Görüş Bildir

Üniversite Kütüphaneleri Bomboş: 105 Üniversitede Öğrenci Başına 5 Kitap Düşmüyor

Haberler
> Üniversite Kütüphaneleri Bomboş: 105 Üniversitede Öğrenci Başına 5 Kitap Düşmüyor

YÖK'ün hazırladığı rapora göre, Türkiye'deki 105 üniversitede öğrenci başına düşen kitap sayısı 5'in altında. Akdeniz, İzmir Demokrasi, Giresun ve Celal Bayar üniversitelerinde ise öğrenci başına bir kitap dahi düşmüyor.

Birgün gazetesinden Mustafa Kömüş'ün haberine göre, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından açıklanan 2018 Yılı İzleme ve Değerlendirme Raporları üniversitelerin durumunu çarpıcı bir şekilde gözler önüne serdi. Rapora göre, üniversitelerde öğrenci başına düşen basılı kitap sayısı oldukça düşük. 105 üniversitede öğrenci başına düşen basılı kitap sayısı 5’in altında. 4 üniversitede ise öğrenci başına bir kitap dahi düşmüyor.

İzmir Demokrasi Üniversitesi'nde öğrenci başına yalnızca 0,4 kitap düşüyor

İzmir Demokrasi Üniversitesi'nde öğrenci başına yalnızca 0,4 kitap düşüyor

Bu sayı Orta Doğu Teknik Üniversitesi'inde (ODTÜ) 18, Boğaziçi Üniveristesi’nde ise 31,9. Ayrıca son yıllarda uluslararası kuruluşların üniversitelere verdikleri puanlarda üst sıralarda yer alan Koç Üniversitesi’nde öğrenci başına 34,7, Sabancı Üniversitesi’nde ise 22 kitap düşüyor.

Öğrenci başına 5’in altında kitap düşen üniversiteler👇

Öğrenci başına 5’in altında kitap düşen üniversiteler👇

'Araştırma yapmak istediğimizde kitap bulamıyoruz'

'Araştırma yapmak istediğimizde kitap bulamıyoruz'

Öğrenci başına 0,8 kitabın düştüğü Akdeniz Üniversitesi öğrencisi Yunus Yanık kütüphanenin oldukça yetersiz olduğunu belirterek yaşadıkları sorunu şu şekilde aktardı:

'Ödevlerimiz için araştırma yapmak istediğimizde kitap bulamıyoruz. Herhangi bir konuyu merak edip kütüphaneye bakmak istesek bile yetersiz kalıyor. Vize ve final zamanlarında yaşanan kalabalık dolayısıyla çalışacak masa bulamadığımız oluyor.'

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
87
40
17
4
3
3
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?