Görüş Bildir
Haberler
Tutuklu Sanık Kalmadı: İki Yıl Önce Bugün, Aladağ'da 11 Çocuk ve Bir Eğitmen Yanarak Can Vermişti

Tutuklu Sanık Kalmadı: İki Yıl Önce Bugün, Aladağ'da 11 Çocuk ve Bir Eğitmen Yanarak Can Vermişti

Adana Aladağ'daki yurt faciasının üzerinden iki yıl geçti. Süleymancılar cemaatine ait kız yurdunda çıkan yangında 11 çocuk ve bir eğitmen olmak üzere 12 kişi hayatını kaybetmişti.  Yangında ihmali olduğu iddiasıyla 7’si tutuklu 14 sanık hakkında dava açıldı. Ancak aradan geçen süreçte bütün tutuklu sanıklar tahliye edildi. TBMM önünde toplanan acılı aileler ise bir kez daha 'adalet istiyoruz' dedi.

Aladağ’da 29 Kasım 2016’da meydana gelen olayda, ortaokulda okuyan kız öğrencilerin kaldığı, ’Süleymancı’ cemaatine ait özel kız öğrenci yurdunda, elektrik kontağından yangın çıktı. Yangında yurtta kalan eğitmen Fatma Canatan, yurt müdürü Cumali Genç’in kızı Sare Betül Genç, 8’inci sınıf öğrencileri Sema Nur Aydoğdu, Zeliha Avcı, Sevim Köylü, 7’nci sınıf öğrencileri Gamze Bagir, Sümeyye Yetim, İlknur Maden; 6’ıncı sınıf öğrencisi Nurgül Pertlek, 5’inci sınıf öğrencileri Bahtınur Baş, Tuğba Aydoğdu ve Cennet Karataş hayatını kaybetti.

3 bilirkişi raporu da birbiriyle çelişiyor

3 bilirkişi raporu da birbiriyle çelişiyor

DHA'nın aktardığına göre, bilirkişiler tarafından hazırlanan olay yeri inceleme tutanağında, yangına eskimiş olan elektrik şalterinin yol açtığı, kilitli olduğu öne sürülen yangın merdiveni kapısının kapı kolu olmadığı, ayrıca yönetmelik dışına çıkılıp ısıya dayanıklı olmayan PVC kapı takıldığı, binanın bayındırlık şartnamelerine uygun olmadığı, acil çıkış kapıları bulunmadığı, camların demirler kesilerek açılabildiği yer aldı. Daha sonra 2 bilirkişi raporu daha hazırlandı. Ancak 3 bilirkişi raporunun da birbiri ile çelişmesi çocukları ölen ailelerin tepkisine neden oldu.

5’er yıldan 12’şer yıla kadar hapis cezası talep edildi

5’er yıldan 12’şer yıla kadar hapis cezası talep edildi

Aladağ Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında yurt yangınıyla ilgili olarak, kızı da ölen yurt müdürü Cumali Genç, Aladağ Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği Başkanı İsmail Uğur ile dernek yöneticileri Ramazan Keleş, Ramazan Dede, Mustafa Öztaş, Mahir Kılınç ve yurt çalışanı Mahmut Deniz tutuklandı. Davada daha sonra sanık sayısı 14’e ulaştı. Sanıklar hakkında, ’Taksirle ölüme sebebiyet vermek’ suçlamasıyla 5’er yıldan 12’şer yıla kadar hapis cezası istendi.

Sanıklar itfaiyeyi suçladı

Sanıklar itfaiyeyi suçladı

Kozan Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan sanıkların bazıları ara kararla tahliye edilip, itiraz üzerine tekrar tutuklandı. Sanıklar, itfaiyeyi geç gelmekle ve yurdun üst katlarına ulaşacak merdiveni olmaması nedeniyle suçladı. Çocukları ölen ve yaralanan aileler ise, o dönemde kendilerini yangının çıktığı yurda, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri tarafından yönlendirildiğini söyledi. Aladağ Belediye Başkanı Mustafa Akgedik ise o dönemde ilçedeki itfaiye teşkilatının yetersiz olduğunu savundu.

Tutuklu yargılanan son 2 sanık da tahliye oldu

Tutuklu yargılanan son 2 sanık da tahliye oldu

Son olarak 7 Eylül 2018’de görülen duruşmada tutuklu kalan 2 sanık Yurt Müdürü Cumali Genç ile Aladağ Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği Başkanı İsmail Uğur da tahliye edildi. Davada tutuklu sanık kalmadı. 12 kişiye mezar olan yurt ise geçen yıl yıkıldı. Tutuksuz sanıklar 17 Ocak 2019’da Kozan Ağır Ceza Mahkemesi’nde tekrar hakim karşısına çıkacak.

