Battaniye Altından Bile Ürkerek İzleyeceğiniz Geceleri Uyutmayan Cinsten 21 Korku Filmi

273PAYLAŞIM

Geceleri uyurken tüm ışıkları açmaya hazır olun!

Açıklamalar Beyazperde'den alınmıştır.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/alliehayes/horr...

1. Train to Busan (Zombi Ekspresi) - (2017):

IMDb: 7.6

Sok-woo, yoğun iş temposundan dolayı sürekli kızını ihmal etmektedir. Doğum gününde kızının ısrarlarına dayanamayan Sok -woo, onu eski eşinin yanına götürmek için gönülsüzce Seul'den kalkıp Busan'a gidecek olan trene biner. Tren kalkmak üzereyken Güney Kore'yi etkisi altına alan yıkıcı bir zombi virüsünden etkilenen bir kadın, virüsü trendekilere yaymaya başlar. Virüsün bulaştığı herkes, birer birer zombiye dönüşür. Sebebi belirlenemeyen virüs, tüm ülkeye yayılırken, hızla Busan'a yol alan trende de Sok-woo, kızı ve daha birçok yolcu amansız bir hayatta kalma mücadelesine girişir.

2. Suspiria - (2018):

IMDb: 6.8

Yeniden uyarlama film, 1977 yılının Berlin'inde geçiyor. Amerikalı bir genç kadın olan Susie Bannion, dünyaca ünlü bir dans okulu Markos Tanz Company'e katılır. Tam Susie'nin geldiği sıralarda, okulun başka bir üyesi olan Jessica gizemli bir şekilde ortadan kaybolmuştur. Okulun devrimci sanat yönetmeni olan Madame Blanc'ın rehberliğinde Susie olağanüstü bir ilerleme kaydederken kendine Sara isimli bir arkadaş da edinir. Zaman içerisinde iki arkadaş bu prestijli okulun ve yöneticilerinin karanlık bir sırrı sakladıklarından şüphelenmeye başlar...

3. The Devil's Backbone (Yetimhane) - (2001):

IMDb: 7.4

Del Toro'nun İspanyol sivil savaşına geri dönüşte bulunduğu yetişkin peri masalı şaheseri Pan'ın Labirenti ise, türün resmi bir üyesi olmasa bile gayet ürkütücü sahnelerden güç alıyordu. Del Toro'nun yönetmenlikten prodüktörlük koltuğuna geçişte bulunduğu Yetimhane, Devil's Backbone'un klasik korku formülüne geri dönüyor.

4. Jacob's Ladder (Dehşetin Nefesi) - (1990):

IMDb: 7.5

Jacob Singer, travma sonrası stres bozukluğu yaşayan biridir ve zamanla aklını kaçırdığını düşünmeye başlar.

5. The Invitation (Davet) - (2015):

6. In the Mouth of Madness (Çılgınlığın Ötesinde) - (1995):

IMDb: 7.2

John Trent, tek derdi sıkıcı işini sürdürüp de biraz para kazanmak olan bir sigorta müfettişidir. Bir gün keşfettiği bir mevzu, hayatının akış yönünün tamamen değişmesine sebebiyet verecektir. Zira bir korku kitabı yazarının iflah olmaz bir hayranının yazardan etkilenişi, edebi dünyanın çok daha dışına taşmaya başlamıştır. Korkunç bir katilleşme öyküsü kapıdadır.
Sinemanın en büyük ustalarından John Carpenter'ın 1990'larda çektiği en iyi filmlerinden biri olan In the Mouth of Madness'ın başrolünde Sam Neill var.

7. The Blackcoat's Daughter - (2015):

IMDb: 5.9

Yönetmenliğini ve senaristliğini Osgood Perkins'in üstlendiği başrollerini Emma Roberts ve Kiernan Shipka'nın paylaştığı Febraury okullarında yaşanan lanetli olaylar sonucunda birbirine bağlanan Rose ve Kat isimli iki genç kızın hikayesini anlatıyor. Korku türündeki filmin yapımcıları Nick Phillips ve Kelly Wagner.

8. Trick 'r Treat - (2007):

IMDb: 6.8

Bir okul müdürü olan Steven (Dylan Baker) ay ışığıyla birlikte gözü dönmüş seri bir katile dönüşür ve beklenen dönüşüm için bir bakirenin (Anna Paquin) kanına ihtiyacı vardır. 
Bir grup genç son derece ölümcül sonuçlara yol açacak bir şaka yaparlar, bu sırada yaşlı bir cadı (Brian Cox) haylaz şaka ya da şeker şeytanına karşı savaş vermekledir.

9. You're Next (Katliam Gecesi) - (2013):

IMDb: 6.6

Davison ailesi, ailenin büyüklerinin evlilik yıldönümleri vesilesiyle şehirden uzak izbe bir evde toplanırlar. Bu kutlamanın davetsiz ilk misafiri ise ailenin genç üyelerinden Crispian'ın yeni kız arkadaşı Erin'dır ve başlarda ortama bu durumun gerginliği hakim olur. Ancak kısa süre sonra yaşanmaya başlayacak olan sürpriz dehşet, aile bireylerinin zihinlerindeki tüm korku tanımlarını yerle bir eder. Crispian ve kardeşi Drake'in tartıştığı sırada evin camlarından giren bir maskeli katiller çetesi, tüm aileyi savunmasız bir şekilde kıskıvrak yakalar. Kaçacak yeri olmayan kurbanlar bir gece boyunca dehşet içerisinde canlarını savunurken beklenmeyen sürprizler yaşanacaktır.

10. High Tension (Yüksek Tansiyon) - (2003):

IMDb: 6.8

Okuldan arkadaş olan Alex ve Marie sınavlarına rahat bir yerde çalışabilmek dinlenmek için Marie'nin ıssız bir yerde olan evine giderler. Gece geç saat varır varmaz yatarlar. Kısa bir süre sonra kapı çalınır ve psikopat bir seri katil içeri dalıp evdekileri öldürmeye başlar. Marie bütün bu olanlara şahit olur ve katil onun odasına bakacağı sırada saklanır. Fakat katil Alex'i bulur ve onu kelepçeler. Marie, Alex'e yardım edeceğine söz verir ve katilden saklanarak hayatlarını kurtarmaya çalışır. Acaba Marie bu zorlu mücadeleden arkadaşıyla sağ kurtulabilecek midir? Acaba her şey göründüğü gibi midir?

11. The House of the Devil (Şeytanın Evi) - (2009):

IMDb: 6.4

Çocuk bakıcılığı yaparak geçinen Samantha, bakıcılık yapmak için gittiği evde farklı amaçlar için kullanılmak istenmektedir ve ne yapacağını bilemez...

12. The Neon Demon (Neon Şeytan) - (2016):

IMDb: 6.2

Bir sabah uyandığında  etrafının kadınlar tarafından çevrili olduğunu ve kadınların dünyaya hakim olduğunu fark ettiğini belirten ve öyküsünü buradan yola çıkarak oluşturan Refn, buradan yola çıkarak "tehlikeli güzellik" temasını ön plana alan bir senaryo oluşturmuş.

13. Event Horizon - (1997):

IMDb: 6.7

Event Horizon 2040 yılında uzaya araştırmalar yapmak üzere gönderilen bir uzay gemisidir. Görevi esnasında kaybolmuştur. Olayın üzerinden geçen yedi senenin ardından bilim insanları bu uzay gemisini aramak ve akıbetini kavramak üzere bir kurtarma gemisi göndermeye karar verirler. Titiz bir şekilde bir araya getirilen ekip, çıkacakları bu karanlık yolculuğun dehşetinden habersizdir. Geriye dönmek, düşündükleri kadar kolay olmayacaktır.

14. Grave Encounters (Mezar Buluşmaları) - (2011):

IMDb: 6.1

Bir ekip hayaletler üzerine bir program yapmaktadır. Bu reality-show'da ekip hayaletleri avlamakta ve bunu kameraya almaktadır. Bir gün kendilerini muhtemelen lanetlenmiş ve terk edilmiş bir akıl hastanesinde bulurlar. Bu şovları için iyi kendileri için ise korkunç bir olay olacaktır.

15. The Ritual - (2017):

IMDb: 6.3

Yakın arkadaşlarının üzücü ölümünün ardından bir araya gelen üniversiteden dört eski arkadaş, İskandinavya’nın el değmemiş doğasında yürüyüşe çıkarlar. Fakat yanlış bir dönüş, onları İskandinav efsanelerindeki karanlık ve gizemli ormanlara yönlendirir. Ormanda var olan kadim bir bela dört arkadaşın her hareketini takip ediyordur.

16. Circle - (2015):

IMDb: 6.0

Circle, bir çemberin içinde hapsolan bir grup insanın hikayesini konu ediyor. Birbirini tanımayan elli kişi, uyandıklarında kendilerini gizemli bir odanın içinde bulur. İnsanlar, her iki dakikada bir kişinin öldüğü bir çemberin içinde hareketsiz bir şekilde durmaktadır. Başlarda ölenlerin rastgele seçildiği düşünülse de çok geçmeden insanlar kimin öldürüleceğine karar verme gücüne sahip olduklarını fark eder. Çemberdekiler, kimin ölmeyi hak ettiğine nasıl karar verecekler?

17. The Orphanage (Yetimhane) - (2007):

IMDb: 7.4

Fantazmatik unsurlar, dramatik bir yapı ve korku elementleri birleşirse ne olur? Ortaya Yetimhane filmi çıkar. İşte yönetmen Juan Antonio Bayona'nın 2008'de vizyona soktuğu bu Meksika - İspanya ortak yapımı filmde öksüz ve yetimlerin korku dolu hayatları işleniyor. The Orphanage (Yetimhane), yaşamın kırılganlığı, kaybedilmişlerin ıstırabı ve bir annenin sonsuz sevgisi üzerine kurulmuş bir dram. Laura, çocukluğuna dair en mutlu günlerini deniz kenarındaki bir yetimhanede geçirmiştir. Yetimhanenin çalışanları ve Laura'nın birlikte büyüdüğü arkadaşları ona her zaman ilgi ve şefkat göstermişler, sevgilerini asla esirgememişlerdir. Şimdi, 30 yıl sonra, Laura, kocası Carlos ve 7 yaşındaki oğlu Simon'la çok güzel yıllar geçirdiği yetimhaneye geri dönmüştür. Hayali, uzun süredir kapalı olan yetimhaneyi restore ettikten sonra engelli ve hasta çocuklar için bir yaşam alanı haline getirmektir.

18. The Cell (Hücre) - (2000):

IMDb: 6.3

Bir psikolog olan Catherine Deane, yeni bir terapi metodu üzerinde azimli bir şekilde çalışmaktadır. Bilimin yeni imkanları sayesinde, Catherine, bir başkasının bilinçaltına erişerek onun saklı dünyasını tecrübe edebilmektedir. Bu sayede komada ölümle burun buruna olan bir çocuğu bile kurtarabilmiştir. Bir gün kendi yeteneklerini de sınamak isteyen Catherine oldukça riskli bir görevi kabul eder. Bir katilin bilinçaltına doğru yolculuğa çıkacaktır. Catherine şimdiye kadar bulunduğu en korkunç bilinçaltının göbeğindedir.

