Görüş Bildir
Haberler
'6 Milyarlık Yolsuzluk' İddiası Yargıya Taşındı: Erdoğan ve Dört Şirkete Suç Duyurusu

'6 Milyarlık Yolsuzluk' İddiası Yargıya Taşındı: Erdoğan ve Dört Şirkete Suç Duyurusu

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Kılıçdaroğlu'nun 6 milyar liralık yolsuzluk iddiasıyla gündeme getirdiği ihaleyle ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, eski Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan ve 4 şirket hakkında suç duyurusunda bulundu. Başarır, 'Burada kamu ihalesine fesat karıştırma suçu, dolandırıcılık suçu, görevi kötüye kullanma suçları oluşmuştur' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Kılıçdaroğlu'nun gündeme getirdiği 6 milyar liralık yolsuzluk iddiasını yargıya taşıdı.

Kılıçdaroğlu, 2018’de 3 milyar 198 milyon 743 bin TL bedelle yapılan bir ihalenin iptal edilerek iki yıl sonra 9 milyar 449 milyon 995 bin 834 liraya ‘5’li çete’ diye adlandırılan şirketlere peşkeş çekildiğini öne sürmüştü.👇

Ali Mahir Başarır, suç duyurusunun ardından Çağlayan Adliyesi önünde açıklama yaptı.

BirGün'ün aktardığına göre Başarır şunları söyledi:

“Bugün burada dava konusu, genel başkanımızın da ortaya koyduğu delillerle iddia ettiği gibi Bursa’da yapılan hızlı tren yapım işi ihalesinde 2018’de önce açık ihaleyle yapılan bu ihale 3 milyar civarında bir şirkete veriliyor ama sebepsiz bir şekilde iptal edilen bu ihale daha sonra 9.5 milyar gibi bir rakamla Kalyon İnşaat’a veriliyor. Nasıl veriliyor? 21/b ile veriliyor.

Burada bir rakamı söylemek istiyorum Türkiye bunu duysun. 2020 Sayıştay raporunda 21/b yani açık ihale olmadan pazarlık usulü, adrese teslim yapılan toplam ihale bedeli 21 milyar 750 milyon TL’dir. Bunu Sayıştay belirlemiş. Aynı şekilde Bursa’da da aynı hilelere başvurulmuş. Bunlar bizim paralarımız. Biz burada Adil Karaismailoğlu, bir önceki Ulaştırma Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kalyon İnşaat, Cengiz İnşaat, Kolin İnşaat ve ortaklarıyla ilgili tüm delillerimizi, 30 sayfalık dilekçemizi, Sayıştay raporlarımızı savcılığa teslim ettik.

Savcı mutlaka baskı altında kalacaktır. Belki takipsizlik kararı verecektir ama biz Anayasa Mahkemesi’ne kadar hepsini götüreceğiz. Bu dosya orada bir yerde duracak. Yeri ve zamanı geldiği zaman biz göreve geldiğimizde bu suçlular gereken hesabı yargıda verecektir.

"Burada bir suç var, burada bir yolsuzluk var"

"Burada bir suç var, burada bir yolsuzluk var"

Bir kez daha söylüyorum. Bu bizim paramız, bu Türkiye Cumhuriyeti’ndeki 84 milyon yurttaşın parası. Sen önce ihaleyi 3.5 milyar TL’den yapacaksın, sonra gerekçesiz bir şekilde iptal edeceksin, açık ihaleyle bunu yapacaksın ve sonra pazarlık usulü bunu başka bir şirkete vereceksin. Peki, bu 6 milyar TL’nin hesabını kim verecek? Sayın bakan yalan söylüyor çünkü her yıl yatırım programlarında bu yatırımları Cumhurbaşkanı onaylıyor. Bu ihaleleri basın ile paylaşıyor. Cumhurbaşkanı gerekli gördüğünde gerekli denetimleri yapabiliyor.

2020-2021-2022 yatırım programları Cumhurbaşkanı’nın imzasıyla açıklanıyor. Burada bir suç var, burada bir yolsuzluk var ve ben savcıları göreve çağırıyorum. Eğer ki iddianame düzenlenirse dün Habertürk TV’de karşıma çıkamayan bakan 161 yıl ile yargılanacak. Bugün yargılanmayabilir, bugün hesap vermeyebilir ama yarın bunun hesabını verecek. Eğer ki normal bir şirket, normal bir vatandaş, normal bir belediye başkanı bu eylemleri gerçekleştirseydi bir kez daha söylüyorum 161 yıl ile yargılanıyordu. Burada kamu ihalesine fesat karıştırma suçu, dolandırıcılık suçu, görevi kötüye kullanma suçları oluşmuştur.'

Ulaştırma Bakanı'nın iddialara verdiği yanıt için 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
38
21
3
2
1
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Malum Şahıs

adam zamanın anayasa mahkemesi bşk ile gezdi beraber çay topladı bir yargı mensubu tayyip geldiğinde önünü iliklemeye çalıştı boşa kürek çekmeyin seçim kazan... Devamını Gör

fenaception

Tüm bunları biz yargıya götürdük rezilliği görün demek için yapıyor muhalefet yoksa bir cacık çıkmaz herkes biliyor...

RaRaRa

Yargının ne karar vereceğini hepimiz biliyoruz ama yine de uğraşılması güzel bunlarla hiç boş bırakmayın