli olunması gerektiğini vurguladı.

"Bayrama ait bulaş zincirinin etkileri önümüzdeki günlerde görülecek"

"Bayrama ait bulaş zincirinin etkileri önümüzdeki günlerde görülecek"

“Maalesef salgında bir artış trendi görünüyor. Bu hem bizde hem dünyada böyle. Maalesef salgın hız kesmediği gibi artıyor. Önümüzdeki günlerde bayrama ait bulaş zincirinin etkileri de muhtemelen eklenecek. Artışın devam edeceği konusunda endişeliyim.” açıklamasını yapan Prof. Dr. Özlü, rahatlama sürecinden sonra vakaların ciddi oranda arttığını belirtti.

"Hasta sayısı 250 bine yakın"

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Günlük vaka sayısına aldanılmaması gerektiğini belirten Prof. Dr. Özlü sözlerine şöyle devam etti:

'Türkiye’de şu anda 250 bine yakın virüsü taşıyan ve bulaştıran kişi var. Bunların çoğunun da hiçbir şikayeti yok. Bu şekilde hasta olmayan aşağı yukarı 215 bin kişi var. Hasta olup dolaşan da 17-18 bin kişi var. Topladığımızda 230-235 bin kişi yapıyor. Türkiye’de şu anda virüsü taşıyan ve bulaştıran bu kadar insan var.

Dolayısıyla sokakta, çarşıda, toplu taşımada, restoranda, markette ya da aile içinde, komşu ziyaretinde, düğünde, nişanda, mevlütte, sünnette bulunanlardan birinin pozitif olma olasılığı yüksek. Dolayısıyla hiç farketmeden virüsü alabilirsiniz ya da siz de taşıyıcı olabilirsiniz.'

"Yoğun bakım kapasitemiz dolmuş değil"

"Yoğun bakım kapasitemiz dolmuş değil"

Vaka yoğunluğu ve hastanelerin kapasitelerindeki doluluk oranları ile ilgili de konuşan Prof. Dr. Özlü, şu an böyle bir durum olmadığını ancak bunun gerçekleşmesinin mümkün olduğunu söyledi. 

Özlü, 'Sağlık kapasitesinin aşılması durumu olabilir. Şu an için böyle bir duruma gelmiş sayılmayız. Bizim gözlemlerimiz de o yönde. Hastanelerimizde yoğun bakımda boş yataklarımız var ama bu böyle devam etmeyebilir. Hasta yükü artarsa, özellikle güz mevsiminde diğer solunum yolu hastalıkları da başlarsa vakaların sayısı artarsa elbette o noktaya da ulaşılabilir. Bu bakımdan şimdiden öyleymiş gibi kabul edip dikkatli olmakta fayda var' dedi.

"Sağlık çalışanlarımız izinsiz çalışıyor, dinlenmeye ihtiyaçları var"

"Sağlık çalışanlarımız izinsiz çalışıyor, dinlenmeye ihtiyaçları var"

Sağlık çalışanlarının da yoğun stres altında çalıştıklarına dikkat çeken Prof. Dr. Özlü, '5-6 aydır büyük bir baskı ve stres altında çalışıyorlar ve izin de yapamadılar. Hasta sayımızı azaltıp onların da bu dönemde dinlenmelerini sağlamalıyız ki güzün daha yoğun bir hasta yükü ortaya çıktığında onlar dinlenmiş olarak işe başlayabilsinler'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
40
14
9
6
3
2
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Ancient Guy

A Haber: "Bilim kuruluna göre virüs taşıyan 250 bin kişinin CHP'ye oy verdiği ortaya çıktı"

Emre Namlı

Kimse ayasofya açılışındaki kalabalıktan söz etmiyor. Aynen bayramdandır haklısınız

Halil Değerli

Insanlar gerçekleri neden gizler... ..... Ya menfaati vardır.... Ya da utanacağı bir olay vardır.... ...... Tüm hastanelerden açık açık covid vaka sayıların... Devamını Gör