Türkiye'de Adalet Sistemine İnancımızı Sarsacak İç Sızlatan Nedenler

2.8bPAYLAŞIM

Her gün neredeyse yeni bir tecavüz olayı ile güne başlıyoruz. Elbette ki bu tecavüz olaylarının sonucunda yıllarca süren yargılamalar oluyor. Peki bu yargılamalar sonucunda adaletli kararlar veriliyor mu? Bazı kararlar ve gerekçeleri var ki bazen insan olduğumuzdan bile utanıyoruz. Bizde bu kararları sizler için derledik.

1. 2002 yılında 13 yaşındaki genç kıza 26 kişi tecavüz etti ve sanıkların çoğuna "iyi hal indirimi" uygulanarak 4 yıl 2 ay ceza verildi.

Mardin'de 2002 yılında gerçekleşen olayda 13 yaşındaki genç bir kız 26 kişinin tecavüzüne uğradı. N.Ç'ye tecavüz eden 26 sanığa da "iyi hal indirimi" uygulandı. Tecavüzcüler 4 yıl 2 ay, 4 yıl 10 ay gibi komik cezalar aldı.

Cumhuriyet 

2. 4.5 yaşındaki çocuğuna 1.5 yıl boyunca tecavüz etti. Anneye "Kocana iftira atma" denildi. Baba ise tutuksuz.

4.5 Yaşındaki Kızına 1.5 Yıl Tecavüz Etmiş! Peki 'Nasıl Olur da Bu Aşağılık Yaratık Tutuklu Değil?' - onedio.com
4.5 Yaşındaki Kızına 1.5 Yıl Tecavüz Etmiş! Peki 'Nasıl Olur da Bu Aşağılık Yaratık Tutuklu Değil?' - onedio.com

"Anne, 4. evre kolon kanseri. O, kemoterapideyken ya da kemoterapinin etkisiyle evde baygın yatarken, baba, öz kızına cinsel istismarda bulunuyor"

3. Isparta'da kaçırdığı genç kadına tecavüz etmek isteyen Mustafa G'ye mahkeme "Tecavüz girişimi başarısız" olması nedeniyle 4 yıl 2 ay'a düşürüldü. Yattığı süre nedeniyle de tahliye edildi.

Mustafa G. abisi ve amcasının oğullarıyla birlikte 19 yaşındaki genç kadını kaçırdı ve tecavüz etmek istedi. Ancak genç kadın direndi. Aylar sonra dava açılan kişiler genç kadının "bekareti bozulmadığı" ve "tecavüz girişimi başarısız" olduğu için tahliye edildi.

Ensonhaber

4. Celal Eripek eşi Remziye Eripek'i sopa ile döverek öldürdü. 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılan Eripek, yattığı süre göz önünde bulundurularak tahliye edilidi!

Bağcılar'da yaşanan olayda Celal Eripek para mevzusu nedeniyle eşi Remziye Eripek ile tartıştı. Daha sonra Remziye Erpiek'i sopa ile döverek öldürdü. Mahkeme "Taksirle ölüme neden olma" suçundan 3 yıl 4 ay ceza verdi fakat yattığı süreye bakılarak tahliye etti. 

Verilen ceza zaten azken bir de üstüne tahliye etmek?

Gazetevatan

5. 2008 yılında bir kadın içkisine ilaç katılarak toplu tecavüze uğradı. Kadın şikayetçi oldu ve dava açıldı. 2012 yılında sonuçlanan davada Adli Tıp'ın gerekli araştırmaları yapmaması nedeniyle zanlılar beraat etti.

Ankara'da içkisine ilaç katılarak tecavüze uğradığını söyleyen kadının davası 2012 yılında sonuçlandı. Sonuçlandı fakat Adli Tıp'ın delilleri yok sayması ve bazı incelemeleri yapmaması sonucunda zanlılar beraat etti. 

Birgün

6. Genç kadın tecavüze uğradığını söyledi. Ölümle tehdit edildi. "Yeterli delil olmadığından" tecavüzden dava açılmadı.

Tecavüz, Ölümle Tehdit ve Şiddet Karşısında Yargının Kararı: 10 Taksitle 10 Bin Lira Para Cezası - onedio.com
Tecavüz, Ölümle Tehdit ve Şiddet Karşısında Yargının Kararı: 10 Taksitle 10 Bin Lira Para Cezası - onedio.com

7. Şizofreni hastası genç kadına 2 kişi tarafından tecavüz edildi ve para karşılığı başka erkeklere "satıldı." "Atılı suçların unsurları oluşmadığı" gerekçesiyle de beraat kararı verildi.

İzmir'de gerçekleşen olayda şizofreni hastası genç bir kadın 2 kişinin tecavüzüne uğradı. Ve bu da yetmiyormuş gibi erkeklere para karşılığında satıldı. Mahkeme yine türlü türlü gerekçelerle zanlıların beraatine karar verdi. 

