Görüş Bildir
Haberler
TL, En Riskli 10 Para Birimi Arasında

TL, En Riskli 10 Para Birimi Arasında

ATKN
21.08.2015 - 17:10 Son Güncelleme: 21.08.2015 - 17:52

Fed'in yaklaşan faiz artış takvimi, petroldeki düşüş ve Çin'in para birimi yuanda devalüasyon adımı sonrası gelişen ülke para birimlerindeki sıkıntı sürüyor. Bloomberg bu ortamda 10 ülkenin para birimini riskli olarak tanımladı. Bu para birimleri arasında Türk Lirası da var.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Çin, 11 Ağustos'ta  para birimi yuanda son 20 yılın en büyük devalüasyonunu gerçekleştirmişti. Çin Merkez bankası yuanın günlük referans kurunu yüzde 1,9 düşürmüştü.

Bu adımın yanında Fed'in faiz artışına yaklaşması düşen petrol ve emtia fiyatları kimi gelişen ülkeleri sıkıntıya soktu. Bazı eski Sovyet ülkeleri ise Rusya para birimi rubledeki düşüşten olumsuz etkilendi.

Bu ortamda şu para birimleri en riskli 10 para birimini oluşturdu.

Suudi Arabistan riyali

Suudi Arabistan riyali

Deutsche Bank'a göre dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olan Suudi arabistan 672 milyar dolarlık rezervi ile bu kur baskısına karşı koyabilecek ülkeleren. Ancak yine de sert düşen petrol fiyatları ülke para birimi riyal üzerinde baskı oluşturuyor.

Türkmenistan manatı

Türkmenistan manatı

Bir başka petrol ihracatçısı ve Rusya ile yakın ticari bağı olan Türkmenistan'ın para birimi manat Ocak ayında yüzde 19 devalüe edildi. Önümüzdeki 6 ayda yüzde 20'lik değer kaybı tahminleri yapılıyor.

Tacikistan somonisi

Tacikistan somonisi

Kazakistan ile yakın ilişkileri olan Tacikistan somonisi de riskli para birimlerinden.

Ermenistan dramı

Ermenistan dramı

Rusya ile yakın ticari ilişkileri olan Errmenistan'ın para birimi dram son bir yılda yüzde 15 değer kaybetti.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Kırgızistan somu

Kırgızistan somu

Kırgızistan somu da yine kazakistan'daki sıkıntı nedeniyle baskı altında.

Mısır paundu

Mısır paundu

Mısır, Arap Baharı sonrası yaşanan protestoların ardından yabancı yatıırımcıların uzak durduğu ülkelerden. Yatırımcılar bu yıl yüzde 22'lik bir değer kaybı bekliyor.

Türk Lirası

Türk Lirası
İçeriğin Devamı Aşağıda

Bloomberg'in derlemesinde Türk lirası ise siyasal belirsizlik artan şiddet  ve erken seçimler nedeniyle Çin'in devalüüastonu sonras en kötü oerfoprmans gösteren para virimleri arasında sayıldı.

Diğer para birimleri:

Nijerya nairası: Yatırımcılar petrol ihracatçısı Nijerya'nın para birimi nairanın önümüzdeki yıla kadar yüzde 20 daha değer kaybetmesini bekliyor.

Gana cedisi: Gana cedisi ise mali dengesizlik, artan enflasyon ve borç nedeniyle baskı altnda

Zambiya kwacha'sı: Ülkenin ihracatının yüzde 70'ini oluşturan bakır ihracatı büyük oranda Çin'e yapılıyor. Bu da ülke para birimi için risk yaratıyor.

Malezya ringgiti: Ringgit son 17 yılın en düşük seviyesine gelirken ülkenin rezervleri de 2010'dan beri ilk kez 100 milyar doların altına inmiş durumda.

Business HT

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
14
7
5
3
3
3
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
062154

neden bizde dolar a geçmiyoruz ekonomik açısında eminim çok faydalı olur..

Ahmed Cengiz

haklısın iki yıl sonrada neden ingilizce ikinci dilimiz ki ana dili ingilizce yapalım deriz. Sonrada neden kendimizi yönetmek için uğraşıyoruz ki amerikan ve... Devamını Gör

neyse ya buna yorum yapmiiim ben. ağzımı bozcam yoksa.

hipotalamus

"İşinize bakın, bizde her şey yolunda" dedi bir kere ekonomi bakanımız ey bloomberg haddini bil, sen kimsin be, kimsin de TL yi bu sınıfa sokuyorsun...Kusura... Devamını Gör