Görüş Bildir
Haberler
Türkiye'de Koronavirüsten Can Kaybı 98 Artarak 1006 Oldu

Türkiye'de Koronavirüsten Can Kaybı 98 Artarak 1006 Oldu

Sağlık Bakanı Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, 'Son 24 saatte vaka sayısı 4 bin 747, vefat sayısı 98 oldu, toplam vefat sayısı 1006'e ulaştı.' dedi. Toplam vaka sayısının 47 bin 29'a ulaştığını söyleyen Koca, bugün itibarıyla yapılan test sayısının ise 307 bin 210 olduğunu açıkladı. Koca, Türkiye'de iyileştikten sonra yeniden virüse yakalanan hastanın olmadığını da söyledi.

Bakan Koca'nın açıklamaları 🎥

Sağlık Bakanı Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası salgının Türkiye'deki seyri ile ilgili olarak açıklama yaptı.

Sözlerinin başında 'Sözlerimi özellikle şahsınız için söylediğimi kabul edin. Mukaddes Hanım teyze, beni karşılıklı konuşuyormuş gibi dinleyin. Sevgili genç arkadaşım Can, telefonda konuşuyormuş gibi beni dinle' diye başlayan Koca, devamında; 

 • 'Türkiye'deki toplam sağlık personeli sayısı 1 milyon 611 bin 635'tir. Yoğun bakım konusunda Avrupa'nın en şanslı ülkeyiz, ülkenizin sağlık altyapısına güvenin. 2.423 hastamız iyileşerek taburcu edildi. Sağlık ordumuza güvenin' ifadesini kullandı.

Koca, şunları kaydetti:

Koca, şunları kaydetti:
 • 'O kendine çok dikkat eden biri, koronavirüs ona bulaşmış olamaz' demeyin. Virüs her insana bulabilir. Bize ayrıcalık tanıyacak tek şey tedbirdir. Tedbirli olun.

 • Artık nisan ayındayız. Güneşin, canlanan doğanın cazibesi sizi dışarı davet edecek. Sokakların çekiciliğine direnmek zorundayız. Hastalığı kontrol altına aldığımız anda, özlediğimiz hayatın güneşi doğmaya başlayacak.

 • Vekillere seslenmek istiyorum, sağlık camiası olarak uzun yıllardır süregelen bir sorunumuz var. Hekimlerimizin diğer birçok personelimizin uğradığı şiddet pek çok kez haber oldu. Yasalar caydırıcılıktan uzak kaldı. Yüce Meclis, beklediğimiz adımı atmış durumda. Cezaların caydırıcı sertlikte olması baştan beri Cumhurbaşkanımızın da talebidir. Sağlık çalışanlarımızın önemli bir kısmının koronavirüs mücadele ettiği günlerde, şiddetin asla bağışlanması düşünülemez. 

 • Sizlerden istirhamımız bu tasarının her vekilin evet oyuyla yasalaşmasıdır. Meclisimizden personelimiz için bir kalkan istiyorum. Meclis yasayı oy birliğiyle çıkarırsa bizler meclisimizi yürekten alkışlayacağız.

Son 24 saatte 98 kişi öldü, 4 bin 747 yeni vaka tespit edildi

Son 24 saatte 98 kişi öldü, 4 bin 747 yeni vaka tespit edildi
 • Toplam test sayımız 307 bin 210 oldu. Bugün 30 bin 864 yeni test yaptık. 4 bin 747 yeni vakamız var. Bugün vefat eden 98 vatandaşımızla beraber toplam vefat sayımız 1006 oldu. Bugün iyileşen 281 vakamızla beraber 2 bin 423 hastamız iyileşti.

 • Test sayımız 30 bine yaklaşmıştı, 30 bin önümüzdeki hafta için belirlediğimiz hedefti, bugün aşmış olduk. Test sayımız arttıkça vakaları daha erken tespit ediyoruz. Riski kontrol altına alma gücümüz her geçen gün artıyor. Aldığımız tedbirler çerçevesinde hayatı kolaylaştırmak istiyoruz. 

 • Maskeye ihtiyacı olan vatandaşlarımıza ücretsiz ulaştırmaya başladık. Bu konuda üzerine düşen sorumluluğu gönüllü olarak üstlenen Türk Eczacılar Birliği'ne özellikle teşekkür ediyorum.

 • Geçen toplantıda Türkiye olarak erkenden kullanmaya başladığımızı belirttiğim ilaçların faydasından daha fazla emin olduğumuzu söylemek isterim. 

 • Yoğun bakıma ihtiyaç duyan hastamız giderek azalıyor. Vaka sayısına göre ölüm oranı yüzde 2,15'tir. Nüfusu 10 milyonu aşan ülkeler arasında Türkiye 12. sırada yer almaktadır.

"Önümüzdeki 2 hafta çok önemli"

"Önümüzdeki 2 hafta çok önemli"
 • Bir söz vardır, hepimiz diğerinin bir uzvu gibidir. Kendimizi korumanın yolu başkasına dikkat ve ihtimamdan geçer. toplumda çok yüksek bir duyarlılık vari teşekkür ediyorum. Millet, devlet el birliğiyle biz bu koronayı mutlaka yeneceğiz.

 • İstanbul özelinde seyrin nasıl gittiğini az önce rakamlarla konuştuk. Taramayı giderek artırdığımız bu dönemde vaka sayısının artışı doğal. Sosyal izolasyonu korumak zorundayız, önümüzdeki 2 hafta çok önemli.

 • Sağlık çalışanlarımız yönelik şiddet konusunda vatandaşlarımızın yaklaşımı daha farklı. Günde ortalama 40 olay görüyorduk, azaldığını söyleyebilirim.

"İyileşme hızında başarı grafiğimizi koruyoruz"

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Valeria Valerian

öyle bir yönetimimiz var ki!!! insanlarına 1 ay değil 15 gün bakabilecek kapasitesi maalesef ki yokkkkk. karantina yapacak güçleri yok. öyle ki 5 gün 5 maske... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

Kardeşim kimseye suç atma bu onlara oy verenler yüzünden değil sesimizi çıkarmadığımız için bu halde bu ülkenin yarısından fazlası bu adamlara karşıyken bunl... Devamını Gör

Ziya Akbaş

Lafı gevelemeyin... Toplam vakada 9., günlük vakada 3., toplam ölümde 11., günlük ölümde 8. sıradayız... İyileşen hasta sayısında da 14. yüz. Yok artış yavaş... Devamını Gör

Başar Demirsoy

"Bu atağı da gol yiyerek savuşturduk" diyen 8-0'lık İngiltere - Türkiye milli maçını anlatan spiker gibi.