Cumhuriyet

8. Zihinsel engelli kadına 5 kişi tecavüz etti ve durum kadının hamile kalması sonucunda anlaşıldı. Mahkeme kadının "bağırmadığını" iddia ederek 5 kişi için beraat kararı verdi!

Gerekçe 'Bağırmamış' Olması! Zihinsel Engelli Sinem'e Tecavüz Eden 5 Kişi Serbest Bırakıldı... - onedio.com
Gerekçe 'Bağırmamış' Olması! Zihinsel Engelli Sinem'e Tecavüz Eden 5 Kişi Serbest Bırakıldı... - onedio.com

%50 zihinsel engelli olan kadın 5 kişinin tecavüz etmesi sonucunda hamile kaldı. Durum anlaşıldıktan sonra da dava açıldı. Fakat mahkemede skandal bir karar verildi. Heyet kadının "bağırmadığını" iddia ederek tecavüzcüler için beraat kararı verdi.

9. Mardin'de sosyal medya üzerinden tanıştığı kadına iki kez tecavüz ettiği iddiasıyla yargılanan polis memuru "Delil Yetersizliği" nedeniyle beraat etti.

Polis memuru kadının kendi rızasıyla ilişkiye girdiğini söylese de tecavüze uğrayan kadın bunu yalanlayarak ceza almasını istediğini söyledi. Fakat mahkeme "delil yetersizliği" nedeniyle beraat kararı verdi.

BBC

10. Zihinsel engelli erkek çocuğa tecavüz eden sanık erken boşalma nedeniyle eylemine devam edemediği için "Basit Cinsel İstismar" suçundan 6 yıl 8 ay ceza verdi.

Tecavüz eylemini gerçekleştirken sizce erken boşaldığı için eylemi yarım kalan birine indirim uygulaması doğru mu? 

Cumhuriyet

Bazı mahkemelerin verdiği cezaları gördünüz. Ve bu cezaların da ne yazık ki herhangi bir caydırıcılığı yok...

Caydırıcılığı olmadığı gibi bu tarz iğrenç söylemler 👇 ve cezasızlık, tecavüzü tam anlamıyla sıradanlaştırıyor.

Yapılacak şey aslında çok basit! Tecavüzü söylemleriyle teşvik eden ya da bu eylemi gerçekleştiren kişilere ağır yaptırımlar uygulanmalı...

Peki son olarak soralım. "Yarım kaldı" diyerek savunma yapana mı yoksa tecavüzcüsünün kafasını kestiği için müebbet alan Nevin Yıldırım'a mı indirim uygulanmalıydı?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
panda-slothful

bu ülkede adalet kelimesinin kullanılmasını bile artık anlamıyorum. olmayan bir kavramı neden cümle içinde kullanıp, hiç olmayan bir şey hakkında insanların zihinlerini yoruyorsunuz? bu ülkede kendini savunamayacak halde bulunan tüm herkes ve her şey tecavüze uğrayabilir, öldürülebilir. yozlaşmak artık genimize işlemiş... ayrıca bu toplumun erkeklerinin yüzde 80'i, kadınların da yüzde 60'ı gerizekalı falan değil, direkt akıl hastası...

elifsah-celikhatiboglu

bu ülkede kadınlar el üstünde tutuluyor diye avaz avaz anıran orospu sıçmıklarına okutun bu haberi. bir de klasik olacak ama BUNLAR MEDYAYA YANSIYANI

nyks.ofpain

ilk maddeden sonra o kadar kötü oldum ki direk buraya indim...birde namus bekçiliği yaparlar;eteğinin boyuna, askılı atletine, içeceğine,dinine, başörtüne karışırlar! Allah sizin gibi pislikleri yaşatmasın kusursuz NAMUS BEKÇİLERİ! O eksiksiz adalet adını vermiş olduğunuz çöplükte geberin!

col_pengueni1

Cezaları yetersiz hatta korkunç bulmakla birlikte, yeterli delile sahip olmadan tek tarafın beyanıyla "tecavüzcüyü öldürdü" "kardeşini taciz edeni vurdu" "kızına tecavuz edeni öldürdü" haberlerini de doğru bulmuyorum. Bakın Adana'da uvey kızıma tecavüz etti diye çocuğu öldürdü, adam hurrraaa kahraman oldu. Sonra olay farklı çıktı. Bursa'da geçen engelli kardeşime tecavüz etti öldürdüm dedi, oowwww kahraman, bi omuzlarda taşınmadığı kaldı. İşin altında farklı şeyler var. Bir de olayın ilk patladığı zaman bir hararet bi ates, işin aslı farklı çıkınca kimse paylaşmıyor. Yani bence adalet herkese adalet olmalı. Öyle bir hale geldik ki, bugün yolda yürürken çığlık atıp bu adam beni taciz etti desem linç ederek öldürülecek. Gazeteler, haberler de buna şakşak tutuyor. Gerçi bunun da sebebi yine yukarıdaki olaylar. Sen yargıyı zamanında işletmezsen, insanlar kendi adaletlerini kendileri sağlıyor.

serenat

Allah hepimizin belasını veriyor bu ülke çöplük

Görüş Bildir