Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

11 Madde İle Türkiye'nin Bilinmeyen Güzelliği, Doğa Harikası Şehir; Sakarya

Abone ol

1. Acarlar Longozu

Sakarya ilinde bulunan Acarlar Longozu, dünyadaki en büyük ikinci longozdur. (Denizköy/Kaynarca/SAKARYA)

2. Kent Park

Kentpark, yanına kurulduğu Çark Deresi sayesinde her mevsim yemyeşil bir parktır. Adapazarı halkının en fazla tercih ettiği dinlenme mekanlarından biridir.

3. OrmanPark

Orman İşletmesinin yanında bulunan dişbudak ağaçları ile kaplı eşsiz alan, düzenlenerek “Ormanpark” adı ile hizmete açılmıştır. (Adnan Menderes Cad. Adapazarı)

4. Sapanca Gölü

Sapanca Gölü, Doğu Marmara Bölgesi’nde, Sakarya kent merkezinin 12 km batısında yer alan tektonik kökenli bir tatlı su gölüdür. Sapan Gölü efsanesiyle de meşhurdur.

5. Poyrazlar Gölü

Adapazarı’nın kuzeyinde, Poyrazlar Köyü yakınında yer almakta olup, Şehir Merkezine 8 Km. mesafededir. 67 hektardır. Sahil uzunluğu 2.400 Mt.dir. Derinliği 3-8 Mt.dir.

6. Sakarya Sahilleri

Sakarya şehri uzun ve güzel sahilleriyle de bir turizm merkezidir. En güzel örnekleri; Karasu, Kerpe, Cebeci, Kefken, Kumcağız.

7. Taraklı

Tam bir doğa harikası olan Taraklı, Sakarya ilinin güneydoğusunda, merkeze 65, İstanbul ve Ankara'ya 200 kilometre mesafede bir ilçedir. İlçede tarihi evler, han ve hamamlar bulunmaktadır.

8. Çark Mesire

Kazlarıyla meşhur Çark Mesire'de bir gününüzü rahatlıkla geçirebilirsiniz. İçerisinde Lunapark, Hayvanat Bahçesi, bir çok cafe ve restaurant bulunmaktadır. Çark suyu da buradan geçmektedir.

9. Justinianus Köprüsü

Bizans döneminin Anadolu'daki en görkemli anıtsal yapılarındandır. Bizans İmparatoru Justinianus (527-565) tarafından M.S. 558-560 yıllarında yaptırılan Erken Bizans döneminden günümüzü sağlam olarak gelebilmiş olan bu taş köprü, 365 metre uzunluğunda, 9,85 metre genişliğinde olup, ortada yer alan dairesel 7 kemer, 2 batı, 3 doğu yönünde yer alan uçlara gittikçe küçülen tali kemerler dâhil toplam 12 kemerlidir.

10. Sakarya Köprüsü

Sakarya'nın simgesi olan bu köprü 1936-37 tarihinde inşa edilmiştir.

11. Maden Deresi Ve Şelalesi

Karasu-Kocaali arasından içeriye doğru girince, Cam Dağlarından kaynaklanan Maden Deresi'ne ulaşabilirsiniz. Derenin sesini dinleyerek, yeşile bezeli bir çevrede yürüyüşler yapmak mümkün.

Bonus: Islama Köfte

Eee Sakarya'ya kadar gelmişken meşhur Islama Köftemizi de yemeden gitmeyen.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bluefanclub

Sakarya'yı bilmediğin çok belli. Çoğu yerini gezip görmemişsin sevgili editör.

Görüş Bildir