World Wide Web'in 30. Yılı Kutlu Olsun! İnternetin Hayatımıza Girişi ve Tim Berners-Lee

 > -

Bugün World Wide Web'in Türkçe anlamıyla da Dünya Çağında Ağ'ın 30.  yıl dönümü. Google'ın Doodle yaparak kutladığı yıl dönümü, hepimize bu internetin temellerini oluşturan ''WWW''nin yani World Wide Web'in ne olduğunu, nasıl ve kim tarafından oluşturulduğunu ve ne anlam ifade ettiğini düşündürdü. Hazırsanız Tim Berners-Lee sayesinde 30 senedir hayatımızda olan internetin temellerinin nasıl atıldığını hep beraber bakalım.

Yalnızca 30 yıl içinde her şey bir bilim adamı sayesinde değişti!

Düşünsenize yalnızca 30 yıl! Artık mektuplar yok, her şey elimizin altında. Bir şeyi öğrenmek için ansiklopediler karıştırmak yerine başında ''https://www'' yazan bir linke tıklayarak her şeyi öğrenebiliyoruz. İşte bunu sağlayan kişi İngiliz bir mühendis: Tim Berners-Lee.

Tim Berners-Lee 1989'da Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN laboratuvarlarında HTML işaretleme dilini geliştirerek ''Dünya Çapında Ağ'' (World Wide Web) olarak tanımlanan bilgi paylaşım sistemini kurdu ve aynı zamanda ilk web tarayıcısı yazılımını geliştirdi.

Önce size kısaca bu büyük mühendisin hayatından bahsedelim.

Dünyayı değiştiren bilim insanı, 8 Haziran 1955’te Londra‘da iki matematikçinin çocuğu olarak dünyaya geldi.

Anne ve babası ilk bilgisayarlardan biri olan Mark I’in üretiminde yer almıştı. Tim Berners-Lee, fizik okumak üzere Oxford Üniversitesi'ne başladı. Bu yıllarda “hackerlık” yaptığı için okuldaki bilgisayarları kullanması yasaklandı. Fakat bu bile onu durduramadı. Tim Berners-Lee, eski bir televizyonun parçalarını kullanarak kendisine yeni bir bilgisayar yaptı!

Tim Berners-Lee, Oxford Üniversitesi’nden 1976 yılında mezun oldu. Mezuniyetten sonra Cenevre’de bulunan Avrupa Parçacık Fiziği Araştırma Merkezi CERN’de önce yazılım mühendisi danışmanı sıfatıyla daha sonra 1980'de yazılım mühendisliği danışmanı olarak çalışmaya başladı.

Ama Tim Berners-Lee, CERN’deyken birlikte çalıştığı, dünyanın dört bir tarafından gelen çok sayıda araştırmacının birbirleriyle olan bağlantılarını ve proje bilgilerini hatırlamakta zorlanıyordu. O da kendince bir çözüm buldu:

Tüm bu hatırlayamadığı bilgileri içeren ‘Enquire’ adında bir program yazdı. Her biri birbirine bağlı kişi ve proje bilgileri artık aklında tutmak zorunda değildi, tüm bilgiler yazdığı bu programın sağladığı yedek hafızada tutulmaya başlandı.

Ancak Tim Berners-Lee'nin asıl istediği, tüm dünyada herkesin erişebileceği bir bilgi paylaşım alanı oluşturmaktı.

Çünkü CERN'deki tüm araştırmacıların her türlü doküman ve bilgiye kolayca bir merkez üzerinden ulaşabilmesini istiyordu.

Amacına 5 yıl içinde ulaşacaktı.

1989 yılında CERN laboratuvarlarında HTML programlama dilini geliştirerek (Dünya Çapında Ağ - World Wide Web) www olarak tanımlanan internet üzerinden bilgi paylaşımını kolay hale getiren bilgi paylaşım sistemini kurdu. 

Yalnızca bununla kalmayıp web sayfalarının internetteki sitelere bağlanmasını sağlayan HTTP sistemini yarattı. Otomatik olarak web sayfalarının bulunup izlenmesini, bunlara ek olarak bilgiyi kolayca arayıp bulmaya yarayan yazılımlar geliştirdi.

Tim Berners-Lee bu fikrin aslında bütün dünyayı etkileyecek gerçek anlamda devrimsel bir yenilik olduğunu o günlerde tahmin etmiyordu.

Ancak sonuçlar cidden çok çarpıcı oldu. 

1992 yılında internette yalnızca 50 web sayfası varken, dört yıl sonra bu sayı 40 milyonu aştı. Bu da internetteki trafiğin 341.634 kez büyümesi anlamına geliyordu.

Buluşu üzerinden para kazanmak yerine herkes tarafından ücretsiz bir şekilde kullanılmasını garantilemek için 1994'te World Wide Web Consortium’u (W3C) kurdu.

İnternet ağı ile ilgili standartları dünya çapında belirleyecek açık bir kurum olan W3C'nin hala başkanlığını yürütüyor Tim Berners-Lee. Aynı zamanda MIT’te (Massachusetts Institute of Technology) kıdemli araştırmacı ve Southampton Üniversitesi’nde Bilgisayar Bilimleri Profesörlüğünü yürütüyor.

1999 yılında TIME dergisinin yayınladığı 20. yüzyılın en etkili 100 insanı listesine giren Tim Berners-Lee, birçok ödül ve unvanın sahibi oldu.

İnsanlık kültürüne katkılarından dolayı 2004 yılında kendisine İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth tarafından Sir unvanı verildi.

Twitter'da da en çok konuşulanlar arasına giren World Wide Web hakkında bol bol tweet atıldı.

''Bugün @GoogleDoodles World Wide Web'in 30'uncu yıl dönümünü kutluyor. CEO'muz Jeff Jaffe “Gerçekten her şeyi değiştiren çok az yenilik var, Web, zamanımızın en etkili yeniliğidir” dedi.''

''Bugün World Wide Web 30 yaşında...''

''İnternetin ne kadar değiştiğinden, özellikle mobil internetin ortaya çıkmasından bahsediyoruz. İnterneti telefonunuzda kullanırken çok pahalı olduğu için kesinlikle yasak olduğu günleri hatırlıyor musunuz?''

''30 yıl önce bugün WWW dünyaya geldi.''

2018'de İnternetin Bir Dakikasında Neler Oldu?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir