Yaylasına Gidemeyen Karadenizlilerin Özlemini Dindirecek Birbirinden Yeşil Film ve Diziler

92PAYLAŞIM

Bazısı yanlış Karadeniz ağzı ile sizi deli edecek, bazısı doğasıyla sizi büyüleyecek. Kimi "oh be ne güzel yapmışlar" dedirtirken, kimisi "biz böyle miyiz hadi oradan" dedirtecek. İyisiyle kötüsüyle Karadeniz'de geçen dizi ve filmleri sizin için derledik. Özellikle sonlara doğru konuları okudukça belki de hiç duymadığınız Karadeniz filmlerinin varlığını öğreneceksiniz.

1. Fırtına

Murat Yıldırım ve Burçin Terzioğlu'nun başrollerde yer aldığı, Trabzon-İstanbul arasında geçen bir dizi.

2. Gülbeyaz

Amasra'nın düşman iki ailesinin çocukları birbirine aşık. Biri Nejat İşler, diğeri Gülbeyaz. Öyle çok doğa görür müsünüz bilmeyiz, Karadeniz ağzı da çoğu zaman parampirçik edilmiştir ama arada Kazım Koyuncu'yu görmek bile mutlu ediyor.

3. Benim İçin Üzülme

Kaeradeniz'in doğasını gerçekten göstermeye çalışmış Mahsun Kırmızıgül. Artvin'de çekilen dizi, bir Laz erkeği ile Kürt kızının aşkını anlatıyor.

4. Sevdaluk

Demet Akbağ ve Erdal Özyağcılar gibi usta oyuncuların yer aldığı dizi, Karadeniz'e dair ne varsa göstermeye çalışıyordu. Rize Çamlıhemşin'e bu diziyi görüp akın edenleri anlamak mümkün.

5. Nazlı Yarim

Trabzon'da çekilen dizi pek tutmadı. Bir de memleketine dönmek için kendini parçalayan Trabzonluların, memleketinden ve ona ait şeylerden kurtulmak istediğini gören delirdi gören delirdi. Ama Nazlı da Karadeniz'e karşı koyamadı.

6. Aşk Yeniden

Rizeli bir ailenin kızı Zeynep'in, babasının gazabından kurtulmak için hiç tanımadığı bir adamla evli gibi davrandığı dizinin Rize'de geçen sahneleri harikaydı. Babası ve halasından dolayı Karadeniz ezgilerini aldığımız dizide, özlem gidereceğiniz Rize'yi görmek mümkün.

7. İnadına Aşk

İnadına Aşk da, Aşk Yeniden dizi aslen İstanbul'da geçen bir dizi. Fakat Karadenizli iki ailenin çocukları aşk yaşayınca, oralara da gitmemek imkansız oluyor. Trabzon sahnelerinde ekranı kucaklamaya kalkmamak imkansız.

8. Sümela'nın Şifresi Temel

Trabzonluların beklentilerini boşa çıkarmış olabilir. Yine de izlemek isteyenlere devam filmlerinin de olduğunu belirtelim. Bildiğimiz Temel, yeni bir bakış açısıyla.

9. Amerikalılar Karadeniz'de 2

Evet çok komik, birincisi olmadan ikincisi var... Film tam bir zaman kaybı ama Düzce Akçakoca'yı görmek isteyenler değerlendirebilir.

10. Off Karadeniz

İzmir-Of-Rize-Ardeşen arasında geçen bir komedi. Yeni hakim çıkmış İzmir'li bir genç kızın ilk görev yeri olarak Of'a atanmasıyla başlayan olay dizisi bizi sıcak Ege sahillerinden Karadeniz'in çay bahçelerine, yemyeşil yaylalarına, ormanlarına taşıyor.

11. Seni Seven Ölsün

Bir tılsımın etkisinde olan Karadeniz köyünde geçiyor. Tılsımın etkisiyle yüzyıllardır kavuşamayan aşıkların hüzünlü öyküsüne dur demeye karar veren bir çift, birbirine düşman ailelerin çocukları olsalar da elele verirler.

12. Oha: Oflu Hocayı Aramak

Karadenizli işadamı Ali Baltaoglu, Doğu Karadeniz'i dağ turizmine açacak mega bir inşaat projesine girişmek üzeredir. Kaçkar Dağları milli parkına bu proje kapsamında dağ otelleri, yayla tesisleri, kır siteleri inşaa edilecektir. Baltaoglu bu proje ile Doğu Karadeniz'i ‘Orta Doğu'nun Alpleri’ haline getirmeyi vaadetmektedir. Projenin önünü açacak gerekli kanunlar çıkarılma sürecindeyken, Ali Bey tanıtım ve reklam faaliyetlerine katkıda bulunabileceği düşüncesiyle Karadeniz'in şehir efsanelerini araştıran bir belgesele sponsor olur. Araştırmalara bant kayıtlarıyla 90 lı yıllara damgasını vuran 'Oflu Hoca' efsanesinden başlarlar. Bant kayıtlarının kaynağına ulaşılır. Kayıtlar sahtedir. Ancak bu kayıtlara ilham olan, doğa üstü güçlere sahip ermiş bir derin hocadan bahsedilmektedir. 
Ali Bey.

13. Bizim Hoca

Köyün alimi hoca, HES'e karşı ayaklanıyor. Trabzon'da çekilen bu çevreci filmi izledikçe memleketiniz için savaşmak isteyebilirsiniz, böyle bir yan etkisi var.Tabii müthiş bir film diyemiyoruz,.

14. Yüreğine Sor

Osmanlı döneminde geçen filmde Esma ve Mustafa birbirine çok aşıktır.  Aşkları önünde bir engel vardır, Mustafa'nın gizli bir Hristiyan olması. Toplumsal ve yasal olarak kabul görmeyen bu durumun üstesinden gelmeleri gerekir. Rize'yi seven izler, dramayı gözünden kaçırabilir aradan.

15. Kalandar Soğuğu

Sisler içerisindeki Karadeniz’in bir dağ köyünde, küçük ailesiyle yaşayan Mehmet, bir yandan geçimini birkaç hayvanla sağlamaya çalışırken, diğer yandan büyük bir tutkuyla dağlarda maden/altın rezervi aramaktadır. Çabaları artık gitgide umutsuzluğa dönüşürken, aldığı yeni bir haber Mehmet’i Artvin’de gerçekleştirilecek olan boğa güreşlerine sürükler.

16. Öyle Sevdim Ki Seni

Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla hayatı altüst olan ve her şeye sil baştan başlayan Olga'nın öyküsünü anlatıyor. Trabzon'a gelip yeni bir hayat kurmak istediğinde de şehirdeki "nataşa" algısıyla karşılaşıyor.

17. Elveda Katya

Ödüllü filmde, Batum'da yetimhaneden ayrılmak zorunda kalan bir kızın babasını Trabzon'da bulması, fakat babasının onu yabancı kadınlara fahişe gözüyle bakılan muhitte sahip çıkmayarak bırakması anlatılıyor. İçinizi parçalayacak filmde doğa güzel olsa da biraz sinirlenebilirsiniz.

18. Bal

Yusuf Üçlemesi'nin son filmi. Yumurta ve Süt'ten sonra geliyor. Semih Kaplanoğlu’nun Berlin’den Altın Ayı ile dönen filmi, Türk sinemasının son dönemdeki en önemli filmlerinden biri olarak kabul ediliyor. Filmin başrollerinde Bora Altaş, Erdal Beşikçioğlu ve Tülin Özen var. Yine Rize, Ayder Yaylası. Planet Doğa'ya selam.

19. Rüzgarın Hatıraları

Hükümete muhalif bir gazete çıkartan, gayrimüslüm yazar Aram'ın İstanbul'da küçük bir matbaası vardır. İkinci Dünya Savaşı sırasında Türkiye'de de artan yabancı düşmanlığı Aram'ı ve gazetesini bulur. Ödeyemeyeceği bir varlık vergisi yükümlülüğü ile arananlar listesine giren Aram, çareyi yakın arkadaşının yardımıyla kaçmakta bulur. Sovyet Gürcistan'ın sınırına gelmeden, Karadeniz ormanlarında saklanacak bir kulübe bulur. Burada sınıra geçeceği günleri sabırla beklerken, sürgünde yazmaya ve geçmişini unutmamak için çizmeye devam eder.

20. Yağmur: Kıyamet Çiçeği

Kazım Koyuncu'nun anısına, onun hayatını anlatan film Artvin, Hopa'a çekildi.

21. Yangın Var

Osman Sonant'ın başrolde yer aldığı filmde, Diyarbakır'ın Trabzon’un Çayırbağı beldesine hediye ettiği itfaiye kamyonunu almaya giden İtfaiyeci Koşman'ı izliyoruz. Bir "Sevli Boylum Al Yazmalım" hayranı olan Koşman'ın karşısına da "Asya" isimli bir kız çıkınca olaylar karışıyor.

22. Son Takla

Yine Osman Sonant, yine Karadeniz filmi, yine başrol. Konusu o kadar enteresan ki adını duyurmaması çok üzücü bir film. Trabzonlu futbolcu Cemil, Beşiktaş'a transfer oluyor. Trabzon-Beşiktaş maçında 3 gol atınca bir daha oraya ayak basamaz oluyor. Yıllar sonra Trabzon'da bir kasaba kulübünün başına geçmek zorunda kalınca da hayatı kabusa dönüyor.

23. Bulutları Beklerken

Birinci Dünya Savaşı esnasında doğup büyüdükleri vatanlarından ayrılmak zorunda bırakılan Rum yerlileri Karadeniz'i terk edip Güney bölgelere doğru göçe zorlanırlar. Küçük Eleni de bu ailelerden birinin kızıdır. Eleni ailesini geride bırakarak kendisini evlat edinen Türk ailenin yanına Mersin'e taşınır ve Ayşe adını alır. Öz ailesini terk edip yeni bir hayata başlayan Ayşe'nin buradaki yegane dostu ablası Selma'dır. Uzun yıllar sonra Selma hayata veda ettiğinde derinden etkilenen Ayşe o an itibariyle bir iç hesaplaşmaya girişir. Geçmişiyle yüzleşmeye başlayan kadın her anından pişmanlık duyduğu hatalarını birer birer gözden geçirir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gorkem-akman1

İl merkezleri temel alındığında, Karadeniz Bölgesi sınırları içinde yer alan 17 ili şunlardır:[4] Amasya, Artvin, Bartın, Bayburt, Bolu, Çorum, Gümüşhane, Giresun, Karabük, Kastamonu, Ordu, Rize, Samsun, (Sinop), Tokat, Trabzon, Zonguldak,

gorkem-akman1

KUZEY YILDIZI İLK AŞK DİZİSİ İZLEYİN MUHTEŞEM ORDU DA GEÇİYOR. AŞK,KOMEDİ,MACERA

tenda

Ulan çoğu aptal olan şu diziler yüzünden Gümüşhaneli olana bile Laz diyip durdunuz

norveclitalyan

Niye hep Rize ve Trabzon'da çekiliyor? Samsun, Giresun, Ordu ve Artvin'e üvey evlat muamelesi yapılmış.

gorkem-akman1

KUZEY YILDIZI İLK AŞK KOMEDİ DİZİSİ ORDU DA GEÇİYOR İZLEYEBİLİRSİNİZ...

cantomakin

Afedersiniz ama,bu içine sıçtığımın yeri sadece bu 3 ilden mi oluşuyor?Neden Emekçi Zonguldak,Atamın ilk ayak bastığı Samsun,bir zamanlar ilk sosyalist hareketi gerçekleştiren ''Güneş Fatsa'dan doğacak'' tabirini dilimize sokan memleketim olan Ordu ya da İstiklal mücadelesinde olağanüstü mücadele veren Topal Osman'ın memleketi Giresun dururken sadece bu 3 yer var. Bize laz diyip de durmayın.Irkçı değilim ama laz da değilim. Genelleme yapmak istemem ama Karadeniz'in adını çıkaran bu Rize'yle Trabzon değil mi arkadaş?

kullanici-turkcell-6262

Karadeniz'in adını çıkaran bu Rize'yle Trabzon değil mi arkadaş? sizin gibi insanların düşünceleri var oldukça böyle gider hic demiyorsun ordulu nasıl biri oldugunu cimrisiniz cimri

Görüş Bildir