Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

2015 Seçimleri'nin Saklı Mesajları: Partiler Algımızı Nasıl Yönetti?

 > -
Abone ol

Algı yönetimi, seçim döneminde partilerin oy çekmek için en önem vermesi gereken konudur. Partiler toplumun ruh hali, ekonomik ve sosyal ihtiyaçları, içinde barındırdığı farklı ideolojik eğilimler ve yaşam biçimleri üzerine çeşitli stratejiler geliştirir. Peki 2015 genel seçimlerinde hangi parti nasıl bir algı yaratmaya çalıştı?

Kaynak: http://www.bianet.org/bianet/siyaset/164990-7-haziran-in-algi-yonetimi

AK Parti

Toplumun genel kabulleriyle uyumlu olma

Tayyip Erdoğan'ın "Kürt sorunu yoktur, biz eşcinsel aday göstermiyoruz" ifadeleri veee...

Uğur Işılak’ın, “ her feministin gönlünde bir erkeğin kölesi olmak vardır”. Toplumda ataerkil, homofobik ve milliyetçi kesimlerin oylarını hedeflediklerinin bir kanıtı.

Tarihsel figürlere sığınma

Mitingler'de Selahaddin Eyyübi gibi tarihsel figürler üzerinden konuşarak, toplu hafızayı etkileme ve...

İstanbul'un Fethi kutlamalarının adeta bir AKP mitingi şeklinde gerçekleşmesi de AK parti'nin algı yönetiminde tarihi sıkça kullandığının bir göstergesi.

13 yılın mirasını tüketme

İktidara geldikleri günden itibaren yaptıklarını bu seçim kampanyasında kullanmaları ve istikrar üzerine yaptıkları vurgu da önemli bir algı yaratma aracı.

Cumhuriyet Halk Partisi

Ekonomik sorunlar

Gecikmiş kredi kartı ve tüketici faizlerinin yüzde 80’ini sileceğini ve asgari ücreti 1500’e çıkartacağını ve taşeron işçiliği kaldıracağını vaat etmesi CHP'nin ekonomik sorun yaşayan kesimleri hedeflediğini gösteriyor.

Toplumsal Aidiyetler

CHP Şanlıurfa'da 1. sıradan Bucak aşiretine bağlı olan Ali Murat Bucak'ı aday göstermişti. Bu noktada her na kadar Ali Murat Bucak milletvekili olamasa da CHP'nin yerelin tanınan isimlerini aday göstererek toplumsal aidiyetleri dikkate aldığını söyleyebiliriz.

Demokratik açılım

LGBTİ haklarına yaptıkları vurgu ve..

Seçim barajını kaldırmaya yönelik vaatleri demokratik bir açılıma yöneldiklerini gösteriyor.

Milliyetçi Hareket Partisi

Tabanın kırmızı çizgileri

PKK karşıtlığını sürekli vurgulayarak milli duygular üzerine kurdukları bir politikayla seçim kampanyası yürüttüler.

Ekonomik sorunlar

Seçim bildirgesinde CHP gibi ekonomik sorunlara değindiler ve milli bir ekonomi geliştirmek üzerinde durdular.

Merkez sağ oylar

MHP'nin Manisa'dan aday gösterdiği Av. Zeynel Balkız’a, Manisa’da Merkez Sağ’ın önemli isimleri destek verdi. Nitekim kampanya başarılı olduğu için de Zeynel Balkız meclise girmeyi başardı.

Halkların Demokratik Partisi

Türkiyelileşme

Kadınların, LGBTİ’lerin, işçilerin ve Alevilerin sorunlarına değinmesi ile genç kart projesi, emekli maaşın ve asgari ücretin 1800 lira olacağı vaadi, sadece Kürt sorunuyla uğraşan bir  parti değiliz mesajı veriyor.

AKP’ye giden Kürt oylar

Vitrin isimler olan Selahaddin Demirtaş ve Pervin Buldan’ın İstanbul’dan, Figen Yüksekdağ’ın ise Adana’dan adaylığı, ciddi potansiyeli bulunan Kürt oylara yönelik. Çünkü bu isimlerin topluma kendini ispatlamış olması, bu bölgedeki Kürtleri etkileme ihtimalini arttırıyor.

