Artık Açıklanmayacağı Söylenmişti: Bakanlık Hileli Gıda Üreten 173 Firmanın Listesini Yayınladı

 > 
240PAYLAŞIM

2016 yılının aralık ayından beri açıklanmayan 'hileli gıda' listesi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından bugün açıklandı. Bakanlığın açıkladığı listede taklit veya tağşiş yaptığı kesinleşen 173 firmanın 282 ürünü bulunuyor.

2011 yılından beri açıklanan hileli gıda listesi 2016 yılından beri açıklanmıyordu.

Hileli Gıda Üreten Firmalar Neden Açıklanmıyor? - onedio.com
Hileli Gıda Üreten Firmalar Neden Açıklanmıyor? - onedio.com

Bugün açıklanan listede ise et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, yağ, bal, bitkisel yağ, çikolata ve enerji içeceği üreticilerinin ürünleri yer alıyor.

Hürriyet gazetesinden Burak Çoşan'ın haberine göre, Listede yer alan et ve et ürünleri üreten markalarda tek tırnaklı etine (at,eşek) rastlanırken, bazı firma ve restoranların domuz eti kullandığı ortaya çıktı. İstanbul Esenyurt’taki, bir restoranda Adana kıymasında, Tekirdağ Çorlu’da bir firmanın ürettiği kuru köfte ve sebzeli pişmiş köftede domuz eti tespit edildi.

Domuz eti tespit edilen bir diğer firma da Aydın’da üretim yapan bir sucuk üreticisi. Söz konusu firmanın ısıl işlem görmüş dana sucuğunda domuz etine rastlandı.

Domuz eti ve tek tırnaklı etlerinin yanı sıra geçtiğimiz yıllarda devreye giren ve sucuk, salam, sosis gibi ürünlerde et karışımını engelleyen tebliğin de delindiği görüldü. Sadece dana eti ile üretildiği iddia edilen ürünlerde kanatlı etine rastlandı. Yine bazı restoranların kıymalarında sakatat tespit edildi.

Türkiye’nin en büyük gıda firmalarından birinin ‘Uzun sosis avantajlı’ paketinde ise ‘baş eti’ görüldü.

Zeytinyağının içinde mumsu maddeler ve pirina yağı tespit edildi.

Edirne’de üretim yapan bir yağ üreticisinin ‘riviera zeytinyağı’ olarak sattığı ürüne mumsu maddeler ve pirina yağı karıştırıldığı ortaya çıktı. Şanlıurfalı bir biber üreticisinin isot kırmızı pul biberinde ‘boya’ kullandığı ortaya çıktı.

Birçok bal üreticisinin de ürünleri listede yer aldı. Ballarda fruktoz ve glukoza rastlandı.

Takviye edici birçok gıdada ve enerji içeceklerinde ise ‘ilaç etken maddeleri’ bulundu.

Tulum peynirlerinde bitkisel yağ ve nişastaya rastlandı.

Süt ve süt ürünleri üreticileri de listede kendisine geniş yer buldu. Tulum peynirlerinde bitkisel yağ ve nişastaya, manda yoğurtlarında süt yağı ve harici yağlara rastlandı. Bazı yoğurtlarda ise jelatin tespit edildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık bakanlığının açıkladığı tam listeye buradan ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya kullanıcıları hile gıda listesini gündeme taşıdılar...

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir