Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türk Lirası Bildiğiniz Gibi: Rekor Serisi Sürdü ve Dolar 4.50'yi Gördü

 > 
59PAYLAŞIM

Dolar/TL'de, iç ve dış dinamiklere bağlı olarak yükseliş devam etti. Gelişmekte olan ülke para birimlerinde bir süredir yaşanan satış baskısı bugün hafiflerken Türk lirasındaki değer kaybı sürdü ve dolar/TL 4.50 seviyesini aştı. Euro ise 5,32'in üzerine çıkarak yeni zirveyi test etti. Doların rekor serisini sürdürmesi ve 4.50'yi aşmasıyla birlikte TCMB'den 'Gerekli adımlar atılacaktır" açıklaması geldi. Ardından Erdoğan'ın TCMB Başkanı Çetinkaya ile bir araya geleceği haberi basına yansıdı. Peş peşe yaşanan gelişmelerin ardından kur, yönünü aşağı çevirdi ve 4.41-4.43 bandında dalgalanmaya başladı. 

Bugün 4.46 seviyelerinde güne başladıktan sonra yükselişe geçen dolar/TL, 4,50 seviyesine kadar yükseldi. Euro ise 5,32 zirvesine ulaştı.

Bu verilere göre TL'deki değer kaybı yüzde 1'i aştı ve gelişmekte olan ülkeler arasında bugün de en çok değer kaybeden para birimi oldu.

Dolardaki rekorların ardından öğlen TCMB'den piyasaya kısa bir mesaj geldi: 'Gerekli adımlar atılacak'

Merkez Bankası'ndan yapılan yazılı açıklamada sağlıksız fiyat oluşumlarının yakından izlendiği belirtilerek "Gelişmelerin enflasyon görünümü üzerindeki etkileri de dikkate alınarak gerekli adımlar atılacaktır" denildi. 

Açıklamanın ardından Türk Lirası, kayıplarının bir kısmını geri verdi ve  ilk tepki olarak 4.45 seviyesine geriledi.

Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya ile bir araya geleceği açıklandı.

Business HT'nin aktardığı bilgiye göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomiden sorumlu bakanlar ve Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya ile AKP Genel Merkezi'nde bir araya geldi.

Toplantıya Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan da katıldı.

Genel Merkez'deki toplantıdan ilk ayrılan isimler Ağbal, Şimşek ve Elvan oldu. Erdoğan, Zeybekci ve Çetinkaya toplantıya devam etti. 

Bu toplantı 2 hafta içinde ekonomi yönetiminin yaptığı üçüncü toplantı oldu.

CHP Genel Sekreteri Hamzaçebi, sosyal medyada görüşmeyi eleştirdi ve teamüllere aykırı olduğunu vurguladı.

Reuters’a konuya ilişkin bilgi veren bir yetkili, toplantının gündeminin İran ile daha önce imzalanan yerel para birimi ticareti anlaşması olduğunu söyledi.

Öte yandan Türk lirası bu yıl dolar karşısında yüzde 15'e yakın değer kaybetti.

Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları da piyasalar üstünde baskı yaratmıştı.

Türk Lirası Negatif Ayrıştı ve Zayıf Görünüm Sürüyor: Dolar ve Euroda Yeni Rekor - onedio.com
Türk Lirası Negatif Ayrıştı ve Zayıf Görünüm Sürüyor: Dolar ve Euroda Yeni Rekor - onedio.com

Dolar/TL dün 4.4752 seviyesini görerek tarihi zirveyi test ederken Euro da 5.30 ile zirve seviyeye yükselmişti. Gelişen ülke piyasa para birimlerinin neredeyse tamamı da dün dolar karşısında değer kaybetti. Küresel etkilerin yanı sıra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın para politikasına ilişkin mesajları da doların Türk lirası karşısında yükselişinde etkili oldu.

Dolar/TL atılan binlerce tweet ile sosyal medyanın başlıca gündemlerinden biri olmayı sürdürüyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir