Görüş Bildir
Haberler
Baykal: 'Seçilseydim Koalisyon Mutlaka Kurulmuştu, Erdoğan Koalisyondan Yanaydı'

Baykal: 'Seçilseydim Koalisyon Mutlaka Kurulmuştu, Erdoğan Koalisyondan Yanaydı'

ATKN
24.08.2015 - 11:00 Son Güncelleme: 24.08.2015 - 14:22

Kırılma noktasının Meclis Başkanı seçimi olduğunu, seçimin Cumhurbaşkanı için de sürpriz olduğunu ve MHP'nin tavrıyla AKP'li Meclis Başkanı seçilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tavrının değiştiğini söyleyen CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, 'Ben seçilseydim, bugün bir koalisyon hükümeti mutlaka kurulmuştu. Erdoğan seçim değil, koalisyondan yanaydı' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Vatan gazetesinden Murat Çelik'e konuşan Deniz Baykal'ın açıklamaları şöyle:

  • Sayın Baykal, yarın (bugün) itibariyle artık kurulacak seçim hükümetinin ayrıntılarını konuşacağız. Siz...

Bakın işte zaten konu bu. Bu noktaya gelinmesin diyeydi benim bütün mücadelem. Daha ilk günden, yani o ilk görüşmede ben yeni bir seçime, bir erken seçime gitmek değil, tamamen bir koalisyon kurulmasının gerektiğini anlattım.

Evet... Bakın, seçimin hemen ertesinde, Sayın Erdoğan daha hiç konuşmadan, ben, “Türkiye seçime gitmemelidir, bu tablodan bir koalisyon hükümeti çıkmalıdır” dedim orada. Ve bu kabul gördü. Hemen ertesi gün, bizim görüşmemizin ertesi günü gençlerle bir görüşme vardı. İlk değerlendirmesini orada yaptı Cumhurbaşkanı.

  • Yani kamuoyu önünde konuşmadan önce sizle görüşmeyi mi tercih etti?

Seçimden sonra ağzını açmadı ve Sayın Cumhurbaşkanı benimle görüşmek istedi. Zaten bir an önce görüşme isteğini de şu gerekçeyle ifade ettiler, dediler ki, “Kamuoyuna yarın bir konuşma yapacak (Erdoğan’ın 11 Haziran’daki 4’üncü Uluslar arası Öğrenciler Mezuniyet Töreni’ndeki konuşması) yani sizinle görüştükten bir gün sonra bir konuşma yapacak, o konuşmadan önce sizinle görüşmek istiyor” dediler. Zaten onun üzerine alelacele görüşme planlandı ve geldik görüşüldü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 7 Haziran genel seçimlerinin ardından 'en yaşlı vekil' sıfatıyla Deniz Baykal ile görüşmüştü.

  • O görüşmeye ilişkin daha önce bazı açıklamalar yaptınız ama bugün daha detaylı ne söyleyebilirsiniz?

O görüşmede temel konu, ‘Türkiye seçime mi, koalisyona mı gitmelidir’di. Ben bütün gücümle Türkiye’nin mutlaka bir koalisyona yönlendirilmesi gerektiğini, bir koalisyonun bu ortamda milletin iradesine uygun çözüm olacağını ve bunu içimize sindirmemiz gerektiğini söyledim. Bütün koalisyon alternatiflerini sayarak, bir koalisyonun oluşmasına katkı yapmak durumunda olduğunu söyledim. Ayrıntılarıyla, uzun uzun bunu konuştuk.

'Çözüm koalisyondur, gereğini yapalım dedi'

  • Cumhurbaşkanı da sizle hemfikir miydi?

Benim bu yaklaşımım kabul gördü. Tayyip Bey de o anlayışın içinde, ertesi gün o gençlerle yaptığı konuşmayı tamamen o mantığa oturttu. Ve orada dedi ki, çözüm koalisyondur, onun gereğini yapalım.

‘Erdoğan için de sürpriz oldu’

  • Yani Cumhurbaşkanı da koalisyon hükümeti kurulmasından yanaydı.

Şimdi bakın, o konuşma, seçimden sonraki ilk konuşmasıdır Tayyip Bey’in. O konuşmada, egolarımızdan sıyrılalım dedi, millet iradesini ortaya koymuştur, bir koalisyon kaçınılmaz gözüküyor dedi. Bu durumda bütün imkanları kullanıp bir koalisyonu gerçekleştirmeliyiz diye bir konuşma yaptı. O konuşma, işte bizim görüşmemizin ruhunu yansıtan bir konuşmaydı. Pekiyi bu ne kadar devam etti? Meclis Başkanı seçimine kadar. Meclis Başkanı seçilinceye kadar tablo buydu. O yüzden diyorum, eğer Meclis Başkanlığı seçimi o şekilde sonuçlanmış olsaydı (uzlaşı ile kendisinin seçilmesini kast ediyor) bugün mutlaka bir koalisyon, ya CHP AKP, ya AKP MHP koalisyonu, mutlaka kurulmuştu diyorum.

'MHP'nin katkısıyla AKP'li Meclis Başkanı seçildi, Erdoğan'ın tavrı değişti

  • Yani siz Meclis Başkanı seçilseydiniz... 

Ne zaman o seçim (Meclis Başkanı seçimi) bir sürpriz olacak şekilde, Cumhurbaşkanı için de sürpriz olacak şekilde, bir AKP’li Meclis Başkanı’nın seçilmesiyle sonuçlandı, ne zaman “Birlikte bir Meclis Başkanı seçerler ve bir koalisyonu hayata geçirirler” diye düşünülen partiler tam tersine dağınık dağınık bir görüntü verdiler ve “Bir AKP’linin oraya gelmesine izin vermeyiz” diyen MHP’nin katkısıyla bir AKP’li Meclis Başkanı seçildi; o andan itibaren Sayın Erdoğan’ın tavrı değişti. Bunu görünce, Cumhurbaşkanı da dedi ki “Bırakın koalisyonu, seçim.”

Onun yönlendirmesiyle elbette bunu herkes biliyor, herkes söylüyor iş buraya geldi. Ben de bu noktayı görünce, hatırlayın, dedim ki “Koalisyon görüşmeleri artık bir tiyatrodur.” Bu ne demekti? Artık taraflardan biri seçim kararını almış, ülkeyi seçime götürecek, görünüşü idare etmek için işte böyle oyalanıyor Türkiye.

Tamamı için buraya tıklayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
colosus col

sen nasıl bir adamsın ki senin namusuna laf söyleyen adamla aynı karede fotoğraf çektiriyorsun

İyi ki seçilmemişsin, onu başımıza getiren kocabaşlardan birisin sen. Partinin anasını da sen ağlattın. Bahçeli'den bir farkın yok değnekçi.

Metin Karaman

daha dur bu gidişle kaçak sarayda ayak işlerine de bakar

vayarkadas

derhal partiden ihraç edilmeli bu haysiyetsiz patavatsız herif ya ihanet gibi açıklamalar bunlar