Görüş Bildir
Haberler
Taliban, Şeriatı Uygulamakta Kararlı: 'Uzuvların Kesilmesi Güvenlik İçin Gerekli'

Taliban, Şeriatı Uygulamakta Kararlı: 'Uzuvların Kesilmesi Güvenlik İçin Gerekli'

Taliban'ın kurucu üyelerinden ve 'şeriat polisinin' başındaki ismi Molla Nureddin Turabi, güvenliği sağlamak amacıyla, halka açık olmasa da yeniden idam ve el kesme cezalarını uygulayacaklarını söyledi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Molla Nureddin Turabi

Euronews Türkçe'nin aktardığına göre Associated Press'e konuşan Molla Nureddin Turabi, geçmişte Taliban'ın bazen kalabalığın önünde gerçekleşen infazlarına yönelik halkın tepkisini reddederek dünyayı Afganistan'ın iç işlerine karışmama konusunda uyardı.

Turabi yaptığı açıklamada, 'Herkes o dönemde stadyumdaki cezalar için bizi eleştirdi, ancak biz başkalarının yasaları ve cezaları hakkında yorum yapmaktan sakındık. Bu yüzden kimse bize yasalarımızın ne olması gerektiğini söylemez. İslam'a uyacağız ve yasalarımızı Kuran'a göre yapacağız' diye konuştu.

20 yıl sonra kontrolü tekrar ele geçiren Taliban yönetimi, Kadın Bakanlığının yerine tekrar, 'İyiliğe Davet ve Kötülükten Sakındırma Bakanlığını' kurdu.

Eskisi gibi şeriat kuralları uygulanacak

Eskisi gibi şeriat kuralları uygulanacak

1996-2001 yılları arasında Taliban, Kabil'deki spor stadyumunda veya Eid Gah camisinde suçluların cezasını genellikle yüzlerce Afgan erkeğin önünde veriyordu.

Katiller, kendisini affetmeyi reddeden kurbanın ailesi tarafından herkesin önünde öldürülüyordu, hırsızlıktan suçlananların eli kesiliyordu, büyük bir hırsızlıktan hüküm giyenlerin bir eli ve bir ayağı kesiliyordu.

'Uzuvların kesilmesi güvenlik için çok gerekli' diyen Turabi, bunun caydırıcı bir etkisi olduğunu savundu.

Bu cezaların tekrar yürürlüğe gireceğinin altını çizen Turabi, infazların daha önce olduğu gibi kamuya açık alanlarda gerçekleştirilmesine gerek duyulmayabileceğini söyledi.

'Taliban artık değişti'

'Taliban artık değişti'

Turabi'nin röportajında dikkat çeken noktalardan birisi de, kadınların da yargıç olarak davalarda yer alacağını söylemesi oldu.

'Artık değiştik” diyen Turabi, Taliban'ın televizyona, cep telefonlarına, fotoğraflara ve videoya izin vereceğini söyledi çünkü 'bu insanların ihtiyacı ve biz bu konuda ciddiyiz' ifadesini kullandı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
66
55
32
19
10
7
2
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
seyyidonbaşı

Sknizden başlayın da üremeyin bari münafıklar

tahsin tepek

Başlık yanlış, Terör örgütü taliban olmalı!

Marv

Bizim buradaki şeriatçıları da alıp beraber uygulasanıza