Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Aşığa Şiir, Hastaya Tanı: İşimizi Kapabilecek Robotların Bilmeniz Gereken Son Marifetleri

-
Abone ol

Bugün bir robota 16 bin mısralık aşk şiiri yazdırabilen yapay zeka teknolojisi, yarın sizi bizi işsiz mi bırakır; insan merak etmiyor değil açıkçası. 

Üstelik de bu, yapay zekanın henüz gelişimini tamamlamamış hali. Gerçekten birbirinden ilginç alanlarda çok farklı şekillerde kullanılmaya başlanmış yapay zekaların yepyeni marifetlerini öğrenmeye hazır mısınız?

Dünyanın bilinen en eski aşk şiiri günümüzden yaklaşık 3 bin yıl önce yazıldı.

Pişmiş toprak bir tablet üzerine çivi yazısıyla MÖ. 2037 ila 2029 yılları arasında Sümer dilinde yazılmış bu aşk şiiri, İstanbul Arkeoloji Müzelerinde sergileniyor.

Irak’ın güneydoğu kesiminde yer alan Nippur Antik Kentinde bulunan şiir büyük olasılıkla Kral Şusin için seçilmiş bir gelin tarafından kaleme alınmıştı.

Ve ziyafetlerde, şölenlerde müzik, şarkı ve dans eşliğinde söyleniyordu. Sümer inancına göre toprağın bereketini ve döl yatağının verimli olmasını sağlamak amacıyla kralın yılda bir kez bereket ve aşk tanrıçası İnanna yerine bir rahibe ile evlenmesi kutsal bir görevdi.

O günden bugüne geçen zamanda yaşadığımız dünya, toplum ve kaçınılmaz olarak da şiir değişti.

Şairlerin ne kadar değiştiği ise elbette ayrı bir soru; çünkü onlar zaten doğarken toplumun geri kalanından hayal dünyalarının genişliği ve sözcüklerin ahengine yön verme kabiliyetleriyle ayrılıyorlar. Her neyse...

Bu ay içerisinde malum, tüm dünya ile birlikte 14 Şubat Sevgililer Gününü kutladık - ve o gün aslında çok önemli bir şeyi beki de gözden kaçırdık.

Biz sevgililer gününün tatlı rüzgarına kendimizi kaptırıp sevgilimizi memnun etmenin yollarını ararken, teknoloji açısından da çok önemli bir gelişmeyle karşılaştık. Kimimiz bunu fark ederken, kimimiz ise üstüne bile düşünmedi.

Bu gelişme, bir yapay zeka tarafından Twitter'da aşk şiiri yazılmış olmasıydı.

Bir araba markasının Twitter üzerinden yaptığı 14 Şubat Sevgililer Günü kampanyasında, sosyal medya kullanıcılarının da katkısıyla Türkiye’nin ilk ortak şiiri yazıldı. Kampanyada şiiri yazan ise yapay zekayı kullanarak çalışan bir şair robot idi.

Dört günlük sürede, yapay zeka kullanan bu şair robot yaklaşık 16 bin mısra yazmıştı.

Şair robot bu mısraları yazarken Twitter’da yazılmış ve yazılacak tüm kelimeleri okuyup analiz etti. Üstelik şair robot aruz vezninden cinaslı kafiyeye kadar farklı şiir tekniklerine de hakimdi.

“Robottan şair mi olurmuş?” veya “duyguları olmayan bir nesne nasıl şiir yazar ki?” diye sorabilirsiniz.

Ya da “elimizde fabrikasyon olmayan bir şiir kalmıştı, o da teknolojiye yenik düştü” diye üzülebilirsiniz.

Belki de bir şairsinizdir ve şiir yazan robota sadece dudak altından gülüp geçiyorsunuzdur. Kendinize rakip olarak görmeye de başlamış olabilirsiniz.

Hepsine rağmen, ortada bir gerçeğin durduğunu görmezden gelmemiz imkânsız. O da artık şiir yazabilen bir yapay zekanın varlığı; ve sadece insanların yapabileceğini düşündüğümüz belli yeteneklere robotların da artık sahip olması.

Yapay zeka insanlığın sonunu getirebilir diye korkmalı mıyız?

Google'ın Tasarladığı Yapay Zekâların Öfkelenmeye Başladığı Gözlemlendi! - onedio.com
Google'ın Tasarladığı Yapay Zekâların Öfkelenmeye Başladığı Gözlemlendi! - onedio.com

Şöyle bir gerçek var ki; o da yapay zekaların insanlığı tehdit etmese bile şimdiden robotlarla birlikte birçok insanın yaptığı işi yapabileceğini kanıtlamaya başlaması.

Üstelik yapay zekaların öncüleri gelişen teknolojiyle gündelik hayatımıza da çoktan girmeye başladılar.

