Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ukrayna Hakkında Hafızanın Bir Köşesine Atmalık 9 Bilgi

-
Abone ol

1. Dünyanın en büyük ayçiçeği yağı üreticisidir.

Ülkenin toprakları tarım açısından çok verimli, ülkenin bayrağı da buna uygun olarak sarı buğday-ayçiçek tarlalarını ve mavi gökyüzünü simgeliyor. Tahıl, şeker ve balda Avrupa'nın en büyük üreticileri arasında yer alıyor.

2. Euro 2012 sayesinde modern havalimanlarına sahiptir.

Turnavanın yapıldığı şehirlerdeki (Lviv, Kiev, Kharkiv, Donetsk) havalimanları sıfırdan yapılmıştır. İç savaş sırasında ise Donetsk havalimanı ciddi zararlar görmüştür.

3. Ülkenin kuzeyi baştan başa trenle 20 saatte geçilebilir.

Şehirler arası ulaşım için imkan varsa tren yolculuğu hem daha dakik, hem de daha güvenlidir. Şu site üzerinden tren biletleri satın alınıp bastırılarak yolculuk gerçekleştirilebilir.

4. Son yıllarda büyük şehirlerde yeni ve modern binalar inşa edilmektedir.

Şehirlerde yerleşim için Sovyet döneminden kalma dikdörtgen büyük binalar hakim olsa da, son yıllardaki değişimle birlikte yeni siteler inşa edilmeye başlanmıştır.

5. Birçok market, büfe ve kasap cadde kenarlarındaki konteynerlerde hizmet vermektedir.

Kış şartları da düşünülerek vitrinleri minimumda tutulmuştur. Dışarıdan kapalı olarak düşündüğünüz yerin kapısından girdiğinizde kocaman marketlerle karşılaşabilirsiniz.

6. İçki Avrupa'ya göre ucuz, bize göre çok ucuzdur.

Örnek olarak yerli votkalarının 1 litresini 2017 itibariyle 10 tl'ye alabiliyorsunuz. Yüksek alkollü içecekler saat 11:00-22:00 arasında satın alınabiliyor.Alkol tüketmek istemeyenler ise oraların şırası "kvas"ı sokak satıcılarından deneyebilir.

7. Şehir merkezlerinde kahve satan irili ufaklı birçok nokta bulunur.

Ufacık durak büfesinden bile espresso makinesiyle yapılmış kahve (kava) satın alabiliyorsunuz.

8. Şehir içi ulaşımda troleybüsler yaygın ve ucuzdur.

Emekli ve engelliler için de ücretsiz olduğundan haliyle en yoğun toplu taşıma araçları troleybüsler oluyor. Çok eski troleybüslerin yanı sıra, yeni modeller de kullanılmaktadır.

9. Güzel restoranlarda, dünya mutfağından kaliteli örnekler bize göre ucuza bulunur.

Özenli dekora ve atmosfere sahip restoranlarda; güzel yapılmış pizzaları, suşileri bize göre çok makul fiyatlara yiyebilirsiniz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ukrayna_eglence

Ukrayna tüm dünyada gece hayatı ve eğlence kültürü ile nam salmıştır. Siz de dolu dizgin akan Ukrayna gecelerini keşfetmek istiyorsanız, eğlence paketlerimizden uygun olanı seçebilirsiniz. Ayrıca turun ne zaman yapılacağı ve kaç gün süreceği tamamen size kalmış.

Görüş Bildir