Aladağ'daki Yurt Yangınında Ölen Cennet'in Günlüğünden: 'Ben Okursam Kardeşlerimi de Okuturum'

 > 
334PAYLAŞIM

Adana’ın Aladağ ilçesindeki öğrenci yurdunda 29 Kasım 2016 yılında çıkan yangında 11 çocuk ve 18 yaşında bir eğitmen hayatını kaybetmiş, 24 çocuk da yaralanmıştı. Yangının ardından ihmaller zinciri olduğu ortaya çıkmıştı. Yangında yaşamını yitiren ortaokul öğrencisi Cennet Karataş’ın ailesi, yangında can veren çocuğun günlüğünden okul açılmadan kaleme aldığı bir sayfayı paylaştı.

Süleymancılar Cemaati tarafından işletilen yurttaki yangınla ilgili bir bilirkişi raporunda, personelin yangın eğitimi almış olması halinde facianın önlenebileceği belirtilmiş, sorumluların bazılarının asli, bazılarının tali kusurlu olduğu kaydedilmişti.

Yangınla ilgili açılan soruşturmada 'kınama ve maaş kesme cezası' verilmişti

12 Kişi Yanarak Can Vermişti! Aladağ Yangınında İlçe Milli Eğitim Müdürüne Kınama, Memura Maaş Kesme Cezası - onedio.com
12 Kişi Yanarak Can Vermişti! Aladağ Yangınında İlçe Milli Eğitim Müdürüne Kınama, Memura Maaş Kesme Cezası - onedio.com

Aladağ’daki davayı takip eden Sosyal Haklar Derneği #Aladaga1kala etiketi ile ailesinin izniyle Cennet’in günlüğünden bir sayfa paylaştı.

İşte Cennet’in günlüğündeki o sözler:

“Bugün okula gitmem için 8 günüm kaldı. 4. sınıfı bitirdim. 5.sınıfa geçtim. Aladağ’a Süleymancılara gidiyorum. Annem ve babam benim için her şeyi yapıyor. Benim okumam için her şeyi yapıyorlar. Ben de okumak için her şeyi yapıyorum. Eğer ben okursam kardeşlerimi de okuturum. Okumak için elimden gelen imkânları değerlendireceğim.”

Yargılama sürecinde kaç kişi tutuklandı?

Aladağ Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında yurt yangınıyla ilgili olarak, ilk etapta derneğin yöneticileri ve yurt müdürü dahil yedi kişi tutuklandı. Daha sonra dört kişi tahliye edildi, avukatların itirazı üzerine tekrar tutuklandılar. Ardından tekrar tahliyeler oldu ve şu an hapiste biri yurt müdürü, diğeri de dernek başkanı olmak üzere iki kişi tutuklu bulunuyor.

Bugün davanın 5. duruşması görülüyor. Duruşmada son tahliyelere dayanak olan bilirkişi raporu görüşülecek.

Cennet'in günlüğünden paylaşılan sayfa sosyal medyanın da gündeminde...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir