Trendlere Aldanıp Saçınıza İşlem Yaptırmadan Önce Mutlaka Okumanız Gereken 17 Gerçek

74PAYLAŞIM

Bu işlemlerin herhangi biri, saçınıza verdiğiniz zarara değer mi?

1. Bazı işlemler ödediğiniz paraya değmez.

Şu sıralar saç botoksu oldukça popüler: özel bir ürünle kaplanan saç yumuşuyor, parlaklaşıyor ve esniyor, ayrıca eskisi kadar da sık kırılmıyor. Fakat şöyle ki, bu işlem saç renginizi 1-2 ton açıyor, 2-3 ay sonra ise botoks işleminin etkisi geçiyor ve saç tıpkı eskiden olduğu gibi, belki de daha kötü görünmeye başlıyor. Saçınızı tekrar yumuşak ve parlak hale getirmek için her yıl birkaç kez bir kuaföre yüzlerce lira harcamanız gerekiyor. Ayrıca saç uzunluğuna göre fiyat da artıyor. Eğer sürekli böyle bir harcama yapmaya hazır değilseniz, bu işleme hiç kalkışmayın.

2. Son zamanların diğer bir popüler işlemi ise sıcak makas kesimleri...

Fiyatı normal bir saç kesiminin iki katı olan bu işlem ise özel termal makaslar kullanıldığı için tercih ediliyor. Bu makaslar saç uçlarını ısıtarak kırılmaları önlüyor. Fakat saçınızı düzenli olarak kestirdiğiniz zaman kuaförünüz kırıklarınızı zaten aldığı için, bu işlemi alan insanlar sadece bir kereliğine alıyor.

3. Laminasyon saç da bir o kadar hayal kırıklığına uğratıyor...

Evet, bu işlemle saçlar daha parlak ve yumuşak hale geliyor fakat kullanılan ürün birkaç hafta içinde su ile akıp gidiyor.

4. Saç restorasyonları ve düzleştirmeler için de aynılarını söylemek mümkün...

Bu işlemler aslında iyileştirme değil, kozmetik! Aslında sanıldığı gibi yararlı besleyici maddeler saça işlemiyor, sadece saçın üstünü kaplayarak görünürde daha kalın ve yumuşak olmasını sağlıyor. Tıpkı saç boyaları gibi bu işlem de birkaç hafta içinde akıyor ve saç eskisi gibi görünmeye devam ediyor.

5. Saçınızın sağlığını aşırı pahalı kuaför işlemleri olmadan da koruyabilirsiniz.

Aslında saçlarınızın uçlarını düzenli olarak kestirmek, saçlarınızı sık sık maşalamamak, saçlarınızı kurutmadan önce termal koruyucu ürünler kullanmak ve saç uçlarınız için özel kremler kullanmak oldukça yeterlidir. Tabii bir de saçlarınıza rengini açmak için işkence etmemelisiniz.

6. Saç boyamak üzerine ilginç bir bilgi:

Müşterilerin %95'inden fazlası saçlarına ya balyaj ya da ombre yaptırıyor. Bu iki işlemi birbirinden ayırmak ise neredeyse imkansız. Bunun sonucunda daha dikkat çeken saç stilleri doğal olanlar oluyor. Ayrıca saçınızda tek renk olması hem ucuz hem de daha az zararlı.

7. Kimi zaman kandırılıyorsunuz...

Kimi kuaför salonları çalışanlarına müşterileri kandırmayı öğretiyor. Pahalı gibi görünen ucuz ürünler kullanıyorlar ve müşterilere sormadan pahalı maskeler uyguluyorlar. Dürüst profesyoneller ise saç boyasını müşterinin önünde karıştırıp, ekstra işlemler için izin alır. Size sorulmadan yapılan hiçbir işlem için ödeme yapmak zorunda değilsiniz.

8. Kimi kuaförler kötü sonuçlanan boyama işlemlerini tonikle saklıyor.

Mesela sarı boya mor şampuanla saklanabilir. Gerçek rengi ancak saçınızı evde tekrar yıkadığınızda görebilirsiniz. Eğer böyle bir şeyle karşılaşırsanız kuaförünüze dönüp olanları anlatın. Tüm hatalarını düzeltmek zorundalar. Eğer istediğiniz renge ilk seferde ulaşamıyorlarsa bunu size baştan söylemeleri gerekir.