Siri, Cortana, Google Now, Wattson ve Amelia, bu yapay zekalardan birkaçı. Siri, Cortana ve Google Now henüz bir arama moturu gibi görev üstlenirken, IBM’in ürettiği Watson ve IPSoft'un ürettiği Amelia ise yetenekleri ile diğerlerinden sıyrılarak ön plana çıkıyor.

Watson, birbirinden karmaşık hastane kayıtlarını analiz ediyor, mantıklı desenler keşfedebiliyor ve bunlarla da kalmayıp öğrendiği sonuçları size sunabiliyor.

Üstelik doktorların öngöremeyeceği kadar veriyi bir arada işlediğinden dolayı, teşhis ve tanı tavsiyelerinde de bulunuyor.

Hatta geçmiş deneyimleri de işin içine katarak, daha önceden gördüğü hastalardan yola çıkıp tedavinin en uygun nasıl yapılabileceği konusunda fikir beyan edebiliyor.

Yani Watson bildiğiniz doktorluğa özeniyor. Gelecekte hastaneye gittiğimizde bize tanı koyması ve tedavimizi yürütmesi bile mümkün. 

Bu yapay zekanın önümüzdeki yıllarda tıp dünyası adına neleri başarabileceğini hayal etmek ve insanlığa sunacağı hizmetleri düşünmek ise ayrı heyecan verici.

Rakiplerinden ayrılan diğer bir yapa zeka olan Amelia da Watson'dan geri kalır değil.

Ayrıca kendisini üreten İPSoft firmasının başkan yardımcısı Türkiye'de lise sona kadar okuduktan sonra ABD'de üniversite yaşantısına devam eden ve ardından oraya yerleşen Ergün Ekici. Sırf bu neden bile Amelia'ya kanımızın daha çok ısınması için bir neden.

Amelia'yı diğer yapay zekalardan ayıran ise duygusal farkındalığı. Gelecekte bu sistemin müşteri hizmetlerinin yerini tamamıyla alması bekleniyor.

Amelia mevcut otomatik müşteri hizmetleri makinalarının aksine, müşterilerin ses tonlarını analiz ediyor ve müşterilerin duygusal hallerini algılayabiliyor ve ona uygun duygularla cevap veriyor. Bu özelliğinin yanında duygusal çıkarımlarda bulunma özelliğine de sahip.

Yapay zekalar şiirden sağlığa hayatımızın birçok alanına girmeye başladı. Her ne kadar şu an için geliştirilme aşamasında olsalar da, kat ettikleri mesafe hiç de azımsanmayacak ölçüde.

İnsanların ise yapay zekalar karşısında nasıl hareket edeceği ve işlerini onlara kaptırıp kaptırmayacakları ise büyük bir soru işareti. 

Hepimizin iyice düşünüp, kendimizi nasıl farklı ve faydalı kılacağımızın yollarını araştırması zaruri hale geldi. Aksi takdirde yapay bir zekanın ya da robotun işini çaldığı bir işsiz olma potansiyelimiz yüksek. Şimdiden hepimize kolay gelsin...

Senem Kılıç

Harvard Business Review Türkiye

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
meton

Robotlar gerçekten her şeyi yapacak duruma geldiğinde kapitalizim korkunç sonuçlar doğurabilir ama dünya tek bir devlet altında toplanıp tüm teknoloji ve görevler eşit olarak dağıtılırsa ütopyaya ulaşılabilir

impheatus

Saçma sapan malca düşünceler. Bence robotlar dünyada ki herkesin sorununu çözecek. Dönün çocuklarınıza sorun kim amele olmak istiyor, kim çöpçü olmak istiyor, kim bir fabrika işçisi olmak istiyor ya da araba tamircisi? Kimse istemiyor niye istesin ki? Zor, tehlikeli, düşük kazançlı ve hiç bir itibarı olmayan meslekler. Eğer robotlar ve yapay zekalar gelişirse emin olun bu işleri hiç bir insan yapmayacak. Şimdi diyeceksiniz ki peki bu işleri yapan insanlara ne olacak bunca insan aç kalacak. Bu teknoloji gelişimi her zaman olduğu gibi yeni iş olanakları oluşturacak fakat daha az insan istihdam edilecek. İnsanlar daha itibarlı ve robotların yapamadığı işleri yapacak. Ama yinede çok insan işsiz kalacak derseniz banane mk yaparken bana mı sordular.

edo

Makineler insanların yerini alacak,işveren sessiz sedasız sadece işini yapan verim odaklı bir makinayi insana tercih eder.izin istemez,prim istemez,hastalanmaz .buraya kadar her şey tamam ama üretilen ürünleri kim alacak,para kazanmayan insanlar nasıl tuketim yapacak,alan olmazsa üretimin bir anlamı olmaz

graphicser

Ne diyelim her şeyi robotların yapacağı bir gelecekte paranın o kadar değerli bir şey olmaması ümidiyle.)

Görüş Bildir