Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yaralı Penguenlere Küçük Hırkalar Örerek Hayatta Kalmalarını Sağlayan 109 Yaşındaki İyi Kalpli Adam

 > -

Bu içeriğimizde sizi Avustralya'da yaşayan ve zamanının büyük çoğunluğunu küçük ve yaralı penguenler için hırkalar örmekle geçiren yaşlı bir adam ile tanıştıracağız. Onun adı Alfred Date, içinde her geçen gün büyüyen iyilik yapma aşkına asla karşı koyamayan ve bu aşk sayesinde yüzlerce yaralı penguene hayat olan bir adam.

2013 yılında gerçekleşen bir petrol sızıntısının ardından, Philip Adası'nda yaşayan penguenlerin hayatı tehlikeye girmişti. Oldukça nadir rastlanan ve yalnızca güney Avustralya/Yeni Zelanda civarında bulunan bu penguen türünden yalnızca 32 bin tane kaldığı ve hepsinin Philip Adası üzerinde yaşadığı yapılan araştırmalarla doğrulanmış durumda.

İşte yardım etmekten asla kaçmayan ve yüzlerce yaralı pengueni kurtaran Alfred'in hikayesi;

Kaynak: http://mashable.com/2015/02/10/australia...

109 yaşındaki Alfred, emeklilik günlerini huzurevinde geçiren iyi yürekli bir adam.

Onun oldukça deneyimli bir terzi olduğunu öğrenen iki hemşire, Alfred'den penguenler için hırka örmelerine yardım etmesini istemişler. Bu teklif Alfred'in reddedemeyeceği türdendi. Hemşireler tarafından tedarik edilen ağır yünü kullanarak, 80 yıllık tecrübesini penguenler için kullanmaya başlayan Alfred ortaya harika işler çıkarttı ve yüzlerce pengueni kurtardı.

Dikiş ve örgü konusunda 'alaylı' olan yaşlı adam, bu mesleğe 1930'lu yıllarda küçük yeğenine bir bebek ceketi örerek başlamış. Alfred'in tam yedi çocuğu ve yirmi torunu bulunmakta. 2014 yılında The Daily Telegraph'da yayınlanan bir habere göre, Alfred 1912 yılında gerçekleşen Titanic'in batışını hatırlıyor ve 1914 yılında başlayan Birinci Dünya Savaşı'nı asla unutmuyor. Alfred'in söylediğine göre uzun yaşamanın sırrı yalnızca sağlıklı ve düzenli bir hayattan geçiyor.

Penguenler için hırka örme projesine dünyanın dört bir yanından destek gelmeye başladı.

Yaşlı Alfred'in çabalarının duyulması çok sürmedi ve Phillip Adası Penguen Derneği, penguenleri kurtarma çabalarına ortak olarak bu konuda takınılması gereken tavrı çok açık bir şekilde ortaya koydu: 

"Bu bir moda tasarım projesi değildir. Amacımız yalnızca petrol sızıntısından dolayı zarar gören penguenlere yardım etmek. Çevreye yayılan petrol, hayvanların tüylerinin birbirine yapışmasına ve böylece soğuk suların bedenlerine kolayca girmesine neden oluyor. Böyle bir durumda küçük penguenler hasta oluyor ve hayatlarını kaybediyor."

Petrolden zarar görmüş penguenler derneğe geldiklerinde, her birine Alfred'in diktiği hırkalardan verildi ve böylece tüylerini yalayarak zehirli madde tüketmelerinin önüne geçilmiş oldu.

Bu olayın duyulmasının ardından, dünyanın her tarafından insanlar elleriyle diktikleri küçük hırkaları derneğe göndermiş. Şu anda ihtiyaç halinde kullanılmaya hazır yüzlerce hırka derneğin depolarında tutuluyor ve dernek şu an için hırka bağışı kabul etmiyor.

2001 yılında, yine Philip Adası civarında gerçekleşen bir kaza sonucu çevreye petrol yayılmış ve 438 penguen bu durumdan etkilenmişti.

Phillip Adası Penguen Derneği'nin internet sitesine göre, el örgüsü hırkalar kullanılarak kazadan zarar gören penguenlerin %96'sı kurtarılabilmişti. Fakat penguenlerin şansı her zaman yanlarında olmayabilir. Yetkililerin bu tarz kazalara bir son vermeleri ve doğal hayatı tehlikeye aran uygulamalardan vazgeçmeleri gerekmektedir.

Yardımsever yaşlı adam, yaşamasına yardım ettiği her penguenin ona büyük bir mutluluk verdiğini söylüyor.

Her ne olursa olsun, yardımsever Alfred yetenekli ellerini boş tutmak niyetinde değil. Arkadaşları için atkılar ve bebekler için küçük şapkalar ören yaşlı adam, ondan istenen yardımlara "hayır" demeyi asla beceremediği için oldukça mutlu.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
narkiderki

Alfred abim sen nereye gideceksen bizde oraya gelelim..

ayse-hacak

güzel kardeşim ben öriiim sana

hugi

erdemli insanlar iyilik yapmak için karşısındaki canlının hatta cansız maddelerin bile bunu hakkedip etmediğine bakmazlar, kendilerine yakışanı yaparlar. din,dil,ırk,renk vs ayırmaksızın her canlı ölümünden önce bu gerçekle yüzleşecektir ve anlayacaktır. (penguenlere aşığım)

ambrose

Yaş geçmiş, iş bitmemiş. Bravo Alfred dede.

mythman

Düşünmek ve düşündüğünü uygulayabilmek farklılık yaratmaktır. Hele ki böyle güzel amaçlar için. Çeviride bazı yerler değiştirilerek çevrilmiş, bilerek mi yapıldı bilmiyorum, ben de şunu farkettim: "Böyle bir durumda küçük penguenler hasta oluyor ve hayatlarını kaybediyor" (This causes the little penguins to get cold and not be able to hunt due to heaviness. - Bu da küçük penguenlerin üşütmelerine ve (vücutlarına sızan suyun yarattığı) ağırlık yüzünden avlanamamalarına neden olmaktadır)

Görüş Bildir