19. Funny Games (Ölümcül Oyunlar) - (1997):

IMDb: 7.6

Anne, Georg ve küçük oğulları Georgie, gözlerden ırak bir göl evine tatil amacıyla gelmişlerdir. Şehir hayatının yorgunluğunu bu tatil sayesinde üstlerinden atmayı hedefleyen aile korkunç bir saldırıyla yüzleşmek üzerdir. Evlerine musallat olan ve nereden geldikleri belli olmayan iki genç, sorunlarından uzaklaşmaya çalışan bu ailenin başına çok daha büyük dertler açacaklardır. Şiddet dolu bir tatil başlamak üzeredir. Kaçış şansı yoktur. Michael Haneke’nin burjuvazi eleştirisine ve olağan şiddete bambaşka ve rahatsız edici bir bakış açısı kazandırdığı filminin başrollerinde Susanne Lothar, Ulrich Mühe ve Arno Frisch var.

20. Hush - (2016):

IMDb: 6.6

Sağır bir kadın olan Maddie, tek başına yaşamak için ormanın içinde bulunan bir eve yerleşir. Üzerinde çalıştığı kitabını bitirmeye çalışan Maddie, yeni hayatından oldukça mutludur. Fakat bir gün bilgisayar başındayken kendine gelen bir mesaj her şeyi altüst eder. Mesajda o anki halinin fotoğrafı vardır. Evin dışından birisinin kendisini izlediğin düşünen Maddie çok geçmeden maskeli katil ile karşılaşır. Maddie, eve girmeye çalışan maskeli adamdan kurtulmaya çalışmak için zorlu bir mücadele vermek zorundadır.

21. Tucker and Dale vs Evil - (2010):

IMDb: 7.5

Hem tüyler ürperten korku unsurlarını hem de kahkaha fırtınalarını içeren komedi filmlerini bir arada harmanlamak büyük külfet isteyen bir iştir. Bu türdeki filmlerden biri olan, 2010 yapımı "Tucker & Dale vs. Evil" da bir korku-komedi olarak türünün hayranlarına seslenmeye çalışıyor. Eli Craig'in yazıp yönettiği bu yapımda, Tucker ve Dale'in çıktıkları serüvende başlarına gelen ürkütücü-komik olaylar sinemaya aktarılıyor. Bir grup üniversiteye hazırlık öğrencisi, kahramanlarımızın başına bela olacak ve Tucker ve Dale'in kötülüğe karşı "ölümcül" mücadelesi start alacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer içeriklere buradan ulaşabilirsiniz 👇

İzlemeyen Kalmasın! Çoklu Kişilik Bozukluğunu Konu Edinen Birbirinden Etkileyici 24 Sayko Film - onedio.com
İzlemeyen Kalmasın! Çoklu Kişilik Bozukluğunu Konu Edinen Birbirinden Etkileyici 24 Sayko Film - onedio.com
2020 Yılında İzleyicisiyle Buluşarak Herkesin Beğenisini Kazanan Birbirinden Başarılı 50 Film - onedio.com
2020 Yılında İzleyicisiyle Buluşarak Herkesin Beğenisini Kazanan Birbirinden Başarılı 50 Film - onedio.com
Seyircisini Hayal Kırıklığına Uğratmış Türk Sinema Tarihinin En Düşük IMDb Puanına Sahip Yerli Filmleri - onedio.com
Seyircisini Hayal Kırıklığına Uğratmış Türk Sinema Tarihinin En Düşük IMDb Puanına Sahip Yerli Filmleri - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sciencesoldier

#6 korkacağınız bir film değil ama çok güzel bir konu hakkında sizi sorgulatıyor. #16 bu filmi izlememek size bir şey kaybettirmez. korkuyla alakası yok. özellikle sonu berbat. hee hiçbir şey açıklanmasın ama sadece merak unsurumu canlı tutsun diyorsanız izleyebilirsiniz ama hiçbir şey beklemeyin gerçekten bu filmden. #20 korku değil de gerilim daha uygun olur. ilginç olan yanı ise sağır ve dilsizseniz bir katilden nasıl kurtulursunuz sorusunu sorgulatması. vakit geçirmek için izlenebilir. kısa zaten ben sevmiştim.

adminotaur

21 süper

benyanki

Çoğunu izledim kaliteli filmler fakat 10 yaşında değilseniz korkmazsınız.

Görüş Bildir