Yarışta Geçirdiği Kaza Sonrası Vücudunda Kırılmadık Kemik Kalmayan Esteban Chaves'in Yeniden Hayata Dönüş Hikâyesi

33PAYLAŞIM

Hayat zorlu ve engebeli bir yol… Kimi zaman düşecek kimi zaman kalkacaksınız. Yola birlikte çıktığınız kişiler zamanla değişecek, tanıdığınız yüzlere yeri geldiğinde veda edeceksiniz. Umudunuzu kaybettiğiniz ve pes etmeyi düşündüğünüz günler de olacaktır elbet, işte o zaman Esteban Chaves’in ilham verici hikâyesini hatırlayın; Chaves’in cesareti ve gücü size yeniden güç verecektir!

Yüzünde neşeli bir gülümsemeyle objektiflere poz veren Esteban Chaves adlı bu genç adam kim diye soracaksınız elbette. Kendisi, Kolombiyalı bir bisikletçi. Ve bugüne kadar görüp görebileceğiniz en zorlu süreçlerden birini atlatmış bir 'survivor'...

Chaves, henüz 22 yaşında bir yarışçıyken büyük bir kaza atlattı. 16 Şubat 2013'te İtalya’daki Trofeo Laigueglia yarışı sırasında çok ağır bir kaza geçirdi. Gerçekleşen bu kaza sonrası Chaves yalnızca kariyerinden değil, canından da oluyordu az kalsın...

"Aman canım, en fazla ne olmuştur ki?" diye düşünebilirsiniz, ancak size şöyle söyleyelim. Bu kazada Chaves'in kafatası dahil neredeyse vücudunda kırılmadık kemik kalmamıştı.

Yaşadığı o ızdırabın düzeyini tahmin bile edemiyoruz...

Ama bu elim kazanın hikâyesine geçmeden önce size Chaves'in hayatından biraz bahsedelim. Onun çelik gibi iradesinin altında yatan asıl nedeni ancak bu şekilde size aktarabiliriz.

Yedi yaşındayken bisiklet sürmeye merak salan ama bunun çok zor bir uğraş olduğunu düşünüp vazgeçen biri Chaves. İlk kez bisiklete bindiğinde düşüp kendini yaralayınca bir nevi 'erken emeklilik' ile bir süre eline bile almamış bisikletini...

Bisikletten uzak olduğu vakitlerde yüzmeyi denemiş ve atletizmle uğraşmış ama eninde sonunda onlardan da vazgeçmiş. Amatör bir yarışçı olan babasının izinden gitmek ve onun kurduğu hayallerin gerçekleşmesini sağlamak için var olduğunu fark etmiş...

Babası ile yaptığı yarışlarda, babası Chaves'in onu yenmesine izin vermiş çoğu kez. Bunun sebebini de yıllar sonra itiraf etmiş oğluna: 

"Eğer beni yenersen, herkesi yenebileceğine inanırsın."

Küçücük yaşında omuzlarına yalnızca kendisinin değil, babasının da hayallerini yüklenen Chaves, her geçen gün başarılarına bir yenisini eklemiş. Ama başarılı sporcunun yükselen grafiği, 2013'te geçirdiği o korkunç kazayla birlikte bir anda yerin dibini boylamış.

Kafatası ve vücudundaki diğer kemikleri kırılan, akciğerleri zedelenen ve doktorların bir daha asla spor yapamayacağından emin olduğu pek çok yarasıyla, henüz 22 yaşında kariyerine veda edebileceği gerçeğiyle yüzleşmiş. 

"Bir daha asla yarışamayacağımı düşündüm. Bu benim için zordu, çok zordu hem de. Biz sporcular spordan başka bir şey yapmayız ki! Henüz 22 yaşında kariyerimin bitecek olduğunu düşünmek zordu. Ne yapacaktım? Kolumu bile hiçbir şekilde kıpırdatamıyorken ne yapabilirdim?"

Chaves'in kolundaki sinirlerde oluşan tahribat oldukça büyükmüş, bu yüzden sağ ayağından alınan sinirler yaklaşık 12 saat süren bir ameliyatla koluna yerleştirilmiş. Sadece kolunu oynatabilmesi bile 6 ayını almış genç sporcunun...

İlk üç ay fizyoterapiden tek bir sonuç elde edemeyen Chaves'in bir yerde pes etmesini beklemiş tabii bazıları. Ancak o ailesinin ve sevdiklerinin de desteğiyle doktorların "Bir daha asla yarışamaz." dediği bu zorlu süreci atlatıp yarışlara tekrar dönmeyi başarmış.

Ve verdiği mücadeleyi unutmamak için kırılan omzuna şu dövmeyi yaptırmış Esteban Chaves: "Non Mollare Mai" yani "Asla pes etme!"

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir