Belediyeler Borç Batağında! Yerel Seçimlerin Ardından Başkanların Görevi Devralmasıyla Borçlar Açığa Çıktı

5.6bPAYLAŞIM

Geçtiğimiz günlerde yerel seçimlerle birlikte birçok belediye el değiştirmişti. Belediyelerin yeni başkanlarca devralınmasının ardından, belediye borçları da bir bir açıklanmaya başladı. Hatta birçok belediye başkanı, devraldıkları borçları afişler hâlinde belediye binasına ve billboard'lara astı...

İller Bankası 2018'de, belediyelerin kredi borçlarının miktarının şu şekilde olduğunu açıklamıştı. 👇

İller Bankası'na kredi borcu en yüksek olan 5 büyükşehirin başkanlığını da AKP'li vekiller yapıyordu. Listenin başında, 1 milyar 73 milyon TL borç ile, Recep Altepe'nin uzun süre büyükşehir belediye başkanlığını yaptığı Bursa vardı. İkinci sırada ise 821 milyon TL ile, AKP'li Fatma Şahin'in başkanlığını yaptığı Gaziantep Büyükşehir Belediyesi geliyordu.

31 Mart'taki yerel seçimlerle birlikte, belediyelerin toplam borçları da yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı.

31 Mart'ta yapılan yerel seçimlerde Ekrem İmamoğlu, oyların çoğunluğunu alarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmişti.

Geçtiğimiz günlerde mazbatanın verilmesinin ardından İmamoğlu, görevi Mevlüt Uysal'dan devralmıştı. 2014 yılında toplam 6 milyar lira olan İstanbul Büyükşehir Belediyesinin borcu, 2018'de 20 milyar 214 milyon liraya ulaştı. 2019 yılına gelindiğinde ise toplam borç, 22 milyar lirayı buldu.

Yerel seçimlerle birlikte Ankara büyükşehir belediye başkanı ise, CHP'li Mansur Yavaş olmuştu.

Mazbatayı alarak resmen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Yavaş, görevi Mustafa Tuna'dan devralmıştı. Uzun yıllar Melih Gökçek'in başkanlık yaptığı Ankara Büyükşehir Belediyesinin toplam borcunun ise 4,5 milyar lirayı bulduğu açıklandı. Başkentin borcu 2013 yılında ise 2 milyar 276 milyon liraydı.

Antalya da tıpkı İstanbul ve Ankara gibi, yerel seçimlerde AKP'den CHP'ye geçmişti.

CHP'li Muhittin Böcek, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığıyla birlikte, 2.1 milyar lira borcu da devralmış oldu. 2009'da bu borç, 1 milyon 211 milyon lira iken, 2014'e gelindiğinde ise neredeyse yüzde seksen artarak 2 milyar 77 bini bulmuştu.

CHP'li Zeydan Karalar'ın devraldığı Adana'da ise toplam borç, 4 milyar lirayı buldu.

Zeydan Karalar, geçtiğimiz günlerde görevi, Hüseyin Sözlü'den devralarak Adana Büyükşehir Belediye Başkanı olmuştu. 2014'te 1 milyar 780 milyon lira olan toplam borç, 2019 yılına gelindiğinde ise 4 milyar lirayı buldu.

Yalnızca büyük iller değil, diğer belediyelerin de borcu bir hayli fazla.

İlçeler de aynı şekilde...

Şırnak’ın Cizre ilçesinde görevi, HDP’li eşbaşkanlar Mehmet Zırığ ve Berivan Kutlu almıştı.

Olağanüstü Hâl ile kayyıma devredilen belediyenin kasasında 36 milyon lira bulunurken, şu an belediyenin 256 milyon lira toplam borcu bulunuyor.

Belediyelerin toplam borçlarının yanı sıra, İller Bankası'na olan borçları da oldukça fazla.

İller Bankası verilerine göre, Bursa'nın yalnızca İLBANK'a olan borcu, 1 milyar 73 milyon TL.

2017 yılında Büyükşehir meclisinde yapılan olağanüstü oturumda Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine getiren AKP'li Alinur Aktaş, 31 Mart seçimlerinde de Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmişti. Aktaş, görevi 2009 yılından beri belediye başkanlığını yürüten Recep Altepe'den devralmıştı.

Bursa'nın ardından 821 milyon liralık borç ile, AKP'li Fatma Şahin'in belediye başkanı seçildiği Gaziantep Belediyesi geliyor.

Gaziantep Belediyesini ise, 805 milyon lira ile yine AKP'nin kazandığı Sakarya Belediyesi takip ediyor. AKP'nin yine yüksek bir oy oranıyla kazandığı Konya'nın İller Bankası'na borcu ise 699 milyon lira. Konya'yı 614 milyon lira ile CHP'nin devraldığı Antalya izliyor.

Komünist Başkan Fatih Maçoğlu'nun başkanlığını devraldığı Tunceli Belediyesinin İller Bankası'na olan borcu ise 16 milyon lira.

Tunceli'yi 15 milyon ile Artvin ve Iğdır izliyor.

Bazı belediyeler, borç miktarlarını gösteren afişleri de binalarına astı...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gururlu

çok haklısınız kardeşim yalnız şu habere de dikkat yurt genelindeki toplam 3 bin 234 belediyeden yalnız 7'sinin hiç borcu yok. "Ödeme güçlüğü çeken belediyeler" içinde en kötü durumda bulunanı İzmir Büyükşehir Belediyesi... İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin toplam 1,27 milyar YTL borcu bulunuyor. demek ki neymiş hepsi aynı bokmuş bu işin partiyle alakası yok kişilikle alakası var hayır yani halk olarak da aynı pisliğin içindeyiz asgari ücretlinin de kredi kartı borcu var 4-5 bin lira maaş alanında ayağını yorganına göre uzatmazsan bu dünyayı cennet sanıp ne yaşarsam kardır zihniyetine sahip olursan durum budur herkes aynı bok benim gibi adam olan bir kaç kişinin de sözü geçmiyor evet benim hiç borcum yok aldığım maaş da yüksek bir rakam değil neymiş nefsine hakim olacaksın ADAM OLACAKSIN BORÇ YAPMAYACAKSIN

habbas

Belediye başkanlarına böyle harcama yetkisi verilirse .. kontrolü yok, istediği gibi davranıyorlar.. DÜRÜST insanları böyle görevlere koymazsak daha çooooookkkk söveriz.

ecemseymen

Sonra ülkeyi soydunuz deyince bize kızıyorlar e bu ne o zaman? Bu paraların çeyreğini bile hizmet için harcasaydınız ülke belki de ekonomik krizden bu kadar etkilenmeyecekti. Ne iştahmış arkadaş ya ülkeyi yediler doymadılar....

geciciex

o kadar parayı ne yaptılar cidden merak ediyorum ya bişr yere gitti tamamda nereye...

lucinda-yumi-kane

Ey yavrum ey ey ey... Yeni ülke kurulur bu kadar borç ile

Görüş Bildir