Görüş Bildir
Haberler
Belediye ve ODTÜ Bu Sefer Eymir İçin Karşı Karşıya Geldi

Belediye ve ODTÜ Bu Sefer Eymir İçin Karşı Karşıya Geldi

adem kara
20.11.2014 - 16:40
İçeriğin Devamı Aşağıda

Geçtiğimiz yıl üniversite arazisinden geçen yol nedeniyle karşı karşıya gelen Ankara Büyükşehir Belediyesi ile ODTÜ yönetimi bu kez Eymir için karşı karşıya geldi.

Tartışmanın fitilini Belediye Başkanı Melih Gökçek'in ‘Eymir'de ağaç katliamı yapılıyor' tweetleri ateşledi. Gökçek, ODTÜ'nün ağaç katliamı yaptığını iddia ederek, Eymir'in ODTÜ'den alınarak Büyükşehir Belediyesi'ne verilmesi gerektiğini savundu. Gökçek'in gece tweet atmasının ardından sabah saatlerinde de Eskişehir Yolu üzerinde bulunan bir üst geçide provokatif pankartlar asıldı. Pankartlarda ODTÜ için ‘çapulcu' ifadesi kullanıldı.

Tartışma üzerine Eymir'de basın toplantısı yapan ODTÜ yönetimi, yangın yolu için Orman İşletme Müdürlüğü'nün bilgisi dahilinde 94 ağacın kesildiğini açıkladı. Açıklama yapıldığı sırada Eymir'e gelen Ankara Kent Konseyi üyeleri ve belediye çalışanları, ellerindeki pankartlarla kalabalık bir grup halinde eylem yaptı. Bu sırada ODTÜ yöneticileri ile Kent Konseyi Başkanı Seyfi Saltoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Halkla İlişkiler Daire Başkanı Ahmet Recep Tekcan arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Basın açıklaması yapan grup daha sonra Eymir'den ayrıldı.

Ankara'nın en önemli yeşil alanlarından biri olan Eymir'e Ankara Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü kararıyla ‘diplomatik otel' yapılacağı ortaya çıkmıştı. ODTÜ'ye ait olan Eymir Gölü ve çevresiyle ilgili tartışmalar yeniden alevlendi. Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek, Twitter hesabından kesilmiş ağaçların göründüğü fotoğrafları paylaşıp, ODTÜ Rektörlüğü tarafından Eymir'de ağaçların kesildiğini iddia etti. ODTÜ Rektörlüğü'nün hesap vermesi gerektiğini yazan Gökçek, restoran için ağaçların kesildiğini savundu.

'Bütün sahte yeşilcileri protestoya davet ediyorum.' diyen Gökçek, protesto yapmayanların ‘provokasyoncu' olduğunu kaydetti. Eymir'i ODTÜ'den almak istediğini ima eden Gökçek, fotoğrafları gösterip 'Neden Eymir'in ODTÜ'den alınarak belediye tarafından halka açılması gerektiğini şimdi anladınız mı?' dedi.

Gökçek'in gece vakti attığı tweetlerin ardından sabah erken saatlerde Eskişehir Yolu'nda bir üst geçide asılan pankart dikkat çekti. Söğütözü'nde MTA Üst Geçidi'nin geliş ve gidiş yönlerine iki ayrı pankart asıldı. İlk pankartta, 'Çapulcu ODTÜ Eymir'de katliam yaptı! Mesele yüzlerce ağaç, sen hala anlamadın mı?' yazılırken, diğerinde ise 'Yeşil katili ODTÜ'yü kınıyoruz!' denildi. Kimin tarafından asıldığı belli olmayan pankartların, Gökçek'in ODTÜ'yü hedef alan açıklamalarının hemen ardından asılması dikkat çekti.

KENT KONSEYİ ÜYELERİ VE ODTÜ YÖNETİCİLERİ EYMİR'DE TARTIŞTI

Tartışmalar üzerine ODTÜ yönetimi bir basın açıklaması yapma kararı aldı. Eymir'de yapılacağı duyurulan açıklamanın hemen öncesi Ankara Kent Konseyi üyeleri ve Büyükşehir Belediyesi'nin görevlilerinden oluşan kalabalık bir grup da Eymir'e gelerek kesilen ağaçların yanında eylem yaptı. ODTÜ yöneticileriyle tartışan grup adına konuşan Kent Konseyi başkanı Seyfi Saltoğlu, 'ODTÜ ağaç kıyımı yapıyor.' dedi.

İki grubun arasında kavga çıkması ihtimaline karşı polis de hazır bulundu. Açıklama yapan ODTÜ Ağaçlandırma ve Çevre Düzenleme Müdürlüğü Müdürü Erhan Torunoğlu, 3 kilometrelik bir yangın yolunun açılması nedeniyle 94 ağacın kesildiğini, ancak bu kesimin de Ankara Orman İşletme Müdürlüğü bilgisi dahilinde yapıldığını söyledi. Ekim ayı başında başlayan çalışmaların bittiğini kaydeden Torunoğlu, 'Sadece kuru, devrik ağaçlar kesilmiştir. Daha iki hafta önce biz Eymir'e 24 bin ağaç diktik. Daha ileri alanlara ulaşabilmek, yangınlara müdahale edebilmek amacıyla bu yolun açılması şarttı. Orman İşletme Müdürlüğü görevlileri de gelerek çalışmaları incelemiş, herhangi bir sorun olmadığına karar vermişlerdir.' şeklinde konuştu. Torunoğlu konuşurken sık sık araya giren bazı kişilerle ODTÜ yöneticileri arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.

ÇMO BAŞKANI: GÖKÇEK'İN NİYETİ, EYMİR'DE YAPILAŞMA

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in açıklamaları üzerine açıklama yapan TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, Eymir'in Büyükşehir'e verilmesi konusunda, 'Eymir zaten Ankaralılarındır, şu anda isteyen herkes o alana girebilmektedir. ODTÜ arazisi olmasına rağmen bu alan tüm Türkiye'ye açıktır. O nedenle burada Sayın Gökçek'in 'halka açılması için' demesi anlamsızdır. Kasıtlıdır. Yine insanların algısını yönetmeye çalışmaktadır sanki Eymir arazisi halka açık değilmiş gibi.' değerlendirmesinde bulundu.

Eymir'in yapılaşmaya açılacağıyla ilgili endişeleri bulunduğunu açıklayan Bozoğlu, 'Bu açıklamalar aynı zamanda Eymir'de yapılaşma çabalarının ve olası plan değişikliklerinin de habercisi niteliğindedir. Bu nedenle, Ankaralıların bina görmeden yürüyebildiği tek doğal alan olan Eymir'in korunması için tüm Ankaralılar hazırlıklı olmalıdır.' şeklinde konuştu.

YAVUZ AKENGİN | CHA

Kaynak: http://www.cihan.com.tr/caption/Beled...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
murat

Doğa buna da batmaya başladı!