Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Turizmdeki Durgunluk Efes Antik Kenti'ni de Etkiledi

-

İzmir'in Selçuk ilçesindeki dünyaca ünlü Efes Antik Kenti, turizmdeki durgunluktan etkilendi. Kuşadası Limanı'na yanaşan dev gemilerle gelen turistlerin günübirlik ziyaret ettiği antik kent, gemilerin rotalarını başka limanlara çevirmesinden dolayı turizmdeki durgunluktan payını aldı.

Doğan Haber Ajansı'nın haberine göre geçen yıllardaki turizm sezonunda her gün binlerce tatilci ve yabancı turistin gezdiği, kış aylarında ise kültür turlarıyla konuklarını ağırlayan Efes Antik Kenti, eylül ayında terk edilmiş bir görüntü sergiliyor. 

Kuşadası Limanı'na yanaşan dev gemilerle gelen turistlerin günübirlik ziyaret ettiği antik kent, gemilerin rotalarını başka limanlara çevirmesinden dolayı turizmdeki durgunluktan payını aldı.

Şimdi küçük gruplar geziyor

Geçen kış aylarında bile Japonlar başta olmak üzere kültür turlarına çıkanların uğrak yeri olan ve yağmurlara rağmen kalabalıkların yer aldığı antik kentte, şimdi küçük gruplar geziyor.

Gemilerin rotalarını başka limanlara çevirmesi ve Kuşadası Limanı'na gelen gemilerdeki turistlerin, ülkelerinin seyahat uyarısını dikkate alarak Kuşadası Limanı'nda inmemesi durgunluğun en önemli sebeplerinden biri...

Efes Antik Kenti girişinde yer alan tek kafeterya ve restoranın işletmecisi Ali Rıza Arın, 'çöküş içinde olduklarını' söyledi ve şöyle konuştu:

"Kuşadası'na geçtiğimiz yıl 580 gemi gelirken, bu yıl toplam 200 gemi bile gelmedi. Önümüzdeki yıl şimdiden rezervasyon yaptıran 62 gemi görünüyor. Gemilerin olduğu günlerde, 150- 200 otobüs dolusu turist geliyordu. Amerikalılar gemiden inmiyor bile. Gemi yolcuları çoğunlukla Amerikalı olduğu için, 4 bin yolcudan sadece 800'ü iniyor. 

Şimdilerde gemi olmayan günlerde on otobüs bile gelmiyor. Bu turizm sezonunda geçen yıla göre kazancımız beşte bire indi. Muazzam bir çöküş içindeyiz. Ne yazık ki, 2017 turizm sezonu da çok parlak görünmüyor. Yetkililerin turizme ivedilikle el atmaları gerekir."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir