Yakalanan IŞİD'li: Kimyasal Silah ve Füzeler Türkiye Sınırına Getirildi

 > 
396PAYLAŞIM

Gaziantep'te bir evde yakalanıp, tutuklanan IŞİD'in 'teknoloji mecmuası emiri', 'Ebu Musa' kod adlı Ersen Çelik, örgütün 2 maket casus uçağıyla Türk Silahlı Kuvvetleri'nin sınır hareketlerini izlediğini ve kimyasal silahların sınıra getirildiğini söyledi.

Doğan Haber Ajansı'ndan Felat Bozarslan'ın haberine göre; örgütün Halep'te hidrojen bombası yaptığını anlatan Çelik, elindeki kimyasal silah ve füzeleri Kilis sınırına getirilip bir depoda bekletildiğini ileri sürdü.

Eskişehir'de 2014 yılında ağabeyi 29 yaşındaki Ersen Çelik tarafından ailesinden habersiz olarak Suriye'ye götürülen 13 yaşındaki E.Ç., döndüğünde geçen ağustos ayında babası tarafından polise götürüldü.

Önce El Kaide'nin ardından IŞİD'e katılmış

Ersen Çelik'in de Türkiye'ye döndüğünün öğrenilmesi üzerine polis alarma geçirildi. Yapılan araştırmada, Ersen Çelik'in 2012 yılında Suriye'de El Kaide'ye katıldığı, sonra IŞİD saflarına geçtiği belirlendi. 

Çelik'in 2014 yılında casus uçak almak için Türkiye'ye geldiğini belirleyen polis, bu kişinin Eskişehir'den 13 yaşındaki kardeşini alıp İstanbul'a geçtiğini, 2 model helikopter aldıktan sonra, kardeşi ile birlikte Suriye'ye gittiğini ve 2015 yılı Ağustos ayında Türkiye'ye döndüğünü tespit etti. Araştırma ardından 81 ilin Emniyet Müdürlüğü'ne yazı gönderen Eskişehir Emniyet Müdürlüğü, Türkiye'ye dönen Ersen Çelik'in terör nitelikli eylem yapabileceği uyarısında bulundu.

Hakkında arama kararı çıkarılan ve 6 Ağustos 2015 günü Gaziantep'te yakalanan Ersen Çelik'in ifadesinde anlattıkları ise ürkütücü

Gece görüş ve kameralı silah sistemleri, harekete duyarlı mayın ve casus uçaklar için 'teknoloji mecmuası' kurulmuş

IŞİD'in Halep Valisi'nin yanına götürüldüğünü belirten Çelik, "Valiye maket uçak kullanıp, mayın taraması yapabileceğimi söyledim. Halep ve Kobani bölgesinde maket uçak ve mayın taraması yapmaya başladım. Halep'te casus uçak, harekete duyarlı mayın, kameralı silah sistemleri, gece görüş sistemleri ile ilgili bilgileri tek çatı altında toplamak için teknoloji mecmuası kuruldu. Beni emir yaptılar. İnternet üzerinden İstanbul'dan maket uçak alıp Kobani'de çekim yapmaya başladım. 8-9 ay Kobani'deki silahlı çatışmalarda maket uçak ile görüntü aldım" dedi.

'Maket uçakları, Kilis'e saldırıda kullanacaklar'

Türkiye'nin Kobani'de PYD güçlerine kapıyı açması üzerine IŞİD'in canlı bomba saldırısı yapma kararı aldığını ileri süren Çelik, şunları anlattı:

"Halep askeri emiri Ebu Yahya, Türkiye ve sınırdaki askeri hareketliliği casus uçak ile görüntülemem için görevlendirdi. Türkiye'ye saldırı yapılacağını bildiğim için iki casus uçağı bilerek düşürdüm. Sınır hattında Suudi Arabistanlı iki kişinin kullandığı iki casus uçağı tamir bahanesi ile alarak kamera sistemlerini bozdum. Şüphelenip beni emirlikten aldılar. Yerime Ankaralı telefon tamircisi Bülent'i getirdiler. Beni infaz etmek için iftira atmaya başladılar. Türkiye'ye kaçtım. Maket casus uçakları bozduktan sonra Bülent isimli kişi Ankara'daki akrabalarına iki maket casus uçağı sipariş etti. Bu uçakları Kilis'e saldırıda kullanacaklar. Maket casus uçakların biri yaklaşık 50, diğeri 17 kilo patlayıcı taşıma kapasitelidir. Uçakları parça parça Membiç'e getirdiler. Halep'te bu uçakları model olarak kullanıp seri üretime geçmeyi düşünüyorlar."

'Türkiye'ye gidecek bombalı araçları garajda bekletiyorlar'

"Canlı bombaların 3'ü Halep'teydi. Diğerleri Rakka'dan geldi. Hepsi yabancı uyrukluydu. Türkiye'ye geçselerdi bunları yakalatacaktım. Türkiye sınırında IŞİD'in kalabalık sınır birlikleri var. Ceyş-ül Hilafe'ye bağlı ölüm timi militanları hazır bulunuyor. Türkiye'de eylem yapmak için Membiç Köyü'nde ağır eğitim alan 25 kişilik tim bulunuyor. Membiç Üniversitesi'nde Rus ve Çeçen intihar birlikleri var. Bunlar tamamen Türkiye'ye eylem yapma hazırlığında. Halep'e bağlı Rai Kasabası, Rael Köyü, Türkmen Berih Köyü, Bablimün, Membiç ve Bab'da bombalı eylemler için araç ve havan gibi mühimmatlar hazırlandı. Araçlar Türkiye sınırında Suran Kasabası arkasındaki köylerde, boş garajlarda bekletiliyor."

'Üç adet f-16'yı uçuşa hazır şekilde Irak'ta tutuyorlar'

IŞİD'in Esad rejiminden aldığı uzun menzilli füzelerin Membiç Köyü'nde olduğunu belirten Çelik, Rakka merkezindeki boş bir fabrika içinde, 'Çeçen Ömer' isimli kişinin üs olarak kullandığı yerde hazırlanan kimyasal maddeler olduğunu kaydetti. Aynı yerin yakınında bir fabrikada kimyasal klor gazı bulunduğunu belirten Çelik, şöyle konuştu:

"IŞİD'in elinde Esad rejiminden alınan 71 uçaktan Tabka Havaalanı'nda faal uçuşa hazır 3 savaş uçağı hazır bekletiliyor. Irak'ta yerini bilmediğim bir bölgede 3 adet F-16 savaş uçağı var."

'Halep'te hidrojen bombası yapılıyor'

"Halep elektrik santralinde güçlü hidrojen bombası yapma çalışmaları var. Mühendisler bu bombanın patlama anında 60 kilometrekarelik alan içindeki canlıları imha gücüne sahip olduğunu söyledi."

'Kimyasal silahlar Kilis sınırına getirildi'

"Türkiye sınırına çok yakın Rai bölgesinde Azerilerin hazırladığı ismini bilmediğim sıvı patlayıcı madde bulunuyor. Türkiye'ye uzun namlulu silah, el bombası, TNT ve Glikon patlayıcı maddesi sokulduğunu biliyorum. Malzemeler 10-20'şer kiloluk çantalar içinde, çoğunlukla Elbeyli üzerinden Türkiye'ye sokuluyor. Ben İstanbul'a giderek Ebu Yahya Şami'nin verdiği 30 bin dolar ile helikopterleri aldım. Bir kaçakçı beni Elbeyli'den Suriye'ye geçirdi. Türkiye'ye karşı eylem söz konusu olunca uçakları 500 metre yukarıdan yere çakarak, kullanılamaz hale getirdim. Ebu Muhammed Kurdi'nin, Türkiye sınırını görüntülemesi üzerine aramızda sorun yaşandı. Bana hırsızlık suçlaması ile iftira attı. Bundan dolayı görevden alındım. Kardeşimi ve ailemi alarak Türkmenlerin yardımı ile kaçak yollardan Türkiye'ye geldim."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir