Görüş Bildir
Haberler
Taliban, Şeriata Uymadığı Gerekçesiyle Sakal Kesme Yasağı Getirdi

etiket Taliban, Şeriata Uymadığı Gerekçesiyle Sakal Kesme Yasağı Getirdi

Taliban, şeriat yasalarına uygun olmadığı gerekçesiyle Afganistan'ın Helmand vilayetinde berberlere sakal kesme yasağı getirdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

BBC'nin haberine göre Taliban yetkilileri, güneydeki Helmand vilayetinde berber salonlarına gönderdiği uyarıda saç ve sakal kesimlerinde Şeriat yasalarına uyulması gerektiği talimatını verdi.

Uyarıda 'Hiç kimsenin şikayet etmeye hakkı yok' dendi ve kurallara uymayanların cezalandırılacağı belirtildi.

Kabil'deki bir berber, 'Taliban savaşçıları sürekli geliyor ve sakalları tıraş etmememiz talimatını veriyor. Bir tanesi bizi yakalatmak için gizli denetçiler gönderebileceklerini söyledi' dedi.

Şehrin en büyük berber salonlarından birinin işletmesi de hükümet yetkilisi olduğunu iddia eden birinden telefon geldiğini söyledi. İşletmeci 'Amerikan tarzı kesimlere son vermesi' gerektiği ve hiç kimsenin sakalını kesmemesi konusunda uyarıldığını ifade etti.

Taliban'ın 1996-2001 yılları arasındaki iktidarında İslamcı yönetim gösterişli saç kesimlerini yasaklamış ve erkeklerin sakallarını uzatmalarını istemişti.

Ama o dönemden bu yana ülkede temiz tıraş daha yaygın ve popüler oldu. Birçok Afgan erkek de moda olan modelleri yaptırmak için berberlere gidiyordu.

Güvenlikleri için isimleri gizli tutulan berberler yeni kurallar nedeniyle geçimlerini sağlamakta zorlanacaklarını söyledi.

Taliban'ın dünya genelinde haber olan son eylemi, 'adam kaçırdıkları' iddia edilen dört kişinin cansız bedenlerinin Herat sokaklarına vinçle asması olmuştu. 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
63
35
15
15
5
3
1
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
portside

insandan neanderthal'e geçiş.

Heybeli Ada

tabi bizim gibi %99 u müslüman olduğunu iddaa eden mükemmel ülkeler bunları görünce haline şükrediyor. nasılsa şeriat yok türban tak devleti soy. başörtü tak... Devamını Gör

King in the East

ugraştıkları şeylere bak amk..