Sol Oylar

HDP aynı zamanda Kürtlerle Sosyalistlerin çatı partisi oldu. Aydın Çubukçu, Levent Tüzel, Ertuğrul Kürkçü ve yine ESP kökenli eşbaşkan Figen Yüksekdağ bu kesime yönelik. Aydın Çubukçu seçilemese de Levent Tüzel ve Ertuğrul Kürkçü meclise girdi.

Muhafazakâr Oylar

Muhafazakâr kesimin tanınan isimlerinden Hüda Kaya’nın İstanbul 2. bölgeden adaylığı ve...

Erzurum'dan aday gösterilen Seher Akçınar Bayar da HDP'nin Türkiyelileşme projesi içine muhafazakârları dahil ettiğinin bir göstergesiydi. Hüda Kaya ve Seher Akçınar Bayar seçim sonrası meclisteki yerini aldı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
seloreis33

AK PARTİLER OLARAK KOYUN' DEDİLER KOYDUK MU ? - KOYDUK SUSABİLİRSİNİZ.

seloreis33

YAHU Nasıl içerik hazırlıyorsunuz içeriğin yarısı yok zaten ablacım . Videolar nerede. ?

deen-tharkuho

Uğur ışılak pezevenk i aferin güzel örnek oluyorsun !

seloreis33

lan dallama pezevenk dediğin aynada gördüğün yaratıktık onun bunun cocuğu sen bir milletvekiline sövüyorsun bsg burdan

gamze.k

uğur aptalı feministleri akp ye oy veren zavallı kadınlarla karıştırmış sırf penisi var diye birinin kölesi olacak kadınlar akp ye oy verenlerdir

eda-sahin

Akpli değilim ama feministler kadınları aşağılamaz , hiç bir kadını.

gamze.k

arkadaşım asıl kendilerini aşaılıyorlar uğur ışıldak gibilerle ve yada bunun gibi piisliklerle aynı tarafta oluyosarsa bravo diyip alkışlayamayız feminizm kadın haklarını korumaktır evet ama hakkkını yenmesine mani olmayan kadınları korumakır kendi eliyle kendi hakkını yediriyorsa köle lafınında hakediyorlar bence

Gizli Kullanıcı

AKP MAHALLE KADIN KOLU BAŞKANI NURAN YILDIZ AKP’YE ÜYE OLMANIN BAŞBAKAN RECEP TAYIP ERDOĞAN’A NIKAHLA BAĞLANMAK OLDUĞUNU VURGULAYARAK TÜM PARTILILERI BU SEFERBERLIĞE DAVET ETTI. Hahaha hatırlayan var mı ? Gülerim ağlanacak halimize. Bunu bir kadın söylüyor. Gahpe Nuran.

gamze.k

zaten akpli kadınların bir kısmı (hepsi diye genellemiyorum ) erdoğandan tahrik oluyor zayıf kadınların sendorumu bu güçten tahrik olmak stockholmun sendoromunun değişik vesiyonlarını görüyoruz sayelerinde

Gizli Kullanıcı

Aynen öyle.

seloreis33

MİSS MİSİN NE GAVURSUN KIZIM HAYATIN BOYUNCA KAÇ PENİS YEDİN ÖNCE ONU SÖYLE BİRDE EVLENMEYİ DİNEN HELAL LOKMA YEMEYİ NE ZAMAN DÜŞÜNÜYON ONU SÖYLEDE SENİ EVEREK ŞU ÇENENDEN PİS ÇENENDEN KURTULAK

seloreis33

Yahu bu kadar mı cahil olunur muhalefetsiniz ya bu kadar mı cahil muhalefet olur stockholm sendromuyla AK partiye oy verenlerin ne ilgisi var yahu bir insan atarda bu kadar mı atar pardon insan demişim bu ülkenin kadın nüfusunun %55 ine hakaret edene İNSAN DENİR Mİ BİLEMEDİM ?

seloreis33

UĞUR IŞILAK IN SEN KURBANI OL BE ÖNCE ADAM AKILLI YORUM YAZDA İFFETİNİ KORU PİS KARA CAHİLLER

Görüş Bildir