Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Zonguldak’ta Maden İşçilerinin Eylemi 11. Gününde Sona Erdi

 > -

Zonguldak’ın Kilimli ilçesinde 4 aydır maaş alamadıkları gerekçesiyle ocaktan çıkmama eylemi ve açlık grevi başlatan maden işçileri eylemin 11. günde İl Emniyet Müdürü Osman Ak tarafından ikna edilerek dışarı çıkartıldı.

Zonguldak'ta 4 aydır maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle ocakta açlık grevi yapan maden işçilerinin eylemi 11. gününde, İl Emniyet Müdürü Osman Ak'ın işçileri ikna etmesiyle sona erdi.

İşçilerin ocak çıkışında sağlık kontrollerinin yapıldığı belirtildi.

Ardından işçilere sosyal yardım olarak 750’şer ve alacaklarının bir bölümü olan 1000'er lira ödendi. İşçiler polis barikatı önünde bekleyen ailelerine el sallayarak iyi olduklarını gösterdi.

Ne olmuştu?

Kilimli İlçesi Gelik Beldesi’nde geçen 4 Nisan'da iş bırakan Deka Madenclik A.Ş. ve bu şirkete bağlı Balçın Madencilik'te çalışan 245 maden işçisi, şirketlere 'Paralel Devlet Yapılanması' soruşturması kapsamında kayyum atanması ve aylardır maaşlarını alamaması üzerine 18 Nisan'da önce kayyum heyetiyle daha sonra da kent yöneticileri ile görüşmeler yaptı.

Haklarının ödenmesini isteyen işçiler, sonuç alamadı.

Fotoğraf: ‏@parantezikapat

Balçın Madencilikte çalışan 85 işçi, seslerini duyurabilmek için 18 Mayıs’ta çalıştıkları kömür ocağına girerek dışarı çıkmama eylemi başlattı. 

İşçilerin eylemi bir gün sonra açlık grevine dönüştü.

İşçiler uzun çabaların ardından bugün ikna edilerek dışarı çıkartıldı.

İl Emniyet Müdürü Osman Ak, bugün tekrar ocağa gelerek eylemi sürdüren işçilerle görüştü. İşçiler yaptıkları görüşme sonrası eylemi sonlandırma karar aldı. Dışarı çıkan 17 işçiye ocak önünde bekleyen sağlık görevlileri tarafından kontrolleri yapıldı. Ardından işçilere sosyal yardım olarak 750’şer ve alacaklarının bir bölümü olan 1000'er lira ödendi.

Sosyal medyanın da gündeminde: #MadencilereSesVerin

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir