Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Okuduktan Sonra Yaratıcı Yönünüzü Geliştirmesi Fazlasıyla Muhtemel 10 Önemli Kitap

927PAYLAŞIM

Tasarımla ilgili sayısız kitap, makale ve blog yazısı yazıldı. Kendi içinde farklı alt gruplarına bölündükçe kaynaklar da elbette gitgide özelleşmeye başladı. Doğru kaynağı bulmak için bazen yeterince zamanımız olmayabiliyor. Buradan yola çıkarak, tasarım dünyasındaki birçok kişinin seveceğine inandığımız 10 kitabı listeledik.

1. Design of Everyday Things - Don Norman

Bu kitap, birçok farklı kişiyi buluşturabilecek bir içeriğe sahip. Algı bilimci ve mühendis Don Norman, kitapta nesne ve insan arasındaki etkileşimi derinlemesine anlamanın, iyi bir kullanıcı deneyiminin temelini oluşturduğunu savunuyor. Günlük hayatta nesnelerle yola çıkarak tasarım odaklı düşünme ve empati geliştirmeye değiniyor. 

Davranışsal psikoloji, ergonomi ve tasarım konularını birleştiren bu kitap, kişisel veya profesyonel hayatına yenilik katmak isteyenler için güzel bir kaynak.

2. Yaratıcı Özgüven (Creative Confidence) - Tom & David Kelley

Yaratıcı Özgüven (Creative Confidence) - Tom & David Kelley
Yaratıcı Özgüven (Creative Confidence) - Tom & David Kelley

Dünyaca ünlü inovasyon şirketi IDEO’nun ve Stanford Tasarım Okulu’nun kurucusu David Kelly ve kardeşi Tom Kelly tarafından kaleme alınan “Creative Confidence”, her bireyin içindeki yaratıcılığı açığa çıkarmanın bir yolu olduğunu savunan, ilham verici anlatım tarzıyla birçok bireyi içine alabilecek bir kaynak. Taptaze bakış açıları edinmek isteyenlere duyurulur.

3. Kancaya Takılınca (Hooked) - Nir Eyal

Kancaya Takılınca (Hooked) - Nir Eyal
Kancaya Takılınca (Hooked) - Nir Eyal

Algısal psikoloji ve insan davranışları üzerine yazılmış en başarılı kitaplardan birisi de Hooked. 

Nir Eyal, ürün ve servislerin başarısını, insanlarda yeni alışkanlıklar oluşturabilme gücüne sahip olması ve kullanmaktan vazgeçememesi ile ölçümlüyor. Başta UX tasarımcılarına ek olarak, girişimciler, ürün müdürleri ve pazarlamacıların da keyifle okuyacağı bir kaynak.

4. Contagious: Why Things Catch On - Jonah Berger

İçerik ve ilgi alanı bakımından Hooked ile oldukça benzer. Başarılı ürün ve servislerden örnekler vererek, bir ürünün, fikrin veya davranışların diğerinden daha hızlı yayıldığını ve davranış biçimi oluşturabildiğini anlatıyor. Bir solukta okunanlardan.

5. Steve Jobs - Walter Isaacson

Steve Jobs - Walter Isaacson
Steve Jobs - Walter Isaacson

40 farklı kişi ile yapılan röportajlar sonuncu kaleme alınan Steve Jobs biyografisi. Düşünce yapısı, liderlik vasıfları ve değerlerine dair birçok farklı hikayeyi barındırıyor. Yaratıcı düşünme, yenilikçi bakış açısı geliştirme ve yetkinliklerin doğru biçimde harmanlama konusunda birçok şey edinmeniz mümkün. 

Steve Jobs’un biyografisi, tasarım odaklı düşünce ile yeni bir çağ yaratmanın somut örneği. Her tasarımcının kütüphanesinde yerini almalı.

6. Don’t Make Me Think - Steve Krug

Kitabın adından da anlaşılabileceği üzere, yazara göre ürün veya servis başarılı ise kullanıcıya ne yapması gerektiğini düşündürmez. İnsan-bilgisayar etkileşimi ve kullanılabilirlik hakkında bir kaynak arıyorsanız listenize ekleyin.

7. Intertwingled - Peter Morville

Bilgi mimarisi ve sistemsel düşünmenin, UX tasarımının bel kemiğini hatırlarsak, bu kitabı es geçemeyiz. Morville, bilgi çağında algı ve tekrarlanan hareketlerin birbiriyle yakından ilişkisi olduğunu savunuyor. Bilgi mimarisi ve kullanıcı deneyimi üzerine yazılmış önemli kaynaklardan birisi.

8. Akıldışı ama Öngörülebilir (Predictably Irrational) - Dan Ariely

Akıldışı ama Öngörülebilir (Predictably Irrational) - Dan Ariely
Akıldışı ama Öngörülebilir (Predictably Irrational) - Dan Ariely

Dan Ariely, davranış biliminin temellerinden yola çıkarak, insanların karar verme aşamasında çoğu zaman düşündükleri kadar rasyonel davranmadıklarını ancak bu irrasyonelliğin tahmin edilebilir olduğunu anlatıyor. Bu davranış özelliklerini öngörmenin, ürün ve servis geliştirmede başarıya ulaştıracağını savunuyor. 

İnsan psikolojisi ve insanların karar verme mekanizmalarına dair bilgi almak için listeye ekleyin!

9. Seductive Interaction Design - Stephen P. Anderson

“Seductive Interaction Design”, insanların davranışları ve motivasyonlarını derinden inceliyor ve etkileşim ve görsel tasarımcılar için önemli tavsiyelerde bulunuyor. Estetik kavramı ve insan davranışları arasındaki derin ilişkiyi daha yakından anlamak isteyenler için eğlenceli ve öğretici bir kaynak.

10. 100 Things That Designers Should Know About People - Susan Weinschenk

İnsan odaklı tasarıma dair es geçilmemesi gerekenlerden biri. Bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış insan davranışlarının, tasarım süreçlerinde nasıl faydalı olabileceği üzerine yazılmış bir kaynak. 

Psikoloji doktoralı Weinschenk, 30 seneyi aşkın süredir tasarım ve teknoloji sektörüyle yakından ilgilenmekte ve insan odaklı tasarım alanında sayısız kitaba sahip. Tasarım yaparken insan doğası ve bilimsel araştırmalara önem verenlerin bir solukta okuyacağı bir rehber.

Kitapların bazıları Türkçe olarak mevcut değil ne yazık ki. Amazon’da basılı ve dijital versiyonlarını bulabilirsiniz.

Keyiflli okumalar!

Dilara Cumhur,

Harvard Business Review Türkiye

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bingoo

hayatı değşecekmiş ulan çaycıyım ben çaycı ben bu kitapla çay ocağına gitsem harbi hayatım değişir. :D)

aslihanbora

hahaa bence herkez okumaya başlar bi yandan çay bi yandan kitap :d

ieiunium_caphura

KAVGAM okuyun çok güzel

enes-ali-kazan

inanmıyorum bi kitabın hayatımı değiştiricegıne . işe yarayan varsa sölesin bi konuşalım

arzu-yazar

akıcı mı peki ben çabuk sıkılıyorum da

100kasa

denemeye değer

Görüş Bildir