Görüş Bildir

etiket Taliban, Şeriata Uymadığı Gerekçesiyle Sakal Kesme Yasağı Getirdi

Anasayfa > Gündem

Taliban, şeriat yasalarına uygun olmadığı gerekçesiyle Afganistan'ın Helmand vilayetinde berberlere sakal kesme yasağı getirdi.

BBC'nin haberine göre Taliban yetkilileri, güneydeki Helmand vilayetinde berber salonlarına gönderdiği uyarıda saç ve sakal kesimlerinde Şeriat yasalarına uyulması gerektiği talimatını verdi.

Uyarıda 'Hiç kimsenin şikayet etmeye hakkı yok' dendi ve kurallara uymayanların cezalandırılacağı belirtildi.

Kabil'deki bir berber, 'Taliban savaşçıları sürekli geliyor ve sakalları tıraş etmememiz talimatını veriyor. Bir tanesi bizi yakalatmak için gizli denetçiler gönderebileceklerini söyledi' dedi.

Şehrin en büyük berber salonlarından birinin işletmesi de hükümet yetkilisi olduğunu iddia eden birinden telefon geldiğini söyledi. İşletmeci 'Amerikan tarzı kesimlere son vermesi' gerektiği ve hiç kimsenin sakalını kesmemesi konusunda uyarıldığını ifade etti.

Taliban'ın 1996-2001 yılları arasındaki iktidarında İslamcı yönetim gösterişli saç kesimlerini yasaklamış ve erkeklerin sakallarını uzatmalarını istemişti.

Ama o dönemden bu yana ülkede temiz tıraş daha yaygın ve popüler oldu. Birçok Afgan erkek de moda olan modelleri yaptırmak için berberlere gidiyordu.

Güvenlikleri için isimleri gizli tutulan berberler yeni kurallar nedeniyle geçimlerini sağlamakta zorlanacaklarını söyledi.

Taliban'ın dünya genelinde haber olan son eylemi, 'adam kaçırdıkları' iddia edilen dört kişinin cansız bedenlerinin Herat sokaklarına vinçle asması olmuştu. 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
60
35
15
15
5
3
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
iki çocuk babası

hani o tatlış Taliban haberleri bitti mi? Lunaparklı, spor salonlu falan... Bir de pek bir farkımız yok diyen gizli/açık sempatizanlar vardı. siyasal islam t... Devamını Gör

Mete Han

İslamın kendisi tehlikelidir. Ilımlı islam dedikleri de bildiğin münafıklık sadece şirin gözüktüğü için ılımlı islam diyorlar

portside

insandan neanderthal'e geçiş.

The Gost

Bunları görünce ülkemizdeki taliban anlayışına sahip olanlar geliyor aklıma