9. Kuaförünüzün belgelerine dikkat edin.

İyi profesyoneller becerilerini geliştirmek için kurslara giderler. Bu durum zor bir boyama işlemi yaptıracağınızda özellikle önem kazanır. Şimdilerde birçok teknik bulunduğu için hepsini video izleyerek öğrenmek imkansızdır. Eğer kuaförünüzün becerilerine güvenemiyorsanız sertifikası olup olmadığını sorun.

10. En pahalı güzellik salonları bile sizi kandırmaya çalışabilir.

Eski bir kuaför çalışanının söylediğine göre eski patronu kendisine tek kullanımlık eldivenleri yıkatıyor, pahalı ürün kutularını ucuzlarıyla doldurtuyormuş.

11. Bazı saç kesimlerinin herkese yakışacağı düşüncesi yaygın...

Bazı klasik kesimler neredeyse herkese yakışsa da saçınızı kestirmeden önce mutlaka bir profesyonelin fikrini alın. Eğer belli bir kesimin saç tipinize uymayacağını düşünüyorsa, bu muhtemelen doğrudur. Kesim ve şekillendirmenin ardından saçınız iyi görünebilir fakat ertesi sabah ne yapacaksınız? Maşa ve diğer araçları kullanmanız gerekecek.

12. Saç renginizi tersine çevirmek istiyorsanız ve daha önce kına kullandıysanız kuaförünüze mutlaka söyleyin.

Doğal kına yapay boyalara kıyasla oldukça güçlü ve dirençli pigmentlere sahiptir. Bu yüzden kına kullanılmış saçı boyamanın sonuçları tahmin edilemez.

13. Saçlarını alışılagelmişin dışındaki renklere boyamak isteyenler için kötü haber...

Yeşil, mor gibi renkler maalesef uzun süre kalıcı değillerdir. Parlaklığı uzatmak istiyorsanız saçınızı her ay yeniden boyamanız gerekir.

14. Bu işlemler oldukça uzun sürse de saçta uzun süre kalmıyor.

Saçını kırmızıdan mora çevirmek isteyen kişinin saçının yıkanması, boyanması ve tonlanması 6 saate yakın sürebiliyorken, rengi korumak oldukça zor olduğu için saç kısa sürede tozlu ve kirli görünmeye başlıyor.

15. Açık renk saçlar için bir taktik:

Saçınıza zarar vermemek için takma saç ekletebilir ve onları boyatıp 5 yıl boyunca boyayarak kullanabilirsiniz.

16. Müşterilerin de yapmaması gereken şeyler var tabii...

Bir internet kullanıcısı müşterileriyle yaşadığı deneyimi şöyle aktarmış: "Şehirdeki en pahalı kuaför değiliz. Fakat bazı müşteriler halen indirim yapmamızı istiyorlar. Kimi kuaför salonları bunu yapsa da müşterilerin de saç kesimi fiyatının içinde saçı profesyonel şampuanla yıkamak, saç kremi kullanmak ve saça şekil vermek olduğunu anlamaları lazım. Az para ödemek isteyen müşterinin sadece saçı kesilir. Komik olansa bazı müşteriler yine de mutlu olmuyor. Tüm işlemleri yarı fiyatına istiyorlar."

17. "Bir keresinde müşterimiz saçlarını kıvırmamızı istemişti. Kuaförümüz dediğini yaptı, müşteri partiye gitti..."

"İki gün sonra ise geri gelip parasını iade etmemizi istedi. Kıvırcıklarının 2 hafta boyunca kalacağını sanıyormuş!"

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
galga-trky

3 santim lik saça kerepe balyaj ombre olmaz bir kere... Kadınlar kuaförlerini pisikolok zannediyorlar tabi ki her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır.. Ve herkesi memnun edemeyiz herkes cüzdanına uygun gelen yeri tercih etmeli, eğerki içiniz de bir şüphe uyanırsa zaten derhal terk edin orayı... Kuaförler ne kadar kandırmamaya çalışsa, da hep hep bir indirim v, s vardı. Kullanılan malzemelere gelirsek yine müşterinin cüzdanı ile alakalı bir durum sonuçta hiç bir kuaför kötü malzeme kullanmak istemez fakat bir saç açıcısı var 1 kilosu 60 lira bir saç açıcısı var fiyatı 2000 lira şimdi herkes aslında neyin ne olduğunu çok iyi biliyor da kimsenin işine gelmiyor.. ZATEN BİR KİŞİ KAÇ KİŞİYİ MEMNUN EDEBİLİR, Kİ.. 😂 😂 😂 😂 😂

belladonna

Bir kere bana sormadan saçımı patlıcan moruna boyamıştı bir kuaför, çok sorun etmedim ama yine de hiç hoş bir durum değil. Sonra da bir daha oraya gitmedim zaten.

kang-sun-eun

3 santimlik saçı boyamak için (ombre) 500 ile 1000 lira arasında para istiyorsunuz. Sırf adı ombre olduğu için hem de. Tabi ki yarı fiyatına indirim isterler. Sen o işlem için gereken malzemelere toplasan 100 lira harcıyorsun, sonra da yüzde 300 kar ile iş yapmaya kalkıyorsun. Emek adı altında dolandırıcılık bu ülkede çok yaygın ne yazık ki

madammmmm

ombre yaptirip 600tl isteyen kuafor (umarim bunu okuyorsundur) bana telefonda 300tl deyip o kadar para getirmistim sonra benden fazla istedin, bende bankadan para cekip gelecegim dedim ve gelmedim. has olsun sana.. simdi 200tl ye mis gibi ombre yaptiriyorum.. kuaforunuzu iyi secin!

gokhan-ali-celik

gurlllll :)) 👍🏼

devrimcii

#13 benim saçlarım mavi ve gayette uzun süre rengini koruyor parlakta duruyor ki her ay boyamıyorum bile

lustralseyehat

benim mavi boyam 2 hafta sonra yeşil olup 1 ay geçmeden akmıştı

solucanligubre

ben de bi ara mavi yaptim bi sure sonra yesile dondu ve akti. ustune mor yaptim mor en dayaniksizi, bi kere yikandiktan sonra lilaya donup akiyor. sonra yine mavi yaptim lacivertti cok iyiydi uzun sure durdu cok guzel bi mavi oldu ustune ombre yaptirdim mavi sac tutamim kuaforum ne yaptiysa yapismis gibi cikmadi hic 2,5 sene olacak orasi hala degisik bi renk 😂

devrimcii

@lustralseyehat hem kullandığın boyadan dolayı olabilir hemde boyayı saçında az süre beklettiysen de olabilir ben 2 saate yakın bekliyorum ne kadar uzun süre bekletirsen renk o kadar daha iyi saçına işliyor birde öyle deneyebilirsin @soluncanligubre evet mavinin sorunu yeşile dönmesi 😄 ama benimki turkuaz oluyordu boya markamı değiştirdikten sonra akınca bile artık mavi saçlarım hep mavi kullandığım için diğer renkler nasıl olur bilemiyorum ama mora şaşırdım dayanıklı gibi görünüyordu😂 ve renkli saçlarda öyle oluyor ya açtırsan bile renk saçına yapışıyor ve çıkmıyor 😂😂 ilk saçımı açtırdığımda evde turkuaza boyuyordum ana rengin üzerine kuaför açmaya çalışıyor saç açılmıyordu en sonunda su yeşili oldu maviye boyayınca geçti 😂😂

yine-mi-pilav

kalıcı renkli boyayı nerdeen alıyorsunuz acaba. araştırdım hep yarı kalıcı var. özellikle açık yeşil arıyorum.

devrimcii

ben Acacia Jean's Color kullanıyorum ve uzun süreli kalıcılık sağlıyor benim saçlarımda.

yine-mi-pilav

çok teşekkürler, istediğim renkte var.

devrimcii

Ne demek rica ederiim :)))

Görüş Bildir