Görüş Bildir
Haberler
Bayramda 3 Milyon Kişinin Tatile Çıkması Bekleniyor

Bayramda 3 Milyon Kişinin Tatile Çıkması Bekleniyor

Bayram tatilinin 9 güne çıkarılması Turizm sektörünü hareketlendirdi. Yaklaşık 3 milyon kişinin bayram tatiline çıkacağını belirten sektör temsilcileri 'Tatilin 9 güne çıkması ile birlikte seyahate çıkanların sayısı geçen seneye göre yüzde 25 artacak” diyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Bayram tatilinin 15 Temmuz ile birleştirilmesinin ardından seyahat planlarını ve memleket ziyaretlerini yenileyen yerli turist, tatil süresini uzattı. 

Bu kez duyurunun erken yapılması ile bayram dönemi için rezervasyonlar hızlanırken 1 milyon kişinin paket turlarla, 1.5-2 milyon kişinin ise bireysel seyahatler ve memleket ziyaretleri ile tatile çıkması bekleniyor.

Tatil süresi uzadı

Tatil süresi uzadı

Sözcü'ye yaptığı açıklamada bayram tatilinin 9 güne çıkarılmasının ardından rezervasyon sürelerinin uzadığına dikkat çeken Jolly Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar, “Tatile çıkan kişi sayısında belki ciddi artış olmayacak ama geceleme sayısında ciddi artış yaşanacağını öngörüyoruz.' dedi.

Paketler 6 güne çıktı

Paketler 6 güne çıktı

Vardar, 'Birçok misafir 3 günlük seyahati 5-6 güne çıkarmış durumda. Bir de bayram arkası bir çukur olmuştu iç pazara kapasite ayıran otellerde. Şimdi o kapasite dolmuş olacak. 3 milyon civarında kişi bu bayramda seyahat edecek. Tatilin 9 güne çıkması ile birlikte seyahate çıkanların sayısı geçen seneye göre yüzde 25 artacak” ifadelerini kullandı.

2022'de talebin geçen yıla göre daha iyi bir noktaya geldiğini aktaran Vardar, Türkiye'de her bütçeye uygun tatil seçeneği olduğunu ve artık tatilin ihtiyaç haline dönüştüğünü kaydetti.

Rota Ege'den Akdeniz'e kaydı

Rota Ege'den Akdeniz'e kaydı

Bayram dönemi için artan talebe karşılık yerli turistin bu yıl geçen seneye göre yüzde 50 ila yüzde 100 arasında değişen oranlarda zamlı fiyatlarla tatil yapması bekleniyor. 

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkan Yardımcısı Kaan Kavaloğlu da geceleme sürelerinin arttığını ve Ramazan Bayramı'nda arabayla tercih edilen Ege yerine Kurban Bayramı’nda rotanın Akdeniz'e kaydığını aktardı. 

Kavaloğlu, “Misafirler 4 veya 5 gün kalıyordu ancak 15 Temmuz ile birleşince otellere uzatma isteği gelmeye başladı. Bayram dolmuştu, bayram sonrasına da talep gelmeye başladı” diye konuştu.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
10
2
1
1
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
mertens

Ülkenin %5i bile değil, şimdi buna bile tatile çıkıyorlar hani kriz vardı derler

Deniz Yildirim

Bayramda 3 milyon kişinin tatile çıkması, tatil sektörü için olumlu bir canlılık ve ekonomik hareketlilik anlamına gelebilir. Bu, otellerin, restoranların ve... Devamını Gör