Auschwitz Davası Dünyanın Belleğinde Kalacak

 > 
25PAYLAŞIM

Auschwitz davasının dosyaları dünya kültür mirası olacak. Dosyaların UNESCO Dünya Belleği'ne alınması için Almanya resmen başvuruda bulundu.

1963 – 65 yılları arasında görülen Almanya'daki ilk Auschwitz davasının dosya ve dokümanlarının UNESCO Dünya Belleği Listesi’ne alınması için Almanya tarafından resmen başvuruda bulunuldu. Başvuruyla ilgili kararın önümüzdeki yıl açıklanması bekleniyor. Hessen Eyalet Bilim Bakanı Boris Rhein, Dünya Belleği Listesi’ne alınmanın Auschwitz davasının Almanya'nın savaş sonrası tarihi ve hatırlama kültürü açısından benzersiz önem taşıdığını söyledi.

Dünya mirası olarak kabul edilen 400 dava dosyası Hessen eyaletindeki devlet arşivinde muhafaza ediliyor

Frankfurt'taki mahkeme salonu

Auschwitz davası Alman tarihinin en büyük ağır ceza davaları arasında yer alıyor. Yüzlerce tanığın dinlendiği Auschwitz-Birkenau temerküz kampı davasında 22 sanık işledikleri suçlardan dolayı mahkûm edilmişti. Dünya mirası olarak kabul edilen 400 dava dosyası ile tanık ifadelerinin yer aldığı yüz dolayındaki ses bandı Hessen eyaletindeki devlet arşivinde muhafaza ediliyor.

19 Fotoğraf ile İnsanlık Tarihinin Yüz Karası: Auschwitz - onedio.com
19 Fotoğraf ile İnsanlık Tarihinin Yüz Karası: Auschwitz - onedio.com

Yeşiller Partisi Eyalet Meclis Grubu Sözcüsü Martina Feldmayer ‘dava dosyalarının temerküz kamplarındaki imha mekanizmasıyla Nasyonal Sosyalist canilerin suçunu belgeleyen önemli kayıtları içerdiğini', söyledi.

Tüm dünyadan 348 yazılı belge Dünya Belleği Listesi’ne alındı

1992 yılında başlatılan dünya doküman mirası uygulamasıyla bütün dünyadan 348 yazılı belge Dünya Belleği Listesi’ne alınmıştı. Uygulama, müze arşiv ve kütüphanelerdeki tarihi önemdeki eserleri koruma altına almak ve halka açmak amacıyla başlatılmıştı. Dünya Belleği'ne iki yılda bir yeni eserler dâhil ediliyor. Son olarak Reformasyon dönemini başlatan Martin Luther'in yazılı dokümanlarıyla Johann Sebastian Bach'ın dini eserlerinin notaları da Dünya Belleği Listesi'ne alınmıştı.

Deutsche Welle Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir