Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

WikiLeaks: ABD, Fransa Cumhurbaşkanlarını Dinledi

 > 
32PAYLAŞIM

WikiLeaks, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın Fransa cumhurbaşkanlarını dinlediğini iddia etti. İddiaya göre Jacques Chirac, Nicolas Sarkozy ve Francois Hollande dinlendi. İddialarla ilgili olarak Hollande, Fransa Savunma Konseyi'ni acil olarak toplantıya çağırdı.

WikiLeaks tarafından ele geçirildiği belirtilen Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı’na (NSA) ait gizli belgeler, Fransız gazetesi Liberation ve Mediapart’ın internet sitesinde yayınlandı.

WikiLeaks’e göre, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) en az 6 yıl boyunca Jacques Chirac, Nicolas Sarkozy ve Francois Hollande’yi dinledi.

Ayrıca cumhurbaşkanlarının yanı sıra bakanlar, yüksek kademeli bürokratlar, milletvekilleri, diplomatlarla birlikte Fransa’nın eski Washington Büyükelçisi Pierre Vimont’un da dinlenen isimler arasında olduğu aktarıldı. 2007-2012 yılları arasında cumhurbaşkanlığı görevinde bulunan Sarkozy’nin en yakın çalışma ekibinin de dinlendiği, bunların arasında Sarkozy’nin diplomasi danışmanı Jean David Levitte, dönemin Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri ve daha sonra İçişleri Bakanlığı görevinde de bulunan Claude Gueant ve Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bernard Valero’nun bulunduğu kaydedildi.

Yine eski Fransa Ekonomi Bakanı ve şimdiki AB Ekonomi ve Para Politikaları Komiseri Pierre Moscovici’nin de dinlenen isimler arasında olduğu iddia edildi.

HOLLANDE’IN BAŞBAKANLA YAPTIĞI GİZLİ GÖRÜŞME NSA BELGELERİNDE YER ALDI

WikiLeaks tarafından ele geçirilen NSA belgelerinde, en yakın dinleme tarihi Cumhurbaşkanı François Hollande’ın Elysee’ye çıktığı 15 Mayıs 2012’den 3 gün sonraya ait. Hollande’ın seçimlerden hemen sonra dönemin başbakanı Jean Marc Ayrault’la gerçekleştirdiği toplantı NSA belgelerinde yer aldı. Hollande, Ayrault’la, Yunanistan’ın euro bölgesinden çıkışı konusunda Alman muhalefeti ile gerçekleştirilebilecek gizli görüşmelerden bahsettiği kaydedildi.

WikiLeaks’ın ortaya çıkardığı belgeleri yayınlayan Mediapart internet sitesi, dinlemenin 2006 ile 2012 arasında gerçekleştiğini, ancak daha önce başlayıp halen devam etme ihtimalinin de bulunduğunu duyurdu. İnternet sitesinde yer alan haberde, “Amerika’nın kendi müttefikleri de dahil dünyayı dinlediği herkesin malumu. Ancak bu sefer dinlemeler resmi belge ile kanıtlandı” ifadelerine yer verildi.

DİNLEMELERDE ABD’NİN PARİS BÜYÜKELÇİLİĞİ ŞÜPHESİ

Dinlemelerin nasıl gerçekleştiği ise tartışmaya yol açtı. Fransız medyası, Paris’te Elysee Sarayı’na yakın bir konumda bulunan Amerika Büyükelçiliği’nin üst katına kurulmuş bir sistemle ya da Almanya’nın yardımıyla dinlemelerin gerçekleştirilmiş olabileceğini ileri sürüyor.

HOLLANDE SAVUNMA KONSEYİ’Nİ TOPLADI

Hollande iddialarla ilgili olarak Savunma Konseyi'ni acil toplantıya çağırdı. Konsey toplantısının ardından yazılı bir açıklama yapıldı. Olayı ‘kabul edilemez’ olarak niteleyen Savunma Konseyi, bu konuda ABD ile Fransa arasında 2013 sonunda, casusluk iddialarının ilk açıklanmaya başladığı dönemde görüşmeler yapıldığını anımsattı.

Ayrıca Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın ABD’ye 2014’teki ziyaretinde de konunun gündeme geldiği belirildi. ABD’li yetkililerin o dönemde de konuya dair bazı açıklamalar yaptığını hatırlatan Konsey, bu açıklamaların hatırlanması ve dikkatle değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Konsey, Fransa’nın çıkarlarını ve güvenliğini tehlikeye atacak hiçbir davranışa müsamaha göstermeyeceğini vurgulayarak, kontrol ve güvenliğini artıracak adımlar attığını söyledi.

Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada ABD'li yetkililerin bu tip konulara ilişkin taahhütlerine uymaları gerektiğine işaret edilerek, Fransa'nın güvenliğini ve çıkarlarını tehdit edecek herhangi bir faaliyete izin verilmeyeceği kaydedildi.

İddiaların ardından henüz Washington'dan konuya dair bir açıklama yapılmış değil.

NSA sözcüsü Ned Price ise yaptığı kısa açıklamada "Suçlamalar üzerine yorum yapmıyoruz. NSA'nın genel politikası ulusal güvenlik meseleleri söz konusu olmadıkça uluslararası alanda dinleme yapılmasına izin vermez" dedi.

CHA, BBC Türkçe ve Al Jazeera

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir