Yaşamlarına Uğradıkları Suikast Sonucunda Veda Eden Ünlü İsimler

772PAYLAŞIM

Yok olan hayatlar...

1. Martin Luther King

Tüm dünya üzerinde etkisini hissettirmiş bir insan hakları savunucusu olan Martin Luther King, özellikle Amerika'da siyahiler hakkını savunması ile biliniyor. Davasında o kadar çok destek aldı ki inanılmaz bir kitleye sahip oldu. Elbette bu durum bazılarını pek memnun etmedi. 4 Nisan 1968 günü Martin Luther King'in kaldığı otelin karşısındaki pansiyonda bir oda tutan ve ismini de John Willard olarak yazdıran suikastçi; King, otel balkonuna çıktığı anda tetiği çekti. King, tek kurşun ile balkonda yere yığıldı fakat King'in ölü bedeni, ülkedeki tüm siyahileri ayaklandırdı.

2. Rasputin

Doğaüstü önsezileri ile Çarlık Rusya'sında önemli bir kişi olan Rasputin, 15 sene boyunca tüm Rusya'da ve hatta Yunanistan'a kadar giderek vaazlar vermeye başladı. 1907 yılında Çar'ın oğlunun yakalandığı bir hastalık sonucunda ağır kanama yaşaması üzerine Rasputin saraya çağrıldı. Küçük çocuğun kanamalarını elleri ile dokunarak ve dua ederek durduran Rasputin, bu andan itibaren Çar'in gözünde epey büyüdü ve sarayda kalmaya başladı. Tabii bu durum Felix Yussupov adlı prensin asla hoşuna gitmedi ve Rasputin'i öldürmeye karar verdi. Önce zehirlenen Rasputin ölmeyince silahla vuruldu, fakat yine işe yaramadı. Bir türlü ölmeyen Rasputin'i bir arabaya koyup nehir kıyısına gittiler ve alnına bir kurşun daha sıkarak nehre attılar. Rasputin'in cesedi ise ölümünün ardından birkaç gün sonra bulundu.

3. Sharon Tate

Tarih boyunca görülebilecek en kan dondurucu katliam olan Sharon Tate'in ölümü, Charles Manson ve müritlerinin organize ettiği bir suikastti. Roman Polanski'nin eşi olan Tate, hamileydi ve doğumuna çok az bir süre vardı. Bir akşam arkadaşları ile oturuyordu ve Manson tarikatına mensup 5 kişi eve girerek Sharon Tate ve 4 arkadaşını vahşice öldürdü. Bu olay, günümüzde bile en acımasız cinayet olarak anılıyor.

4. John F Kennedy

Amerika'nın belki de en çok sevilen başkanı olan John F. Kennedy, başarılı bir siyasetçiydi. 22 Kasım 1963 günü Dallas'ta eşi ile üstü açık bir arabada halkı selamlarken ensesinden, boğazından ve başından 3 kurşun ile vuruldu. Kennedy, Parkland Hastanesine götürülürken yolda hayatını kaybetti. Canlı yayın esnasında gerçekleşen bu olay, son derece korkutucu... Suikasti gerçekleştiren 24 yaşındaki Lee Harvey Oswald, iki gün sonra Dallas Polis Müdürlüğünün önünde bir gece kulübü işletmecisi olan Jack Ruby tarafından öldürüldü.

5. Tupac Shakur

Henüz 25 yaşında olmasına rağmen defalarca "En Çok Satan Müzik Sanatçıları" listesine girmeyi başaran Tupac Shakur, şarkılarının büyük çoğunluğunda şiddet, ırkçılık ve Doğu-Batı Yakasındaki rapçiler ile yaşadığı sürtüşmeleri konu alıyordu. 7 Eylül 1996 yılında suikaste uğrayan Tupac, arkadaşları ile Las Vegas'ta bulunan MGM Grand Otelindeki Mike Tyson maçını izlemeye gitmişti. Maçtan sonra otel lobisinde Crips çetesinde bir üyeyi gören Tupac ve arkadaşları, çete üyesini çok feci halde dövdü. Ardından Club 662 adlı bir kulübe eğlenmeye giderlerken araç kırmızı ışıkta beklerken yaklaşan bir Cadillac, araca mermi yağdırdı. Tupac, 4 mermi ile vuruldu. 6 gün süren yoğun bakım süreci ve ameliyatlardan sonra hayatını kaybeden Tupac'ın ölümü hala bir komplo teorisi olarak görülüyor.

6. John Lennon

Beatles hayranı olduğunu dile getiren ve akli dengesi yerinde olmayan Mark David Chapman tarafından 8 Aralık 1980 tarihinde öldürülen Lennon, öldüğü esnada New York'ta kaldığı otelin önündeydi. Hayranı tarafından öldürülen Lennon'ın ölümünden birkaç saat önce katiline imza verirken bir fotoğrafı bile var.

7. Abdi İpekçi

20 yılı aşkın süre boyunca Milliyet Gazetesinin genel yayın yönetmenliği yapan Abdi İpekçi, tarafsız gazetecilik ve habercilik denildiği zaman akla ilk gelen isimler arasında yer almaktaydı. 1972 yılında Papa suikasti girişimi ile de anılan Mehmet Ali Ağca tarafından suikaste uğrayan İpekçi, 1979 yılında trafikte seyrederken arabasının içinde hayata veda etti.

8. Mamatha Gandhi

Hindistan Bağımsızlık Hareketi Öncüsü olan Mamatha Gandhi, ruhani bir liderdi. Çabaları sonucunda 1947 yılında Hindistan'a bağımsızlığını kazandıran Gandhi, 1948 yılında Nathuram Vinayak Godse tarafından suikaste kurban gitti.

9. Beki İkala Erikli

Melekler ile Yaşamak adlı kitabın yazarı olan Beki İkala Erikli, 15 Aralık 2016 tarihinde Beyoğlu'ndaki ofisinin önünde silah ile vurularak öldürüldü. Suikasti gerçekleştiren Sinem Koç, açıklamasında Erikli'nin kitabını okuduktan sonra her gece ruhlar gördüğünü, saçlarını bile tarayamadığını ve örümceklerin vücudunda yürüyerek ona tükürdüğünü söyledi. Sinem Koç'un avukatı, müvekkilinin akıl hastası olduğunu öne sürdü.

10. Malcolm X

Amerika'da Müslüman hareketinin ve siyahi haklarının savunucusu olan Malcolm X, Amerika'dan çıkıp Müslüman ülkelere gitmişti. En son Hac yolculuğu yapan ve bu yolculuktan döndükten sonra 1965 yılında New York'ta bir salonda konuşma yaparken yalnızca 8 adım öteden vuruldu. Malcolm X'i o dönem kendisini Amerika'da peygamber ilan eden Elijah Muhammed'in vurdurttuğu öne sürüldü.

11. Ahmet Taner Kışlalı

21 Ekim 1999 günü Cumhuriyet Gazetesine yazdığı son yazıyı faksladıktan sonra evinden çıkarak aracına giden Kışlalı, arabasının üstündeki silecek ile kaput arasına konmuş siyah poşeti eline alıp, sol eliyle kapıyı açtığı anda büyük bir patlama meydana geldi. Sol kolu kopan Kışlalı'nın hastanede yapılan muayene esnasında hayatını kaybettiği tespit edildi.

12. Abraham Lincoln

16. Amerikan Başkanı Abraham Lincoln, köleliği savunan eyaletlere göndermeler yaparak kuzeyin en güçlü ismi olmuştu. İç Savaş sonrası yapılan seçimleri kazanarak 4 Mart 1865 yılında tekrardan başkan seçilen Lincoln, köleliği kaldırmasının bedelini canı ile ödedi. 14 Nisan 1865 tarihinde Ford Tiyatrosunda, Our American Cousin adlı temsili izlerken arkasından vurularak öldürülmüştür.

13. Uğur Mumcu

Türkiye'nin en aydın gazetecilerinden olan Uğur Mumcu, yayınladıkları ile pek çok kişiyi rahatsız etmişti. Derin devlet ve mafya ilişkileri hakkında bilinmeyenleri ortaya koyan Mumcu, 24 Ocak 1993 tarihinde Ankara'da arabasının kontağını çevirdikten sonra aracı ile havaya uçtu. C4 tipi olan bombanın kullanıldığı suikastte fail hiçbir zaman bulunamadı.

14. Robert Kennedy

Kardeşi John F. Kennedy gibi suikaste kurban giden Robert Kennedy, başkanlık yarışlarında bir adım öndeydi. California'daki ön başkanlık seçimlerinde önde olduğunu öğrendikten birkaç saat sonra Ambasasor Otelin lobisinde Filistinli Sirhan Sirhan tarafından öldürülen Kennedy, vurulduktan 26 saat sonra hayata veda ediyor.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir 👇

Bir Pazar Sabahıydı Ankara Kar Altında... Uğur Mumcu Suikastının Üzerinden 27 Yıl Geçti - onedio.com
Bir Pazar Sabahıydı Ankara Kar Altında... Uğur Mumcu Suikastının Üzerinden 27 Yıl Geçti - onedio.com
Hitler'e Suikast Düzenleyerek Tarihin Seyrini Değiştirebilecek Bir Cesaret Örneği Gösteren Alman: Claus Von Stauffenberg - onedio.com
Hitler'e Suikast Düzenleyerek Tarihin Seyrini Değiştirebilecek Bir Cesaret Örneği Gösteren Alman: Claus Von Stauffenberg - onedio.com
Gizli Belgelere Erişim Engeli Kalktı: İşte Kennedy Suikastıyla İlgili Ortaya Çıkan Yeni Bilgiler - onedio.com
Gizli Belgelere Erişim Engeli Kalktı: İşte Kennedy Suikastıyla İlgili Ortaya Çıkan Yeni Bilgiler - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
deniz-danz

Hrant Dink'i yazmayın aman ha sakın yazmayın. Aklınıza dahi gelmesin. Sakınnn....!!

gamze-oznalbant

Offf of diye iç çekesim geliyor içeriğe bakınca

erci-e

Bu listeye Bahriye Üçok, Gaffar Okkan, Adnan Kahveci, Bahtiyar Aydın, Eşref Bitlis, Recep Yazıcıoğlu, Üzeyir Garih de eklenmeli. Daha kimler kimler çıkar.

baboshako

Baksanıza içlerinde bir tane kötü adam yok hepsi dünyayı daha güzel daha iyi daha insancıl bir yere getirmeye çalışıyorlar ve öldürülüyorlar. Böyle düzenin ve bu düzeni yapan acaba neyi düşünüyordu bunlar olurken

kucuk-prensteki-ayyas

uğur mumcu'yu ahmet taner kışlalı'yı kimlerin öldürdüğünü hepimiz biliyoruz. ve bu gerçeklerle yüzleşmeden asla gerçek bir ulus olamayacağız

Görüş Bildir