Tepki Çeken Uygulama Sürüyor: Çocuklar Anneden İcra Yoluyla Alındı

 > 
10PAYLAŞIM

Ümraniye'de 4 çocuğu ile birlikte yaşayan Lübnanlı kadın, velayeti kendisinde olan çocuklarının boşanma aşamasında olduğu yine Lübnan vatandaşı eşi tarafından icra yoluyla apar topar elinden alındığını söyleyerek, çocukların kendisine verilmesini istedi. Çocuklarının ayakkabıları olmaksızın aşağı indirildiğini, diyabet hastası bir çocuğunun da heyecandan bayıldığını öne süren kadın, karara itiraz edeceğini söyledi.

Ümraniye’de yaşayan 4 çocuk annesi Lübnanlı Dania Kerdi (43) iddiaya göre kendisi gibi Lübnan asıllı eşi Samer R. (60) ile boşanmak için Lübnan’da mahkemeye başvurdu.  Mahkeme 4 çocuğun da velayetini  Dania Kerdi’ye verdi. 

Alınan kararı Trabzon 2’inci Aile Mahkemesi'nde bozdurduğu öne sürülen  baba ise dün  polis ve icra memurları eşliğinde Lübnanlı anneden çocuklarını aldı. Çocuklar ise annelerinden ayrılmak istemedi. O anlar cep telefonu kameralarına kaydedildi.

"Çocukları mağdur ediyorlar"

Dania Kerdi’nin avukatı Sedat Kar, müvekkilinin boşanma davasının sürdüğünü belirterek şunları anlattı:

"Trabzon’da yaşayan eşi, çok ani bir şekilde mahkemeden karar almak suretiyle apar topar geliyor. Dania hanımın 4 çocuğu ile birlikte yaşadığı konuta gelip çocukları, çocuk haklarıyla hiç uyumlu olmayacak bir şekilde konutlarından indirip özel arabasına bindiriyor. Dania hanımın eşi ikinci bir kadınla Lübnan kanunlarına göre evli. Çocuklar, babaları ile birlikte yaşamak istemediğinden anneleri ile birlikte İstanbul’da yaşıyorlar. Ama babaları mahkemeden apar topar aldıkları kararla çocukları Dania hanımdan zorla almaya geldi. Çocukların yaşı 7 ile 14 arasında. 3 kız, erkek olanı diyabet hastası, insülin kullanıyor. Bütün bu süreçlere dikkat edilmeksizin şahıs da Dania Hanım ve çocukları Lübnan vatandaşı olup Arapça bilmediklerinden yanlarında bu süreci anlatacak Arapça tercümanı bulunmaksızın çocukları maalesef mağdur ediyorlar.”

"Hatalı tercüme ettirilerek mahkemeye müracaat edildiği haberini aldık" diyen avukat Sedat Kar,  "Bu kararı ansızın bu şekilde aldığını düşünüyoruz. Buradaki hatayı biz yarın yapacağımız itiraz ile ortaya çıkaracağız. İnşallah Trabzon 2’inci Aile Mahkemesi'nin verdiği bu karardan dönülecek. Çocukların annesine iade edileceğini düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

"Hasta çocuğum heyecandan bayıldı"

Dania Kerdi ise, “Bulunduğum şehirde çocuk ve kadın haklarının korunduğunu biliyorum. Dolayısıyla bugün yaşadıklarım benim çok garibime gitti. Sabah biz evdeyken çocuklarımla birlikte yatıyorduk. Polis ve mahkemeden geldiğini beyan eden şahıslar geldiler ve bize Türkçe bir şeyler anlattılar. Biz yeterince Türkçe bilmiyoruz. Çocukları apar topar aşağı indirdiler. Çocuklarımdan İbrahim, diyabet hastası ve  bu heyecan karşısında bayıldı. Ben de onlara söyledim. Çocuklarımı üst baş giyinmeksizin ayaklarında ayakkabıları olmaksızın aşağı indirdiler. İbrahim bayıldıktan sonra beraberlerinde gelen avukat, 'yalan söylüyorlar' deyip çocuğu olduğu gibi sırtladılar.” dedi.

İşte yaşananlar 🎥

Tepki çeken uygulama daha önce de pek çok kez yaşanmıştı 👇

İcra Yoluyla Babasına Götürülmek İstenen 11 Yaşındaki Çocuk İntihar Girişiminde Bulundu - onedio.com
İcra Yoluyla Babasına Götürülmek İstenen 11 Yaşındaki Çocuk İntihar Girişiminde Bulundu - onedio.com
Üç Yaşındaki Çocuğun Çığlıkları: Minik Y.C.K. İcra Zoruyla Annesinden Alındı - onedio.com
Üç Yaşındaki Çocuğun Çığlıkları: Minik Y.C.K. İcra Zoruyla Annesinden Alındı - onedio.com
İcra Zoruyla Babasından Alınan Küçük Yağmur’un Gözyaşları: 'Beni Bırakmayacaksın Değil mi?' - onedio.com
İcra Zoruyla Babasından Alınan Küçük Yağmur’un Gözyaşları: 'Beni Bırakmayacaksın Değil mi?' - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir