Görüş Bildir
Haberler
Alaeddin Yavaşça Kimdir, Mesleği Ne? Alaeddin Yavaşça’nın Tüm Hayatı ve Besteleri…

Alaeddin Yavaşça Kimdir, Mesleği Ne? Alaeddin Yavaşça’nın Tüm Hayatı ve Besteleri…

Türk Sanat Müziği’nin önemli isimlerinden Alaeddin Yavaşça hayatını kaybetti. Yüzlerce bestenin sahibi olan Alaeddin Yavaşça’nın uzun süredir kanser tedavisi gördüğü ortaya çıktı. Usta müzisyenin ölüm haberini, TRT Müzik Koordinatörü Kenan Bölükbaş duyurdu. Peki, Alaeddin Yavaşça kimdir, besteleri nelerdir? İşte vefat haberi ile müzik camiasını üzüntüye boğan Alaeddin Yavaşca’nın hayatı…

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça 95 yaşında hayatını kaybetti. Sosyal medyadan paylaşımda bulunan TRT Müzik Koordinatörü Kenan Bölükbaş; “Sanatkar, icracı, bestekar Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca, bugün hayata gözlerini yumdu. Allah rahmet eylesin.' dedi.

Alaeddin Yavaşça Kimdir?

Alaeddin Yavaşça Kimdir?

1 Mart 1926 yılında Kilis’te dünyaya gelen Yavaşca, Kilis Kemaliye İlkokulu ve Kilis Ortaokulu’nu bitirdikten sonra Konya Lisesi'nde başladığı lisenin 2 ve 3. sınıflarını İstanbul Erkek Lisesi'nde birincilikle tamamladı. 1951 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. İstanbul’daki birçok hastanede doktorluk ve yöneticilik yaptı.

İlk eserini 1951 yılında bestelemiş olan Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca’nın dini ve din dışı, saz ve söz eseri olarak 600’ü aşkın bestesi bulunuyor. Ayin-i Şerif’ten, çocuk şarkısına uzanan geniş bir bestekârlık yelpazesine sahip.

Yavaşca; Amerika, İngiltere, Almanya gibi birçok ülkede konserler verdi. Alaeddin Yavaşca’ya Gaziantep Üniversitesi, Elazığ Fırat Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, İTÜ ve Erzurum Atatürk Üniversitesi’nce Fahri Doktora Unvanı verildi. Yavaşca’ya 1991 Yılında ise Devlet Sanatçısı unvanı verildi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın