Görüş Bildir
Haberler
2017'de 20 Milyon TL Reddedilmişti: Akhisar Sigara Fabrikası 12 Milyon TL'ye Özelleştirildi

2017'de 20 Milyon TL Reddedilmişti: Akhisar Sigara Fabrikası 12 Milyon TL'ye Özelleştirildi

2017 yılında yapılan ihalede 20 milyon TL teklifin reddedildiği Akhisar Sigara Fabrikası, 400 dönümlük arazisiyle birlikte 12 milyon TL'ye özelleştirildi. Özelleştirme bedelinin piyasa değerinin çok altında olduğunu kaydeden CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, sadece arazi bedelinin bile bu fiyatın üzerinde olduğunu söyledi. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Yapımına 1975 yılında başlanan ancak çalıştırılmayan Akhisar Sigara Fabrikası binaları ve arazisi ile birlikte özelleştirildi. 2017 yılında yapılan özelleştirme ihalesinde fabrika binalarının da içerisinde bulunduğu 500 dönümlük alana 20 milyon TL teklif verilmesine karşın satış gerçekleştirilmedi. Ancak 2018 yılında binaların da bulunduğu arazinin 400 dönümü satışa çıkartıldı ve fabrika ağustos sonunda sadece 12 milyon TL bedelle özelleştirildi.

BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre, Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla 30 Ağustos tarihinde yayımlanan kararla özelleştirme onaylandı. 400 dönümlük alan Zeki Ziya Sözen’in sahibi olduğu Gönenli Süt ve Süt Ürünleri Şirketi’nin olduğu bildirildi. CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu özelleştirmenin arazinin değerinin altında yapıldığı açıkladı.

"300 milyon dolar harcandı"

"300 milyon dolar harcandı"

CHP’li Bakırlıoğlu yaptığı açıklamada, “Akhisar Sigara Fabrikası Akhisar içerisinde İzmir- İstanbul Yolu üzerinde neredeyse yerleşim merkezinin içerisinde bulunmakta. 1975 yılında temeli atıldı ve 1990’lı yıllarda yapımı tamamlandı. Bu fabrikaya yaklaşık 44 yılda 300 milyon dolar harcandı. Her gelen siyasetçi burayı açacağının sözünü verdi. Özelleştirme İdaresi tarafından defalarca ihaleye ve satışa çıkarıldı” diye konuştu.

Arazi ve binaların değerinin altında satıldığını savunan CHP’li Bakırlıoğlu, “Satışı yapılan 400 dönümün içinde kapalı alanlar da var. Buranın sadece boş arsa değeri bile yüzlerce milyon Lira yapar. Tarla olsa bile 12 milyon TL’den fazla yapar. 2017 yılında 20 milyon TL’ye özelleştirilmemesinin nedeni yeterli katılımcı ve yeterli teklif verilmemesi olarak açıklanmıştı. ‘Verilen fiyat buranın değerinin altında ve düşük’ dediler. Orayı yıksanız bile oradan çıkacak hurda milyonlarca TL eder” dedi.

"İhaleyi alan şirket satarsa büyük gelir elde edecek"

"İhaleyi alan şirket satarsa büyük gelir elde edecek"
İçeriğin Devamı Aşağıda

Özelleştirme ihalesini kazanan şirketin araziyi satması durumunda büyük bir gelir elde edeceğini söyleyen CHP’li Bakırlıoğlu, şunları söyledi:

'2017 yılında 20 milyon teklif veren de süt alanında faaliyet gösteren bir şirketti. 2018 yılında 12 milyona ihaleyi kazanan da süt alanında faaliyet gösteren bir şirket. Yani yaşananlara anlam veremiyoruz. Süt sektörü elbette gelişsin, süt üreticisi nefes alsın, orada sorun yok. O zaman kiraya verin, mülk olarak satmayın dedik. Balıkesir SEKA özelleştirmesinde de buna benzer şeyler yapıldı. Bizim önerimiz buranın tamamının eğitime ayrılmasıydı, üniversiteye verilmesini önerdik. Ama yapmadılar.'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
131
34
21
10
6
4
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Sefa Döner

içindeki malzemeleri birkaç milyona satarlar. Şimdi internetten arazisine baktım şehrin az dışında bir yerde son olarak da araziyi satarlar en az 20-30 mil... Devamını Gör

Viyol10sel

Ülkem dindarları hırsız seviyor, ülkeyi soyanları seviyor, buna İslam diyorlar. Ya bu hırsızları kendilerine benzettikleri için yada İslam'ı yanlış öğrendikl... Devamını Gör

enjektor

Bir zamanlar BABALAR GİBİ SATARIM diyen , böbrek hastası olunca karısı'' TANRIM BİZE CLEVLAND'' ı işaret etti rüyamda söyledi diye milletle taşşak geçen ve ... Devamını Gör