Hayatını kaybeden çocukların aileleri Meclis önünde adalet istedi

Hayatını kaybeden çocukların aileleri Meclis önünde adalet istedi

Öte yandan yangın faciasında çocuklarını kaybeden acılı aileler TBMM önünde 'adalet' çağrısı yaptı. Sputnik'ten Yurdagül Şimşek'in aktardığına göre,CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Aladağ yangının yıldönümünde, dava süreçlerini takip eden eski CHP Milletvekili Sosyal Haklar Derneği Başkanı Melda Onur ve yangında yaşamını yitiren çocukların aileleri ile birlikte TBMM'de basın toplantısı düzenledi. CHP Grup Başkanvekili Özkoç, yangında hayatını kaybeden çocuklardan Cennet'in günlüğünden bir bölümü okudu ve ardından şunları ifade etti:

'Cennet 29 Kasım 2016'da kendisi gibi pırıl pırıl 11 arkadaşıyla beraber Süleymancıların yaptığı kaçak yurtta yanarak hayatını kaybetti. Aradan 2 yıl geçti. Cennet yok. Onunla birlikte yanan çocuklar yok. Ama sorumlular ellerini kollarını sallayarak dolaşıyorlar. Cennetin annesi babası, ölen çocukların anne babaları o günden sonra her gün yanıyorlar. Onlar şimdi Sosyal Haklar Derneği'nden avukatlarıyla beraber adalet hiç olmazsa başka çocuklar yanmasın hiç olmazsa başka acılar yaşanmasın diye hayatlarını sürdürüyor.'

"Çocuklarımızı yurda veren İl ve ilçe milli eğitim müdürlerini görevden bile almadılar"

"Çocuklarımızı yurda veren İl ve ilçe milli eğitim müdürlerini görevden bile almadılar"

Özkoç, daha sonra mikrofonu Aladağ yangınında hayatını kaybeden çocukların ailelerine bıraktı. Mustafa Avcı, 'İlçe Milli Eğitim Müdürü bizi Süleymancıların yurduna vererek bizim çocuklarımızı oracıkta yaktı. İl Milli Eğitim Müdürü de 'Çocuklarınız Kozan'da olsa dahi yanardı' diye tepki yaptı. Ondan sonra elini kolunu sallaya sallaya ortalıkta geziyor. İl, ilçe milli eğitim müdürlerini görevden bile almadılar. Çocuklarımızı Süleymancılar yurduna onlar verdiler. Oracıkta yaktılar. Avukatlarımızı, bizi duruşmada konuşturmuyorlar. Dışarı atıyorlar. Suçlular elini kolunu sallayarak dolaşıyor. Biz adalet istiyoruz' dedi.

Ahmet Yetim ise çocuklardan birinin yanarak kaybolduğunu, birinin de yanarak kurtulduğunu ifade ederek, 'İki yıl oldu. İki yıldan beri bir karar verilmedi. Tek isteğim adalet. Geride kalan eşlerin dostların çocuklarının başına bir iş gelmesin. Bizim başımıza geldi. Biz bu çocuklar için 3-5 sefer İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Aktaş'ın yanına gittim. Bu çocuklar nereye dedim. 147'leri aradım. Bana kimse cevap vermedi. Ben çocuklarımı Süleymancıların yurduna vermezdim. Mehmet Aktaş bana 'Çocuğunu özel yerde okutacaksan ev kirala okut' dedi. Bende bu güç yok. Ben de 10 yaşında bir çocuğu kime güveneyim. Benim güveneceğim tek devlet. Ben adliye kapısından çıkarken adamlar yumrukla üstüme yürüyor. Böyle adalet olur mu?' diye konuştu.

Ayrıca bakınız 👇

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Deneri

Az önce TV'de gördüm. Ak partili OSMAN MESTEN meclis kürsüsünden ''bu kadar çok öğrencinin olduğu bir yerde bu tarz şeyler OLABİLİR'' dedi. Bakın bu bir katl... Devamını Gör

PINAR

kesinlikle.

PINAR

nerdeyse adalet arayan ceza alacak bu lanet sistemde. ölen çocuklar için bizim ciğerimiz yandı aileler ne yapsın! İktidarından muhalefetine, binayı yapanında... Devamını Gör

WantonNovelSMYRNA

Acaba Bilal oğlan o yurtta yanarak can verseydi ne derdi Beyefendi HaSretleri (Hysytszleri)